Skip to content

Jak system Windows 10 może działać przy zaledwie 32 GB miejsca na dysku?

3 de sierpień de 2021
how can windows 10 function with as little as 32 gb of disk space 00

Wszystkie systemy operacyjne wymagają określonej ilości miejsca na dysku, aby działać i działać poprawnie, więc w jaki sposób laptopy z „modelu ekonomicznego” mogą prawidłowo działać z wbudowanymi małymi dyskami? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na ciekawe pytanie czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser AngryHacker chce wiedzieć, jak system Windows 10 może działać przy zaledwie 32 GB miejsca na dysku:

Istnieje wiele laptopów z systemem Windows 10 o wartości poniżej 200 USD, które mają tylko dyski twarde SSD o pojemności 32 GB (np. Lenovo 100s i HP Stream 13). Biorąc pod uwagę, że sam katalog Windows ma ponad 32 GB na moim zwykłym laptopie, jak te laptopy w ogóle działają? Czy zostało miejsce na cokolwiek? Czy będę miał dysk twardy, na którym zabrakło miejsca zaraz po rozpoczęciu korzystania z niego?

Jak system Windows 10 może działać przy zaledwie 32 GB miejsca na dysku?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser magicandre1981 ma dla nas odpowiedź:

Zastosowania systemu Windows 10 CompactOS, który kompresuje pliki systemu Windows, aby były mniejsze:

  • Compact OS instaluje pliki systemu operacyjnego jako pliki skompresowane. Kompaktowy system operacyjny jest obsługiwany zarówno na urządzeniach z systemem UEFI, jak i systemem BIOS. W przeciwieństwie do WIMBoot (ponieważ pliki nie są już łączone w jeden plik WIM), aktualizacja systemu Windows może w razie potrzeby zastąpić lub usunąć poszczególne pliki, aby pomóc w utrzymaniu rozmiaru dysku w czasie.

To może być wykonywane automatycznie przez instalację systemu Windows 10 lub ręcznie nakładając obraz:

  • DISM.EXE /Apply-Image /ImageFile:INSTALL.WIM /Index:1 /ApplyDir:C: /Compact:ON

Lub w działającym systemie Windows 10 za pomocą tego polecenia:

  • COMPACT.EXE /CompactOS:zawsze

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?