Skip to content

Jak sprawić, by OS X odczytał Twój ekran za pomocą VoiceOver Assistant?

29 de lipiec de 2021
img 5678158c44aa3

Jeśli masz problemy ze wzrokiem lub chcesz, aby na ekranie pojawiły się pliki Macread, możesz to zrobić w kilku prostych krokach za pomocą narzędzia VoiceOver.

Narzędzie VoiceOver służy do odczytywania zawartości ekranu, takiej jak okna i menu, dzięki czemu wiesz, co jest na ekranie, i możesz sterować komputerem za pomocą klawiatury. Aby uzyskać dostęp do Narzędzia VoiceOver, musisz otworzyć opcje ułatwień dostępu znajdujące się w Preferencjach systemowych.

1627548384 556 Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca

Po otwarciu kliknij „VoiceOver”, aby uzyskać dostęp do narzędzia.

1627548384 879 Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca

VoiceOver można również włączać i wyłączać za pomocą skrótu klawiaturowego „Command+F5”. Gdy po raz pierwszy otworzysz VoiceOver, pojawi się ekran wprowadzający, a głos narratora opisze, co robi VoiceOver. Możesz wyłączyć ten ekran, zaznaczając „Nie pokazuj ponownie tej wiadomości”. W przyszłości możesz szybko włączyć VoiceOver, naciskając klawisze Command+F5.

Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca

Podczas korzystania z VoiceOver narrator opisuje każdy element ekranu, do którego aktualnie uzyskujesz dostęp. Na przykład na poniższym zrzucie ekranu widzimy, że jesteśmy na stole. Jeśli chcemy wejść do tej tabeli, użyjemy skrótu klawiaturowego „Control+Option+Shift+Strzałka w dół”.

Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca

Za każdym razem, gdy przejdziesz od jednego elementu do drugiego, odpowiedni opis tekstowy pojawi się w lewym dolnym rogu ekranu, a zawartość zostanie opisana.


Jeśli chcesz poznać tajniki asystenta VoiceOver, kliknij „Otwórz szkolenie VoiceOver…”, aby uruchomić samouczek VoiceOver.

1627548384 416 Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca

Będziesz mógł przejść przez samouczek VoiceOver, korzystając ze strzałek w lewo i w prawo znajdujących się na klawiaturze. Pamiętaj tylko, że jeśli przejdziesz do następnego ekranu, a następnie wrócisz, zawartość ekranu zostanie Ci odczytana od samego początku, więc upewnij się, że przeczytałeś wszystko, zanim przejdziesz dalej.

1627548385 486 Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca

Po włączeniu VoiceOver możesz teraz poruszać się po komputerze i dowiesz się, na jakim elemencie ekranu się znajdujesz, co robi, co mówi i jak z nim korzystać. Na przykład, gdy odwiedzasz stronę internetową, VoiceOver poinformuje Cię, gdzie jesteś na stronie internetowej i jakich klawiszy użyć do poruszania się po niej. Aby wyłączyć VoiceOver, po prostu użyj ponownie skrótu klawiaturowego „Command+F5”.

Narzędzie VoiceOver

Gdy uzyskujesz dostęp do asystenta VoiceOver w preferencjach dostępności, możesz kliknąć opcję, aby otworzyć Narzędzie VoiceOver, które daje dostęp do szeregu opcji konfiguracyjnych.

Na początek dostępne są opcje Ogólne, które pozwalają po prostu zdefiniować powitanie dla narzędzia VoiceOver, które będzie mówić po zalogowaniu. Ponadto możesz zdecydować, których klawiszy modyfikujących używać w VoiceOver i czy można obsługiwać VoiceOver za pomocą AppleScript.

Jedną z ciekawszych opcji są preferencje przenośne, które pozwalają zapisywać opcje VoiceOver na dysku przenośnym, dzięki czemu można je zabrać ze sobą i używać na innym komputerze Mac.

1627548385 940 Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca


Kolejną opcją jest zdefiniowanie gadatliwości. Domyślnie poziom szczegółowości mowy jest ustawiony na „Wysoki”. Jeśli wykonujesz powtarzające się czynności i czujesz, że VoiceOver mówi za dużo, możesz wyłączyć oznajmianie.

1627548385 439 Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca

Sprawdzając opcje „Tekst”, zobaczysz, jak narzędzie VoiceOver będzie działać podczas pracy z tekstem. Na przykład podczas pisania wypowiada znaki i słowa, odczytuje liczby jako cyfry i tak dalej.

