Skip to content

Jak sprawić, by system Windows rozwiązywał problemy z komputerem za Ciebie?

24 de lipiec de 2021
img 576af48693b36 1024x469 1

System Windows zawiera różne „narzędzia do rozwiązywania problemów”, które mają na celu szybkie diagnozowanie i automatyczne rozwiązywanie różnych problemów z komputerem. Narzędzia do rozwiązywania problemów nie rozwiążą wszystkiego, ale są doskonałym miejscem do rozpoczęcia, jeśli wystąpi problem z komputerem.

Narzędzia do rozwiązywania problemów są wbudowane w Panel sterowania w systemach Windows 10, 8 i 7, więc praktycznie wszyscy użytkownicy systemu Windows mogą z nich korzystać. W Aktualizacji twórców systemu Windows 10 większość narzędzi do rozwiązywania problemów jest teraz dostępna za pośrednictwem aplikacji Ustawienia.

Okna 10

Jeśli masz zainstalowaną Aktualizację twórców systemu Windows 10, znajdziesz je w Ustawieniach. Przejdź do Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Rozwiązywanie problemów.

Od czasu aktualizacji dla twórców dostępne są następujące narzędzia do rozwiązywania problemów: niebieski ekran, Bluetooth, sprzęt i urządzenia, grupa domowa, połączenia przychodzące, połączenia internetowe, klawiatura, karta sieciowa, drukarka, odtwarzanie dźwięku, zasilanie, narzędzie do rozwiązywania problemów ze zgodnością programów, nagrywanie dźwięku, wyszukiwanie i indeksowanie, foldery współdzielone, mowa, odtwarzanie wideo, aplikacje Windows Store i Windows Update.

Jeśli coś nie działa poprawnie na Twoim komputerze, powiązane narzędzie do rozwiązywania problemów może znaleźć i rozwiązać problem za Ciebie.

1627120665 472 Jak sprawic by system Windows rozwiazywal problemy z komputerem za


Wybierz narzędzie do rozwiązywania problemów, które chcesz uruchomić, i kliknij „Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów”. Wiele narzędzi do rozwiązywania problemów uruchamia się automatycznie i rozwiązuje znalezione problemy, podczas gdy niektóre narzędzia do rozwiązywania problemów zasugerują różne poprawki, które możesz wybrać.

1627120665 334 Jak sprawic by system Windows rozwiazywal problemy z komputerem za

Interfejs Ustawienia nie zawiera listy wszystkich dostępnych narzędzi do rozwiązywania problemów. Na przykład pomija usługę inteligentnego transferu w tle, program Windows Media Player DVD, bibliotekę programu Windows Media Player i narzędzia do rozwiązywania problemów z ustawieniami programu Windows Media Player.

Są one nadal dostępne, jeśli ich potrzebujesz — są po prostu ukryte w Panelu sterowania. Aby je znaleźć, otwórz Panel sterowania, wpisz „Rozwiązywanie problemów” w polu wyszukiwania i kliknij ikonę „Rozwiązywanie problemów”.

1627120665 940 Jak sprawic by system Windows rozwiazywal problemy z komputerem za

Kliknij „Wyświetl wszystko” po lewej stronie okienka Rozwiązywanie problemów, a zobaczysz pełną listę dostępnych narzędzi do rozwiązywania problemów.

1627120665 516 Jak sprawic by system Windows rozwiazywal problemy z komputerem za

Windows 7 i 8

Narzędzia te znajdują się w Panelu sterowania w systemach Windows 7 i 8. Panelu sterowania należy używać również w przypadku korzystania z Rocznicowej aktualizacji systemu Windows 10 lub wcześniejszej wersji systemu Windows 10.

Przejdź do Panelu sterowania > System i zabezpieczenia > Rozwiązywanie typowych problemów z komputerem. W systemie Windows 7 zamiast tego kliknij „Znajdź i napraw problemy”.

1627120665 69 Jak sprawic by system Windows rozwiazywal problemy z komputerem za


Zobaczysz listę najczęstszych narzędzi do rozwiązywania problemów, których możesz potrzebować.

1627120665 405 Jak sprawic by system Windows rozwiazywal problemy z komputerem za

To nie są jedyne dostępne narzędzia do rozwiązywania problemów. Kliknij „Wyświetl wszystko” na pasku bocznym, aby wyświetlić pełną listę narzędzi do rozwiązywania problemów. Oto lista narzędzi do rozwiązywania problemów, które możesz znaleźć, chociaż nie wszystkie wersje systemu Windows zawierają te same narzędzia do rozwiązywania problemów:

