Skip to content

Jak sprawić, by YouTube był przyjazny dzieciom dzięki aplikacji YouTube Kids?

21 de lipiec de 2021
img 569d4d4ae3356

Rodzice, którzy martwią się o swoje dzieci i nieodpowiednie treści w YouTube, mają teraz przydatnego towarzysza rodzicielskiego. Aplikacja YouTube Kids ułatwia utworzenie otoczonego murem ogrodu z bezpiecznymi dla dzieci filmami na dowolnym urządzeniu z Androidem lub iOS.

Co to jest YouTube dla dzieci?

YouTube jest świetny, ponieważ możesz znaleźć filmy o wszystkim i wszystkim pod słońcem. Niezależnie od tego, czy chcesz oglądać teledyski, dowiedzieć się, jak naprawiać starą maszynę do szycia, śmiać się z klipów komediowych, czy przeglądać recenzje gier, prawie każdy temat pojawia się w jakiejś formie na YouTube.

To fantastyczne dla ciekawskich dorosłych, ale nie tak fantastyczne dla ciekawskich dzieci, które mogą być narażone na nieodpowiednie treści. Z tego powodu większość rodziców albo kierowała swoje dzieci z dala od YouTube, albo patrzyła z niepokojem przez ramię, aby upewnić się, że ich mali chłopcy ciekawi Boba Budowniczego i My Little Pony nie prowadzą ich do nieodpowiednich sugerowanych treści wideo.

1626852527 118 Jak sprawic by YouTube byl przyjazny dzieciom dzieki aplikacji YouTube

Na szczęście Google ma teraz aplikację zorientowaną na dzieci, która utrzymuje dzieci załadowane mnóstwem świetnych treści na YouTube bez ryzyka, że ​​skończą oglądanie brutalnych klipów informacyjnych, przekleństw obciążonych filmami Obejrzyj to odtworzono lub innych treści nieodpowiednich dla małych dzieci.

Dostępna zarówno na Androida, jak i iOS, YouTube Kids oferuje przyjazny dzieciom interfejs z treściami dostosowanymi do wieku, podzielonymi na cztery łatwe w nawigacji kategorie. I oczywiście działa świetnie z Google Chromecastem i inteligentnymi telewizorami, które obsługują przesyłanie.


YouTube Kids zdecydowanie najlepiej nadaje się dla młodszych dzieci, ponieważ prosty interfejs oraz treści i sugestie zorientowane na dzieci w wieku przedszkolnym/podstawowym są mocno skierowane do młodszego tłumu.

Jak korzystać z YouTube Kids

Aplikacja YouTube Kids jest prosta w użyciu, gdy już ją uruchomisz, ale pozwala zorientować się, jakie funkcje osiągają poszczególne funkcje (i gdzie mogą nie działać). Po pierwsze: wyszukaj aplikację w sklepie z aplikacjami na swoim iOS lub Urządzenie z Androidem i zainstaluj go.

Pierwsza instalacja

Po zainstalowaniu uruchom aplikację. Po krótkim ekranie powitalnym zostaniesz wprowadzony do mechanizmu blokady rodzicielskiej, widocznego poniżej.

Jak sprawic by YouTube byl przyjazny dzieciom dzieki aplikacji YouTube

Domyślnie system kodów dostępu jest odpowiedni tylko dla bardzo małych dzieci, ponieważ każde dziecko, które potrafi czytać, z łatwością odszyfruje losową kombinację liczb (takich jak „pięć, osiem, jeden, jeden” powyżej) generowaną za każdym razem, gdy uzyskasz dostęp do elementów sterujących Aplikacja. Na szczęście możesz zmienić go na ustaloną liczbę bez zachęty (co zrobimy za chwilę).

1626852528 873 Jak sprawic by YouTube byl przyjazny dzieciom dzieki aplikacji YouTube

Po kilku ekranach powitalnych wyjaśniających niektóre funkcje aplikacji zostaniesz poproszony o wybranie grupy wiekowej, w której znajduje się Twoje dziecko. Ustawienie grupy wiekowej wydaje się mieć największy wpływ na konfigurację sugestii na ekranie głównym i (w naszych testach pod adresem przynajmniej) nie miał dużego wpływu na wyniki wyszukiwania.

