Skip to content

Jak stworzyć przyjazną rodzinom konfigurację Ubuntu?

31 de lipiec de 2021
children

zdjęcie zrobione przez epsos.de

Komputer to potężne narzędzie edukacyjne dla dzieci. Pomimo wielu korzyści, jakie komputer oferuje dzieciom, może on również wprowadzać szkodliwe dla dzieci treści. Oto jak uczynić Ubuntu bezpieczniejszym dla dzieci.

Nie jest zbyt skuteczne czuwanie nad naszymi dziećmi, aby mieć oko na to, co robią w komputerze. Na szczęście Ubuntu jest zbudowany z różnych funkcji do kontrolowania naszych dzieci korzystających z komputera.

Ograniczanie uprawnień administracyjnych

Radzimy rodzicom, aby założyli osobne konto użytkownika dla dzieci. Posiadanie oddzielnego konta użytkownika pozwala nam skonfigurować określone uprawnienia, które mogą wykonywać nasze dzieci. W poniższym przykładzie skonfigurujemy konto użytkownika o nazwie „Young Geek” dla naszych dzieci.

Otwórz okno administracji użytkownikami z System > Administracja > Użytkownik i grupy.

1627749759 565 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu

Moduł administratora grupy użytkowników poprosi o hasło. Nie możesz podać hasła, jeśli obawiasz się, że Twoje dzieci mogą je zapomnieć. Po prostu zaznacz pole wyboru „Nie pytaj o hasło przy logowaniu”.

1627749759 236 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu


Musimy się upewnić, że dzieci nie będą mogły robić rzeczy, które zepsują ważne ustawienia w Ubuntu. Ubuntu pozwala nam ograniczyć to, co nasze dzieci mogą robić z systemem operacyjnym. Radzimy, aby rodzice wyłączyli prawa administracyjne do komputera, aby nie instalowali szkodliwego programu ani nie zmieniali żadnej ważnej konfiguracji w systemie operacyjnym.

Kliknij przycisk „Ustawienia zaawansowane”, aby wyświetlić okno ustawień zaawansowanych.

1627749759 267 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu

Kliknij kartę „Uprawnienia użytkownika”, aby skonfigurować uprawnienia konta użytkownika dzieci. Odznacz pole wyboru „Administracja systemem”, aby upewnić się, że dzieci nie będą mogły zmienić ważnych ustawień w Ubuntu. Możesz także ograniczyć dostęp do urządzeń zewnętrznych, takich jak zewnętrzne dyski twarde lub CD-ROM, jeśli uważasz, że jest to konieczne.

1627749760 867 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu

Monitorowanie aktywności w Internecie

Następnym krokiem, który musimy zrobić, jest upewnienie się, że nasze dzieci nie będą mogły otwierać niezaufanych witryn internetowych. Osiągniemy to, instalując kontrolę treści internetowych. Pierwszą rzeczą, którą musimy dodać PPA kontroli treści internetowych do „Źródeł oprogramowania” Ubuntu:


deb http://ppa.launchpad.net/webcontentcontrol/webcontentcontrol/ubuntu lucid main
deb-src http://ppa.launchpad.net/webcontentcontrol/webcontentcontrol/ubuntu lucid main

1627749760 962 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu

Otwórz źródła oprogramowania Ubuntu i zainstaluj kontrolę treści internetowych.

1627749760 953 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu

Musimy się upewnić, że blokuje serwer proxy przeglądarki Ubuntu. W ten sposób możemy być pewni, że kontrola sieci blokuje dzieciom wszelkie szkodliwe strony internetowe. Otwórz zakładkę „Ustawienia zaawansowane” kontroli treści internetowych i zablokuj „Ustawienia proxy Firefox” oraz „Interfejsy WPA”.

1627749760 564 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu


Wybierz nasze konto użytkownika dla dzieci, aby kontrola treści internetowych monitorowała tylko ruch internetowy naszych dzieci, a nie nasz.

