Skip to content

Jak sprawić, by aplikacje na iPhone’a zawsze pytały o dostęp do lokalizacji?

6 de lipiec de 2021
img 5d8bdaffabf7a

Czas ponownie przyjrzeć się uprawnieniom lokalizacji Twojego iPhone’a. Teraz nie musisz zapewniać aplikacjom stałego dostępu do Twojej lokalizacji: możesz przyznać dostęp tylko raz i wymagać zgody za każdym razem, gdy aplikacja chce poznać Twoją lokalizację.

Nowa opcja prywatności dla Twojej lokalizacji

Przed iOS 13 dla iPhone’ów i nowym iPadOS dla iPadów, gdy aplikacja chciała uzyskać dostęp do Twojej lokalizacji, miałaś tylko trzy możliwości: Nigdy, Podczas używania i Zawsze.

Opcja „Podczas korzystania” to dobry kompromis, który zapewnia, że ​​aplikacje mogą wyświetlać mapy i korzystać z Twojej lokalizacji, gdy z nich korzystasz. W przeciwieństwie do aplikacji z uprawnieniem „Zawsze” nie mają dostępu do Twojej lokalizacji w tle.

Wciąż jest jeden problem: jeśli raz przyznasz aplikacji dostęp do swojej lokalizacji, będzie ona mogła nadal uzyskiwać dostęp do Twojej lokalizacji, jeśli będziesz jej używać w przyszłości. Co zrobić, jeśli chcesz tylko raz wyświetlić mapę w aplikacji, nie dając jej stałego dostępu do swojej lokalizacji?

Teraz możesz zmusić aplikacje do „pytaj następnym razem”

Opcja Zezwól raz na dostęp do lokalizacji Yelp na iPhonie.

Teraz jest kolejna opcja kompromisu: „Zezwól raz”, znana również jako „Zapytaj następnym razem”. Za każdym razem, gdy aplikacja chce uzyskać dostęp do Twojej lokalizacji, możesz przyznać jej dostęp do Twojej lokalizacji tylko tym razem i zmusić ją do pytania następnym razem, wybierając opcję „Zezwól raz”. Masz kontrolę nad tym, jak aplikacja może uzyskać dostęp do Twojej lokalizacji.


Ta zmiana jest częścią iOS 13 dla iPhone’ów i nowego iPadOS dla iPadów. Tak jak proszą o to nowe aplikacje uprawnień Bluetooth, ta zmiana może pomóc chronić prywatność Twojej fizycznej lokalizacji. Od Ciebie zależy, czy chcesz je ujawnić aplikacjom.

Wcześniej, aby osiągnąć coś takiego, trzeba było zezwolić aplikacji na dostęp do lokalizacji, a następnie natychmiast przejrzeć aplikację Ustawienia i ją odwołać.

Kiedy możesz chcieć to zrobić

Wiele aplikacji prosi o dostęp do Twojej lokalizacji, ale niekoniecznie wymaga tego przez cały czas. Na przykład aplikacja sklepu może zażądać dostępu do lokalizacji, gdy wyświetlisz mapę pobliskich lokalizacji. W przeszłości musiałeś wybrać „Podczas korzystania”, aby przyznać ten dostęp – ale wtedy aplikacja będzie mogła uzyskać dostęp do Twojej lokalizacji tak bardzo, jak chce podczas korzystania z aplikacji. Dane te mogą być następnie wykorzystane do śledzenia Twoich preferencji zakupowych i kierowania reklam do Ciebie.

Ta nowa opcja pozwala tylko raz przyznać dostęp do swojej lokalizacji.

Czy każda aplikacja, z której korzystasz, ma zawsze prosić o dostęp do lokalizacji? Prawdopodobnie nie. Niektóre aplikacje potrzebują tylko Twojej lokalizacji — prawdopodobnie będziesz chcieć przyznać Uberowi lub Lyftowi dostęp do swojej lokalizacji za każdym razem, gdy korzystasz z nich podczas jazdy.

Z drugiej strony, jeśli chcesz tylko raz podać aplikacji swoją lokalizację, aby uzyskać dostęp do określonej funkcji, „Zezwól raz” to sprytna opcja na początek. Jeśli okaże się, że dość często korzystasz z uprawnień lokalizacji aplikacji, możesz w przyszłości wybrać opcję „Zezwalaj podczas korzystania z aplikacji” i unikać monitów.

Jak zmusić wcześniej zainstalowane aplikacje do pytania?

Jeśli wcześniej przyznałeś aplikacji dostęp do swojej lokalizacji lub go odmówiłeś, nie zobaczysz tego monitu o pozwolenie. Jednak nadal możesz wybrać opcję „Zapytaj następnym razem” dla dowolnej zainstalowanej aplikacji na iPhone’a lub iPada.


Aby to zrobić, wybierz Ustawienia> Prywatność> Usługi lokalizacyjne. Zobaczysz listę aplikacji i ich ustawienia uprawnień do lokalizacji.

Ekran usług lokalizacyjnych iPhone'a z różnymi aplikacjami Google ustawionymi na Podczas używania, Pytaj i Zawsze.

Kliknij nazwę aplikacji tutaj, aby zmienić jej uprawnienia dotyczące lokalizacji. Następnie możesz wybrać „Zapytaj następnym razem”, jeśli chcesz.

Ta opcja jest dostępna dla wszystkich aplikacji. Twórcy aplikacji nie mogą uniemożliwić Ci wybrania jej dla swoich aplikacji.

Uprawnienia lokalizacji iPhone'a pokazujące aplikację Yelp ustawione na Zapytaj następnym razem.

Nawiasem mówiąc, jeśli wybierzesz „Zapytaj następnym razem”, a następnie odmówisz dostępu do Twojej lokalizacji, dostęp aplikacji do Twojej lokalizacji zostanie ustawiony na „Nigdy” i nie będzie mogła ponownie uzyskać dostępu do Twojej lokalizacji. Zapobiega to bombardowaniu Cię przez aplikację żądaniami lokalizacji. Nadal możesz przejść do aplikacji Ustawienia i ustawić ją z powrotem na „Zapytaj następnym razem”.

Czy ten post był pomocny?