Skip to content

Jak sprawdzić numer seryjny na sprzęcie aparatu?

28 de lipiec de 2021
1627488678 preview 4

Każdy sprzęt fotograficzny, który posiadasz, ma unikalny numer seryjny, który go identyfikuje. Jest to narzędzie, którego użyjesz, aby udowodnić, że dany aparat lub obiektyw należy do Ciebie, jeśli kiedykolwiek będziesz musiał złożyć wniosek o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia lub zgłosić kradzież. Oto jak znaleźć numery seryjne swojego sprzętu.

Najlepiej zapisać wszystkie numery seryjne zaraz po zakupie nowego zestawu. Osobiście korzystam z bezpłatnej usługi Lenstag aby je nagrać. W ten sposób masz dostęp zawsze i wszędzie, gdzie ich potrzebujesz.

Podczas gdy numer seryjny aparatu jest umieszczony w każdym robionym zdjęciu, numer seryjny obiektywu — lub innego sprzętu, takiego jak statywy czy filtry — nie. Jeśli nie masz ich zapisanych, przyjrzymy się, jak możesz je odzyskać, nawet jeśli nie masz już swojego sprzętu.

Znajdowanie numerów seryjnych na swoim sprzęcie

Najprostszym sposobem na znalezienie numeru seryjnego jest sprawdzenie aparatu i obiektywów. Prawie na pewno jest na nich wydrukowany, ostemplowany lub wygrawerowany.

W aparacie najprawdopodobniej znajdziesz małą naklejkę na dole w pobliżu mocowania statywu. Wyświetla informacje produkcyjne, a także numer seryjny. W większości przypadków numer seryjny zostanie wydrukowany w kolorze czarnym na srebrnej części. Może być tam również wydrukowany „Nr.”, „Serial:”, „S/N.” lub inny wskaźnik.

1627488676 664 Jak sprawdzic numer seryjny na sprzecie aparatu


Na swoich obiektywach zwykle znajdziesz numer seryjny w jednym z dwóch miejsc: z boku tubusu obiektywu lub gdzieś pod mocowaniem.

Oto przykład pierwszego.

1627488677 777 Jak sprawdzic numer seryjny na sprzecie aparatu

A oto przykład tego ostatniego.

1627488677 854 Jak sprawdzic numer seryjny na sprzecie aparatu

Bądź bardzo dokładny, gdy szukasz numerów seryjnych. Jak widać na powyższym obrazku, gdzie numer jest na tubusie obiektywu, mogą być dość słabe i trudne do znalezienia. Mogą istnieć również inne liczby produkcyjne, więc najlepiej jest po prostu zapisać wszystko, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

Znajdowanie numerów seryjnych na paragonach i opakowaniach produktów

Jeśli brakuje Twojego sprzętu, najlepszym miejscem na znalezienie numeru seryjnego jest opakowanie produktu. Dobry sklep fotograficzny zwykle wydrukuje go również na wszelkich paragonach.

Wykorzenij wszystkie pozostawione pudła i poszukaj naklejki. Najprawdopodobniej powie coś w rodzaju „Nie”, „Nr ciała”, „S/N” lub tym podobne. Oto ten do mojego aparatu.

1627488677 122 Jak sprawdzic numer seryjny na sprzecie aparatu

Jeśli nie możesz znaleźć pudełka, poszukaj rachunku. Mój ulubiony sklep z aparatami fotograficznymi jest oldschoolowy, więc numer seryjny jest napisany odręcznie. Większość miejsc to wydrukuje.

1627488677 444 Jak sprawdzic numer seryjny na sprzecie aparatu

Jeśli nie możesz znaleźć pudełka lub paragonu, istnieje prawdopodobieństwo, że sklep, w którym je kupiłeś, nadal posiada te informacje. Mój lokalny sklep z aparatami fotograficznymi prowadzi rejestr wszystkich ich sprzedaży, szczególnie po to, aby ludzie mogli w razie potrzeby odzyskać takie rzeczy, jak numery seryjne. Sięgnij do miejsca, w którym kupiłeś swój sprzęt i sprawdź, czy mogą pomóc.


I ostatnia wskazówka. Kiedy kupujesz nowy sprzęt i decydujesz się wyrzucić pudełko, weź nożyczki, wytnij część z numerem seryjnym i innymi informacjami i włóż ją gdzieś w teczkę.

Znajdowanie numeru seryjnego aparatu za pomocą danych EXIF

Numer seryjny aparatu, w jakiejś formie, zostanie osadzony w danych EXIF ​​obrazów. Możesz użyć wbudowanych narzędzi systemu operacyjnego lub przeglądarki internetowej jak Get-Metadata. Właściwie wolę Get-Metadata, ponieważ wyświetla absolutnie wszystko w jednym oknie, a nie na kilku kartach, więc tego użyję do zademonstrowania.

Przeciągnij i upuść zdjęcie zrobione aparatem na Get-Metadata, a następnie kliknij „Rozpocznij analizę pliku”, aby go przesłać. Najlepszy jest obraz RAW, ale powinien działać z każdym plikiem, z którego nie usunięto metadanych.

1627488677 275 Jak sprawdzic numer seryjny na sprzecie aparatu

Zostanie wyświetlona pełna alfabetyczna lista wszystkich metadanych w pliku.

1627488677 849 Jak sprawdzic numer seryjny na sprzecie aparatu

To, czego szukasz, to wartość o nazwie Numer seryjny, Identyfikator kamery lub coś podobnego. Przejrzyj wartość listy według wartości, jeśli nie możesz jej znaleźć.

1627488678 325 Jak sprawdzic numer seryjny na sprzecie aparatu

W zależności od aparatu może znajdować się pod wewnętrznym numerem seryjnym.

1627488678 112 Jak sprawdzic numer seryjny na sprzecie aparatu


W takim przypadku numer może nie odpowiadać numerowi wydrukowanemu na pudełku, ale nadal stanowi unikalny identyfikator aparatu. Producent powinien być w stanie przekonwertować wewnętrzny numer seryjny na zwykły, jeśli się nie zgadzają, więc skontaktuj się z nim w celu uzyskania pomocy.

Jak widać, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to po prostu spisać numer seryjny każdego nowego zakupionego sprzętu, gdy tylko wrócisz do domu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, idź i nagraj to teraz, zanim coś się stanie. Chociaż można go odzyskać po kradzieży sprzętu, jest to znacznie większy ból w dupie.

Czy ten post był pomocny?