1627749760 203 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu

Kontrola treści internetowych przechwyci każde żądanie, które użytkownik zainicjuje w programie Firefox i wyświetli stronę z ostrzeżeniem, jeśli dzieci próbują otworzyć szkodliwą zawartość.

1627749760 209 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu

Musimy również skonfigurować, aby kontrola treści internetowych była uruchamiana automatycznie po uruchomieniu systemu. Przejdź do „System” > „Preferencje” > „Aplikacje uruchamiania”. Dodaj kontrolę treści internetowych do listy aplikacji startowych.

1627749760 277 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu

Musimy również upewnić się, że nasze dzieci nie będą w stanie zatrzymać kontroli treści internetowych. Możemy to zrobić, usuwając prawa dostępu naszym dzieciom. Otwórz terminal i wpisz następujące polecenie, a następnie enter.


gksu nautilus

1627749760 945 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu

Przejdź do folderu /usr/bin i kliknij prawym przyciskiem myszy plik skryptu powłoki webcontentcontrol.

1627749761 428 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu

Otwórz kartę uprawnień. Zmień uprawnienia grupy „Inne” na „Brak” i ustaw grupę na swoje konto użytkownika, aby upewnić się, że nadal możesz uruchomić kontrolę zawartości sieci. W tym przykładzie konto użytkownika to „Zainul”.

1627749761 99 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu

Kontrolowanie gier

Możemy również chcieć uniemożliwić dzieciom granie zbyt wiele gier podczas korzystania z komputera. Możemy to zrobić w Ubuntu, modyfikując prawa dostępu dzieci do gier.


Otwórz terminal i uruchom nautilusa w trybie roota. Wpisz w konsoli następujące polecenie:


gksu nautilus

1627749760 945 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu

Otwórz katalog gier w /usr.

1627749761 269 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu

Kliknij prawym przyciskiem myszy folder „gry” i kliknij menu „Właściwości”, abyśmy mogli zmodyfikować uprawnienia.
1627749761 446 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu

Otwórz kartę „Uprawnienia” i zmień „Dostęp do folderu” dla „Inne” na Brak. Uniemożliwi to dzieciom granie w jakiekolwiek gry w Ubuntu. Zmień „Grupę” na swoją grupę użytkowników, aby nadal móc grać w grę. W moim przypadku Grupą jest Zainul.

1627749761 411 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu

Zarządzanie czasem użytkowania komputera

Czasami możemy chcieć ograniczyć czas, przez jaki Twoje dzieci korzystają z komputera. W tym celu musimy zainstalować oprogramowanie o nazwie 'timekpr’, które zablokuje komputer, gdy czas się skończy. Dodaj następujący PPA do źródeł oprogramowania, abyśmy mogli zainstalować timekpr z naszych źródeł oprogramowania Ubuntu.


deb http://ppa.launchpad.net/timekpr-maintainers/ppa/ubuntu lucid main
deb-src http://ppa.launchpad.net/timekpr-maintainers/ppa/ubuntu lucid main

Przejdź do źródeł oprogramowania Ubuntu i zainstaluj timekpr.

1627749761 348 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu

Timekpr pozwala nam ograniczyć czas korzystania z komputera o ramy czasowe lub ramy czasowe. W poniższym przykładzie ograniczamy wykorzystanie czasu komputera do 300 minut w niedzielę i 60 minut w poniedziałek.

1627749761 913 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu


Timekpr pojawi się na pasku zadań Young Geek i wyświetli się, gdy zablokuje pulpit.

1627749761 583 Jak stworzyc przyjazna rodzinom konfiguracje Ubuntu

Wniosek

Zdecydowanie możemy skonfigurować Ubuntu, aby komputer był bezpieczniejszym narzędziem dla naszych dzieci. W Ubuntu jest wiele ciekawych prac, które ułatwiają wszystkie czynności administracyjne. Jeśli zdarzy ci się korzystać z systemu Windows, napisaliśmy dobry przewodnik, jak skonfigurować kontrolę rodzicielską w systemie Windows 7

Czy ten post był pomocny?