1626852528 190 Jak sprawic by YouTube byl przyjazny dzieciom dzieki aplikacji YouTube

Mówiąc o wynikach wyszukiwania, po wybraniu grupy wiekowej zostaniesz poproszony o włączenie lub wyłączenie wyszukiwania w aplikacji. Nawet jeśli masz ochotę wyłączyć go z młodszymi dziećmi (co sugerujemy), nie wyłączaj go jeszcze. Nawet na urządzeniu używanym przez małe dzieci, na którym nie chcesz, aby funkcja wyszukiwania była aktywna, w rzeczywistości bardzo przydatne jest jej włączenie podczas pierwszych kilku sesji, gdy używasz jej z dzieckiem (więcej o tym za chwilę).

Dopełnienie sugerowanych filmów

1626852528 174 Jak sprawic by YouTube byl przyjazny dzieciom dzieki aplikacji YouTube

Po dokonaniu ostatecznego wyboru zostaniesz przeniesiony na ekran główny aplikacji. Do nawigacji można używać ikon u góry ekranu. Od lewej do prawej ikony prowadzą do sugerowanych treści wideo, muzyki, filmów edukacyjnych i sekcji „odkrywaj”, która jest zasadniczo silnikiem sugestii, który zawiera linki do nowych kanałów i treści. Możesz przewijać na boki w każdej sekcji, a następnie dotknąć dowolnego filmu lub kanału, aby obejrzeć zawartość.


W prawym górnym rogu ekranu zobaczysz ikonę przesyłania Chromecasta i ikonę wyszukiwania; w prawym dolnym rogu znajdziesz ikonę blokady rodzicielskiej/ustawień. Zaraz zagłębimy się w ustawienia rodzicielskie,ale zanim to zrobisz, skorzystaj z funkcji wyszukiwania, aby zobaczyć, jak nasze dziecko ogląda filmy, które mu się podobają. Funkcja wyszukiwania odgrywa dużą rolę w tworzeniu sugerowanych filmów. Jeśli na przykład Twoje dziecko uwielbia filmy z Minecrafta, powinieneś zacząć szukać filmów z Minecrafta. Niezależnie od tematu, który Cię interesuje, na początku chcesz go intensywnie przeszukiwać, aby zaszczepić wszystkie sugestie dobrą treścią.

Dostosowywanie ustawień

Gdy to zrobisz, możesz wskoczyć do menu ustawień, dotykając ikony kłódki.

1626852528 332 Jak sprawic by YouTube byl przyjazny dzieciom dzieki aplikacji YouTube

W menu ustawień znajdują się dwa istotne wpisy: timer i ustawienia. Ustawienie timera nie wymaga wyjaśnień; możesz ustawić minutnik na 1 do 120 minut, a następnie aplikacja blokuje się do momentu wprowadzenia kodu rodzica.

1626852528 422 Jak sprawic by YouTube byl przyjazny dzieciom dzieki aplikacji YouTube

W menu Ustawienia znajdziesz różne przełączniki. W sekcji Audio możesz wyłączyć muzykę w tle i efekty dźwiękowe (mogą być zachwycające dla dzieci, ale przyznamy, że urocza muzyka w tle bardzo szybko stała się irytująca).

Możesz też wyłączyć przesyłanie. Chociaż przesyłanie jest naprawdę wygodnym sposobem na oglądanie filmów na telewizorze, możesz chcieć wyłączyć to ustawienie, jeśli maluch uzna za zabawne przerywanie oglądania telewizji za pomocą Ulicy Sezamkowej z drugiego pokoju.


Wyłączenie wyszukiwania ograniczy Twojemu dziecku oglądanie tylko sugerowanych filmów bez możliwości aktywnego wyszukiwania kolejnych. W przypadku małych dzieci sugerujemy wyłączenie go i od czasu do czasu użycie kodu rodzicielskiego, aby go aktywować, aby wyszukać z nimi nowe rzeczy (w ten sposób dalej umieszczając sugerowane filmy). W sekcji kontroli treści możesz również dostosować wiek dziecka (jeśli podczas początkowej konfiguracji wybrałeś wiek przedszkolny i okazało się, że filmy są zbyt młode dla Twojego dziecka, możesz podnieść jego przedział wiekowy, aby zobaczyć więcej treści).

