Skip to content

Jak sprawdzić, które aplikacje śledzą Twoją lokalizację na iPhonie?

25 de lipiec de 2021
imageedit 1 6505037099

Aplikacje na iPhonie mogą śledzić Twoją lokalizację, ale najpierw musisz im dać dostęp. Oto jak sprawdzić, które aplikacje mogą monitorować Twoją lokalizację GPS i cofnąć im dostęp.

Równie ważne, jak prywatność, jest umożliwienie niektórym aplikacjom śledzenia naszej lokalizacji, co czyni je znacznie bardziej użytecznymi — a czasami jest to niezbędne. Nierozsądnie jest oczekiwać, że Mapy Google będą działać tak, jak powinny, bez znajomości Twojej lokalizacji przez Google, ale czy ta aplikacja do robienia notatek musi wiedzieć, gdzie jesteś? Może, może nie.

To, gdzie stoisz na tych rzeczach, jest osobistą decyzją i nie jesteśmy tutaj, aby się spierać. Chcemy pokazać, jak przejąć kontrolę nad tym, które aplikacje znają Twoją lokalizację i kiedy mogą ją śledzić.

Należy również pamiętać, że niektóre aplikacje potrzebują danych o lokalizacji, aby wykonywać swoją pracę. Anulowanie dostępu do Twojej lokalizacji może uniemożliwić działanie niektórych ważnych funkcji. Pamiętaj o tym, sprawdzając, które aplikacje mogą i nie mogą uzyskać dostępu do Twoich danych.

Jak sprawdzić, które aplikacje Cię śledzą?

Aby zobaczyć listę aplikacji, które zażądały dostępu do danych o Twojej lokalizacji, otwórz aplikację Ustawienia i dotknij „Prywatność”.

Otwórz Ustawienia i dotknij Prywatność

Następnie dotknij „Usługi lokalizacyjne”.

Stuknij Usługi lokalizacyjne


Następny ekran pokaże każdą aplikację, która może zażądać dostępu do danych o Twojej lokalizacji. Możesz również sprawdzić, czy przyznałeś ten dostęp, a jeśli tak, to czy aplikacja ma dostęp do Twojej lokalizacji przez cały czas, czy tylko wtedy, gdy z niej korzystasz.

Aby przejść do konkretnej aplikacji, dotknij jej.

Kliknij dowolną aplikację, którą chcesz edytować

Tutaj możesz zobaczyć trzy różne opcje (i zaznaczenie obok aktywnej):

  • Nigdy:Aplikacja nigdy nie uzyska dostępu do danych o Twojej lokalizacji.
  • Podczas korzystania z aplikacji:Za każdym razem, gdy aplikacja jest otwarta i aktywna – innymi słowy, gdy jest na ekranie Twojego iPhone’a – będzie mogła uzyskać dostęp do Twoich danych.
  • Zawsze:Jak sugeruje nazwa, jeśli ta opcja jest zaznaczona, aplikacja będzie mogła uzyskać dostęp do Twoich danych, gdy tylko o to poprosi.

Obserwuj wybraną opcję

Jak odwołać dostęp do danych o lokalizacji?

Jeśli zdecydujesz, że nie chcesz, aby aplikacja miała już dostęp do Twoich danych o lokalizacji, możesz cofnąć ten dostęp. Otwórz Ustawienia i ponownie dotknij „Prywatność”.

Otwórz Ustawienia i dotknij Prywatność

Dotknij „Usługi lokalizacyjne”.

Stuknij Usługi lokalizacyjne

Stuknij nazwę aplikacji, dla której chcesz cofnąć dostęp.

Kliknij dowolną aplikację, którą chcesz edytować

Aby upewnić się, że aplikacja nie ma już dostępu do danych o Twojej lokalizacji, kliknij „Nigdy”.

Dotknij Nigdy

Jak sprawdzić, kiedy aplikacja uzyskuje dostęp do danych o lokalizacji w tle?

Jeśli aplikacja uzyskuje dostęp do danych o Twojej lokalizacji, ale nie jest aktywna — innymi słowy, jeśli uzyskuje dostęp do Twojej lokalizacji w tle, gdy jej nie używasz — system iOS wyświetli niebieskie powiadomienie u góry ekranu, aby Cię ostrzec.


Jeśli zobaczysz to powiadomienie i nie wiesz, która aplikacja jest winowajcą, jej dotknięcie spowoduje uruchomienie danej aplikacji. Możesz przejść do Ustawienia> Prywatność> Usługi lokalizacyjne, dotknąć nazwy aplikacji i dotknąć „Nigdy” lub „Podczas korzystania z aplikacji”, aby uniemożliwić jej dostęp do Twojej lokalizacji w tle.

Niebieski zegar potwierdza dostęp do lokalizacji

Czy ten post był pomocny?