Skip to content

Jak sprawić, by system Windows wyczyścił plik strony podczas wyłączania (i kiedy należy)

16 de lipiec de 2021
img 5834a7f3cb8ad 1024x469 1

System Windows używa pliku stronicowania, znanego również jako plik stronicowania, jako dodatkowej pamięci wirtualnej po zapełnieniu pamięci RAM. System Windows może wyczyścić plik stronicowania za każdym razem, gdy zamykasz system, upewniając się, że w pliku stronicowania na dysku nie pozostają żadne poufne dane.

Jak to działa?

Po wyłączeniu komputera pamięć RAM systemu jest zawsze wymazana — jest wymazywana po utracie zasilania. Ale plik strony nie jest. Jeśli martwisz się, że ktoś wyszukuje poufne dane, które mogą pozostać w pliku stronicowania, system Windows może wymazać go za każdym razem, gdy zamkniesz system. Robi to poprzez wpisanie zer do każdego bitu pliku stronicowania, nadpisując wszelkie istniejące dane. Jeśli ktoś wyciągnie dysk twardy z komputera, nie będzie mógł sprawdzić pliku stronicowania w celu znalezienia potencjalnie poufnych danych, które mogły być przechowywane w pamięci.

Włączenie tej funkcji ma prawdziwą wadę. Spowoduje to, że wyłączenie komputera zajmie znacznie więcej czasu. Czas wyłączenia może wynosić od kilku sekund do kilku minut, a nawet dłużej. Zależy to od szybkości dysku twardego komputera i wielkości pliku strony. Dlatego system Windows domyślnie nie czyści automatycznie pliku strony podczas zamykania systemu. To kompromis, którego większość ludzi by nie chciała.

Zamiast tego zalecamy szyfrowanie

Zamiast polegać na usuwaniu pliku strony, zalecamy skonfigurowanie pełnego szyfrowania dysku na komputerze z systemem Windows, jeśli to możliwe. Jeśli plik strony jest przechowywany na zaszyfrowanym dysku, nie musisz go czyścić za każdym razem, gdy wyłączasz — plik strony również zostanie zaszyfrowany. Oznacza to, że nikt nie może wyciągnąć dysku i spróbować zbadać pliku stronicowania bez posiadania klucza szyfrowania.


Co ważniejsze, szyfrowanie uniemożliwia również atakującym przeglądanie wszystkich innych plików na dysku twardym. Jeśli jednak przechowujesz plik stronicowania na niezaszyfrowanym dysku lub jeśli organizacja korzysta z cienkich systemów klienckich, ta opcja może być przydatna.

Użytkownicy domowi: wymaż plik strony podczas zamykania systemu za pomocą Edytora rejestru

Jeśli masz wersję Home systemu Windows, będziesz musiał edytować rejestr systemu Windows, aby wprowadzić te zmiany. Możesz to również zrobić w ten sposób, jeśli masz system Windows Pro lub Enterprise, ale po prostu wygodniej pracujesz w Rejestrze niż w Edytorze zasad grupy. (Jeśli masz Pro lub Enterprise, zalecamy korzystanie z łatwiejszego Edytora zasad grupy, jak opisano w następnej sekcji).

Standardowe ostrzeżenie: Edytor rejestru to potężne narzędzie, którego niewłaściwe użycie może spowodować niestabilność lub nawet uniemożliwić działanie systemu. Jest to dość prosty hack i tak długo, jak trzymasz się instrukcji, nie powinieneś mieć żadnych problemów. To powiedziawszy, jeśli nigdy wcześniej z nim nie pracowałeś, rozważ przeczytanie o tym, jak korzystać z Edytora rejestru, zanim zaczniesz. I koniecznie wykonaj kopię zapasową Rejestru (i swojego komputera!) przed wprowadzeniem zmian.

Najpierw otwórz Edytor rejestru, naciskając Windows + R, wpisując „regedit” w wyświetlonym oknie dialogowym Uruchom i naciskając Enter.

1626461491 962 Jak sprawic by system Windows wyczyscil plik strony podczas wylaczania

Użyj lewego paska bocznego, aby przejść do następującego klawisza.