1626852528 650 Jak sprawic by YouTube byl przyjazny dzieciom dzieki aplikacji YouTube

Na koniec możesz ustawić niestandardowy kod dostępu (który zalecamy wszystkim, ale szczególnie dla dzieci, które potrafią czytać proste liczby i samodzielnie wprowadzać kod) oraz wyczyścić historię wyszukiwania i rekomendacje. Prawdopodobnie nie będziesz często korzystać z ostatniej funkcji, ale jest to przydatne w sytuacjach, gdy sugerowana kolejka wideo jest zaśmiecona treściami, których albo nie chcesz, aby Twoje dziecko widziało, albo które nie są nim zainteresowane.

Dzięki tym poprawkom możesz bezpiecznie przekazać urządzenie dziecku, aby pozwolić mu szaleć.

Blokowanie dzieci w aplikacji

Jeśli masz bardzo małe dzieci (a większość rodziców zainteresowanych YouTube Kids będzie miała do czynienia z młodszymi dziećmi), bardzo przydatne jest przypięcie ich do aplikacji, jeśli urządzenie, na którym są, nie jest przeznaczone do użytku przez dzieci.

Aplikacja YouTube Kids nie ma przełącznika do blokowania dzieci w aplikacji, ale w uczciwości dla zespołu programistów nie jest to wada aplikacji, ponieważ ani Android, ani iOS nie pozwalają poszczególnym aplikacjom przejąć kontroli nad urządzeniem. Zamiast tego, jeśli interesuje Cię utrzymanie aplikacji z przodu i na środku, musisz zablokować aplikację z poziomu systemu operacyjnego.

Na szczęście ostatnie iteracje systemu Android i iOS pozwalają na tego rodzaju kontrolę aplikacji na poziomie systemu operacyjnego. Możesz przeczytać, jak zablokować dziecko w danej aplikacji w naszym przewodniku na temat zabezpieczania urządzenia z systemem iOS dla dzieci i naszym przewodniku na temat zabezpieczania urządzenia z Androidem dla dzieci.

Gdzie YouTube Kids nie spełnia oczekiwań

Chociaż ogólnie byliśmy pod wrażeniem jakości aplikacji i prostych elementów sterujących, jest kilka rzeczy związanych z aplikacją YouTube Kids, o których warto pamiętać.


Po pierwsze, treść nie jest kuratorowana, ale wybierana algorytmicznie. Oznacza to, że człowiek nie decyduje, jakie treści są odpowiednie dla wieku — robi to algorytm i system oznaczania. W związku z tym rzeczy mogą prześlizgnąć się przez pęknięcia (możesz dotknąć dowolnego filmu i oznaczyć go jako nieodpowiednią treść, jeśli tak się stanie). Szczerze mówiąc, dołożyliśmy wszelkich starań, aby znaleźć naprawdę budzące zastrzeżenia treści za pośrednictwem aplikacji i nie udało nam się. Algorytm wyciągnął jednak naprawdę dziwne filmy. Szukając „kukurydza”, jako losowego i łagodnego terminu, znaleźliśmy kilka filmów z Cornell University, w tym film pełen wskazówek od doradców rekrutacyjnych. Filmy były z pewnością bezpieczne dla dzieci, ale daj spokój: aplikacja jest zalecana dla osób w wieku 8 lat i młodszych… kto w tej grupie szuka wskazówek dotyczących przyjęć na studia?

Po drugie, nie ma możliwości subskrybowania kanałów ani tworzenia list odtwarzania. Biorąc pod uwagę, że jest to aplikacja YouTube, jednak przeznaczona dla dzieci, wydaje się to trochę niedopatrzeniem. Dzieci uwielbiają osobowości YouTube tak samo jak dorośli; powinien być dla nich sposób na zasubskrybowanie Diamond Mincart lub dla dzieci lub rodziców na tworzenie list odtwarzania ulubionych treści. W przeciwieństwie do pierwszej skargi, która jest wyraźnie głównym wyborem projektowym (ponieważ YouTube Kids nie stara się być ani nie twierdzi, że jest ręcznie wyselekcjonowana), ta druga skarga naprawdę powinna zostać rozwiązana w przyszłej aktualizacji aplikacji jako kwestia poprawy użyteczności .

To nie jest idealne, ale dla małych dzieci YouTube Kids to świetna aplikacja do dostarczania treści wideo w podróży, odpowiednich do wieku. Masz pytania dotyczące tworzenia urządzeń przyjaznych dzieciom lub ogólnie tylko dzieci i technologii? Napisz do nas e-mail na adres [email protected], a my dołożymy wszelkich starań, aby na nie odpowiedzieć.

Czy ten post był pomocny?