 • Usługa Inteligentnego Transferu w Tle: Znajduje i rozwiązuje problemy z usługą inteligentnego transferu w tle, której Windows Update i niektóre inne usługi używają do pobierania w tle.
 • Sprzęt i urządzenia: Sprawdza komputer pod kątem problemów z urządzeniami sprzętowymi. Jeśli urządzenie sprzętowe — zwłaszcza niedawno zainstalowane — nie działa prawidłowo, to narzędzie do rozwiązywania problemów może znaleźć i naprawić problemy z wykrywaniem sprzętu i sterownikami.
 • Grupa domowa: Wyszukuje problemy z siecią HomeGroup i ustawieniami udostępniania plików.
 • Połączenia przychodzące: Sprawdź, czy Zapora systemu Windows blokuje połączenia przychodzące, których potrzebujesz, i pomóż je odblokować.
 • Połączenia internetowe: Wykrywa i naprawia problemy z połączeniem internetowym i ładowaniem stron internetowych.
 • Wydajność przeglądarki Internet Explorer: Identyfikuje problemy, które mogą spowolnić program Internet Explorer i naprawia je.
 • Bezpieczeństwo w przeglądarce Internet Explorer: Identyfikuje ustawienia, które mogą powodować problemy z bezpieczeństwem i prywatnością w programie Internet Explorer, i naprawia je.
 • Adapter sieciowy: Znajduje i rozwiązuje problemy z kartą Wi-Fi lub innymi kartami sieciowymi.
 • Odtwarzanie dźwięku: Skanuje w poszukiwaniu problemów, które mogą uniemożliwić prawidłowe odtwarzanie dźwięku.
 • Moc: Identyfikuje i rozwiązuje problemy z ustawieniami zasilania, aby wydłużyć żywotność baterii komputera.
 • Drukarka: Sprawdza i rozwiązuje problemy z drukarkami i drukowaniem.
 • Narzędzie do rozwiązywania problemów ze zgodnością programów: Pomaga wybrać najlepsze ustawienia zgodności dla uruchamiania programów przeznaczonych dla starszych wersji systemu Windows.
 • Nagrywanie dźwięku:Skanuje w poszukiwaniu problemów, które mogą uniemożliwić działanie nagrywania dźwięku z mikrofonu.
 • Wyszukiwanie i indeksowanie: Rozwiązuje problemy z wyszukiwarką Windows i indeksatorem.
 • Udostępnione foldery: Identyfikuje problemy, które mogą uniemożliwić działanie udostępnionych folderów sieciowych.
 • Konserwacja systemu: Znajduje i naprawia uszkodzone skróty oraz wykonuje zadania związane z konserwacją systemu, w tym sprawdzanie, czy zegar wskazuje prawidłową godzinę.
 • Odtwarzanie wideo: Wykrywa problemy, które mogą uniemożliwić prawidłowe odtwarzanie filmów i naprawia je.
 • Dysk DVD z programem Windows Media Player:Rozwiązuje problemy, które mogą uniemożliwiać odtwarzanie dysków DVD w programie Windows Media Player.
 • Biblioteka Windows Media Player: Rozwiązuje problemy z biblioteką multimediów Windows Media Player.
 • Ustawienia Windows Media Player:Rozwiązuje problemy z ustawieniami programu Windows Media Player.
 • Aplikacje Sklepu Windows: Naprawia problemy, które mogą uniemożliwić prawidłowe działanie aplikacji Windows Store — innymi słowy, nowych aplikacji Universal Windows Platform w systemie Windows 10.
 • Aktualizacja systemu Windows: Identyfikuje i rozwiązuje problemy, które mogą powodować, że usługa Windows Update w ogóle nie działa lub nie można zainstalować niektórych aktualizacji.

1627120666 966 Jak sprawic by system Windows rozwiazywal problemy z komputerem za

Aby uruchomić narzędzie do rozwiązywania problemów, po prostu kliknij je w okienku Rozwiązywanie problemów. Aby szybko znaleźć odpowiednie narzędzie do rozwiązywania problemów, możesz przeprowadzić wyszukiwanie w oknie Rozwiązywanie problemów.

1627120666 998 Jak sprawic by system Windows rozwiazywal problemy z komputerem za

Narzędzie do rozwiązywania problemów zostanie uruchomione po kliknięciu. Po prostu kliknij „Dalej”, aby rozpocząć rozwiązywanie problemów.

Większość narzędzi do rozwiązywania problemów uruchamia się automatycznie, szukając problemów i naprawiając wszelkie znalezione problemy. Aby uniemożliwić narzędziu do rozwiązywania problemów automatyczne wprowadzanie zmian w systemie, kliknij link „Zaawansowane” w lewym dolnym rogu okna narzędzia do rozwiązywania problemów i odznacz opcję „Zastosuj naprawy automatycznie”. Zostaniesz poproszony o dodatkowe informacje, zanim narzędzie do rozwiązywania problemów wprowadzi jakiekolwiek zmiany w systemie.

1627120666 325 Jak sprawic by system Windows rozwiazywal problemy z komputerem za


Podczas gdy większość narzędzi do rozwiązywania problemów działa automatycznie, niektóre narzędzia do rozwiązywania problemów oferują opcje, które należy kliknąć. Na przykład narzędzie do rozwiązywania problemów ze zgodnością programów przeprowadzi Cię przez proces wybierania programu, który nie działa poprawnie, i zmiany jego ustawień zgodności. Narzędzie do rozwiązywania problemów z połączeniami przychodzącymi zapyta, co próbujesz zrobić, aby wiedziało, jaki typ połączenia przychodzącego należy rozwiązać.

1627120666 995 Jak sprawic by system Windows rozwiazywal problemy z komputerem za

To wszystko. Nie ma narzędzia do rozwiązywania problemów dla każdego napotkanego problemu, a istniejące narzędzia do rozwiązywania problemów nie będą w stanie rozwiązać każdego problemu. Ale narzędzia do rozwiązywania problemów są dobrym miejscem do rozpoczęcia, gdy napotkasz na coś problem.

Czy ten post był pomocny?