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlSession ManagerMemory Management

1626461491 341 Jak sprawic by system Windows wyczyscil plik strony podczas wylaczania

Powinieneś zobaczyć ustawienie „ClearPageFileAtShutdown” w prawym okienku. Jeśli nie, kliknij prawym przyciskiem myszy klucz „Zarządzanie pamięcią” w lewym okienku, wybierz Nowy> Wartość DWORD (32-bitowa) i wprowadź „ClearPageFileAtShutdown” jako nazwę.


Kliknij dwukrotnie ClearPageFileAtShutdown wartość, ustaw wprowadź „1” w polu danych wartości i naciśnij klawisz Enter.

Możesz teraz zamknąć okno Edytora rejestru.

1626461491 197 Jak sprawic by system Windows wyczyscil plik strony podczas wylaczania

Jeśli chcesz, aby system Windows przestał czyścić plik strony podczas zamykania, wróć tutaj, kliknij dwukrotnie ClearPageFileAtShutdown ustawienie i ustaw je z powrotem na „0”.

Pobierz nasz hack rejestru jednym kliknięciem

1626461491 832 Jak sprawic by system Windows wyczyscil plik strony podczas wylaczania

Stworzyliśmy dwa hacki rejestru do pobrania, które wykonują pracę za Ciebie. Jeden wyłącza ustawienie „ClearPageFileAtShutdown”, a drugi je włącza. Pobierz archiwum poniżej, kliknij dwukrotnie hack rejestru, którego chcesz użyć, i dodaj informacje do rejestru.

Pobierz ClearPageFileAtShutdown Hacks

To naprawdę tylko dwa małe pliki .REG, które zmieniają wartość rejestru, którą pokazaliśmy, jak zmienić powyżej. Jeśli kiedykolwiek chcesz zobaczyć, co robi plik .REG, możesz kliknąć go prawym przyciskiem myszy i wybrać „Edytuj”. A jeśli lubisz poprawiać rejestr, możesz tworzyć własne hacki rejestru.

Użytkownik Pro i Enterprise: użyj Edytora zasad grupy

Jeśli używasz wersji Professional lub Enterprise systemu Windows, najprostszym sposobem na wyczyszczenie pliku strony przez system Windows podczas zamykania systemu jest użycie Edytora lokalnych zasad grupy. To dość potężne narzędzie, więc jeśli nigdy wcześniej go nie używałeś, warto poświęcić trochę czasu, aby dowiedzieć się, co potrafi. Ponadto, jeśli jesteś w sieci firmowej, wyświadcz każdemu przysługę i najpierw skontaktuj się z administratorem. Jeśli komputer służbowy jest częścią domeny, prawdopodobnie jest również częścią zasad grupy domeny, które i tak zastąpią zasady grupy lokalnej.

Aby go otworzyć, naciśnij Windows + R na klawiaturze, wpisz „gpedit.msc” w wyświetlonym oknie dialogowym Uruchom i naciśnij „Enter”.

Jeśli zobaczysz komunikat o błędzie informujący, że nie znaleziono gpedit.msc, używasz wersji domowej systemu Windows. Nie możesz użyć tego narzędzia.

1626461491 669 Jak sprawic by system Windows wyczyscil plik strony podczas wylaczania


W lewym okienku przejdź do folderu Zasady komputera lokalnego> Konfiguracja komputera> Ustawienia systemu Windows> Ustawienia zabezpieczeń> Zasady lokalne> Opcje zabezpieczeń.

Znajdź opcję „Zamknij: Wyczyść plik stronicowania pamięci wirtualnej” w prawym okienku i kliknij ją dwukrotnie.

1626461492 802 Jak sprawic by system Windows wyczyscil plik strony podczas wylaczania

Kliknij opcję „Włączone” w wyświetlonym oknie właściwości i kliknij „OK”. System Windows wyczyści teraz plik strony przy każdym zamknięciu.

Możesz teraz zamknąć okno edytora zasad grupy.

1626461492 909 Jak sprawic by system Windows wyczyscil plik strony podczas wylaczania

Jeśli kiedykolwiek chcesz zatrzymać system Windows przed czyszczeniem pliku stronicowania przy każdym zamknięciu, wróć tutaj, kliknij dwukrotnie ustawienie „Zamknij: Wyczyść plik stronicowania pamięci wirtualnej” i wybierz opcję „Wyłączone”.

Czy ten post był pomocny?