1627548385 976 Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca

Na karcie „Ogłoszenia” Narzędzie VoiceOver będzie ogłaszać zdarzenia, takie jak naciśnięcie klawisza Caps Lock, czytanie tekstu w oknach dialogowych i wiele innych elementów. Prawdopodobnie zaczynasz rozumieć, dlaczego istnieje możliwość zabrania ze sobą konfiguracji VoiceOver. Jest wiele opcji!

1627548385 919 Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca

Następne są opcje mowy. Tutaj będziesz mógł dostosować, jaki głos słyszysz i jak go słyszysz. Istnieją sposoby na dostosowanie tempa, wysokości, głośności i intonacji. Jest to bardzo przydatne, jeśli uważasz, że głos VoiceOver mówi zbyt szybko

1627548386 70 Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca

Na karcie „Wymowa” możesz określić, w jaki sposób Narzędzie VoiceOver opisuje niektóre elementy tekstowe, takie jak emotikony i symbole interpunkcyjne.

1627548386 623 Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca

Pozycje „Nawigacja” są dość proste. Dzięki nim będziesz mógł dyktować, w jaki sposób VoiceOvert informuje Cię o tym, gdzie jesteś, na przykład czy kursor VoiceOver podąża za punktem wstawiania lub na odwrót i tak dalej.

1627548386 967 Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca


Sekcja sieci Web obsługuje wszystkie aspekty przeglądania Internetu, takie jak nawigacja, ładowanie strony i coś, co nazywa się Web Rotor, co w zasadzie pozwala przechodzić przez elementy na stronie internetowej za pomocą klawiszy strzałek.

1627548386 411 Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca

Następnie mamy element Dźwięk, który, jak można się domyślić, obsługuje aspekty dźwięku komputera w odniesieniu do narzędzia VoiceOver.

Możesz wyciszyć efekty dźwiękowe, gdy narzędzie VoiceOver jest aktywne, włączyć wyciszanie dźwięku, co oznacza, że ​​jeśli słuchasz czegoś takiego jak utwór lub podcast, automatycznie wycisza się i umożliwia słyszenie Narzędzia VoiceOver.

Na koniec możesz włączyć lub wyłączyć dźwięk pozycyjny i wybrać urządzenie wyjściowe, które prawdopodobnie domyślnie będą wewnętrznymi głośnikami komputera Mac.

1627548386 918 Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca

Dalej są opcje wizualizacji. Po prostu, pozwalają one kontrolować sposób wyświetlania przez Narzędzie VoiceOver elementów ekranu, takich jak kursor VoiceOver, rozmiar i przezroczystość panelu napisów, wyświetlanie panelu Braille’a i nie tylko.

1627548387 619 Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca

Następny element w narzędziu VoiceOver to dowódcy.

1627548387 664 Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca

Dzięki dowódcom możesz przypisywać polecenia do gestów, niezależnie od tego, czy są one na gładziku, klawiaturze numerycznej czy klawiaturze. Możesz także przypisać pojedyncze klawisze szybkiej nawigacji do powiązania z poleceniami.

1627548387 999 Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca


Opcje brajla będą dostępne tylko wtedy, gdy masz podłączony monitor brajlowski, ale wystarczy powiedzieć, że tutaj będziesz mógł wyświetlać ośmiopunktowy brajl, używać automatycznego tłumaczenia brajla i tak dalej.

1627548387 134 Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca

Wreszcie ostatnia opcja w ustawieniach Narzędzia VoiceOver umożliwia skonfigurowanie czynności tak, aby VoiceOver był dostosowany do określonych zastosowań.

1627548387 941 Jak sprawic by OS X odczytal Twoj ekran za pomoca

Możesz więc skonfigurować aktywność do pracy z określonymi aplikacjami, preferencjami systemowymi, witrynami internetowymi oraz wybrać szczegółowość, ustawienia internetowe i punkty aktywne. Atrakcyjność tego polega na tym, że pozwoli Ci dostosować sposób, w jaki głos mówi, z jaką częstotliwością dla określonych czynności. Możesz chcieć, aby głos mówił szybko i minimalnie w preferencjach systemowych, ale potem poruszał się wolniej i dokładniej na stronach internetowych. Skonfigurowanie działań pozwoli ci to zrobić, zamiast używać asystenta VoiceOver w ten sam sposób dla każdego okna, aplikacji i witryny.

VoiceOver w systemie OS X może być bardzo przydatny nie tylko dla osób ze słabym wzrokiem, ale nawet dla tych, którzy po prostu chcą, aby ich komputer odczytał im tekst, aby mogli skoncentrować się na innych zadaniach. Jeśli uważasz, że chcesz skorzystać z asystenta VoiceOver lub po prostu potrzebujesz, zalecamy poświęcenie czasu na zapoznanie się z nim, a nawet skorzystanie z opisanego wcześniej asystenta Voiceover.

Czy ten post był pomocny?