Skip to content

Jak szyfrować pliki za pomocą gocryptfs w systemie Linux

19 de lipiec de 2021
stock lede linux see attribution 1024x469 1

Czy chcesz zaszyfrować ważne pliki, ale nie cały dysk twardy systemu Linux? Jeśli tak, to polecamy gocryptfs. Otrzymasz katalog, który zasadniczo szyfruje i odszyfrowuje wszystko, co przechowujesz.

gocryptfs oferuje ochronę przed naruszeniami danych

Prywatność to wielka wiadomość. Niemal nie ma tygodnia bez ogłoszenia o naruszeniu w takiej czy innej organizacji. Firmy albo zgłaszają ostatnie incydenty, albo ujawniają naruszenia, które miały miejsce jakiś czas temu. W obu przypadkach to zła wiadomość dla tych, których dane zostały ujawnione.

Ponieważ miliony ludzi korzystają z usług takich jak Dropbox, dysk Google, i Microsoft OneDrive, pozornie niekończący się strumień danych jest codziennie wypychany do chmury. Jeśli przechowujesz niektóre (lub wszystkie) swoje dane w chmurze, co możesz zrobić, aby chronić informacje niejawne i prywatne dokumenty w przypadku naruszenia?

Naruszenia danych mają oczywiście różne kształty i rozmiary i nie ograniczają się do chmury. Zgubiona karta pamięci lub skradziony laptop to tylko naruszenie danych na mniejszą skalę. Ale skala nie jest czynnikiem krytycznym. Jeśli dane są wrażliwe lub poufne, posiadanie ich przez kogoś innego może być katastrofalne.

Jednym z rozwiązań jest szyfrowanie dokumentów. Tradycyjnie odbywa się to poprzez całkowite zaszyfrowanie dysku twardego. Jest to bezpieczne, ale także nieco spowalnia działanie komputera. Dodatkowo, jeśli doznasz katastrofalnej awarii, może to skomplikować proces przywracania systemu z kopii zapasowych.


gocryptfs system pozwala na szyfrowanie tylko katalogów, które wymagają ochrony i uniknięcie ogólnosystemowych narzutów związanych z szyfrowaniem i deszyfrowaniem. Jest szybki, lekki i łatwy w użyciu. Przenoszenie zaszyfrowanych katalogów na inne komputery jest również łatwe. Dopóki masz hasło dostępu do tych danych, nie pozostawia ono śladów po twoich plikach na drugim komputerze.

gocryptfs system jest skonstruowany jako lekki, zaszyfrowany system plików. Można go również zamontować na zwykłych kontach innych niż root, ponieważ używaSystem plików w przestrzeni użytkownika (BEZPIECZNIK). Działa to jako pomost między gocryptfs oraz procedury systemu plików jądra, do których musi mieć dostęp.

Instalowanie gocryptfs

Żeby zainstalować gocryptfs na Ubuntu wpisz to polecenie:

sudo apt-get install gocryptfs

1626684308 963 Jak szyfrowac pliki za pomoca gocryptfs w systemie

Aby zainstalować go w Fedorze, wpisz:

sudo dnf install gocryptfs

1626684308 477 Jak szyfrowac pliki za pomoca gocryptfs w systemie

Na Manjaro polecenie to:

sudo pacman -Syu gocryptfs

1626684308 41 Jak szyfrowac pliki za pomoca gocryptfs w systemie

Tworzenie zaszyfrowanego katalogu

Część chwały gocryptfs jest prosty w użyciu. Zasady to:

  • Utwórz katalog zawierający pliki i podkatalogi, które chronisz.
  • Posługiwać się gocryptrfs aby zainicjować ten katalog.
  • Utwórz pusty katalog jako punkt montowania, a następnie podłącz do niego zaszyfrowany katalog.
  • W punkcie montowania możesz przeglądać i używać odszyfrowanych plików oraz tworzyć nowe.
  • Po zakończeniu odmontuj zaszyfrowany folder.

Zamierzamy utworzyć katalog o nazwie „skarbiec”, w którym będą przechowywane zaszyfrowane dane. W tym celu wpisujemy:

mkdir vault

1626684308 691 Jak szyfrowac pliki za pomoca gocryptfs w systemie

Musimy zainicjować nasz nowy katalog. Ten krok tworzy gocryptfs system plików w katalogu:

gocryptfs -init vault

1626684308 650 Jak szyfrowac pliki za pomoca gocryptfs w systemie

Wpisz hasło, gdy pojawi się monit; wpiszesz go dwukrotnie, aby upewnić się, że jest poprawny. Wybierz mocny: trzy niepowiązane słowa, które zawierają znaki interpunkcyjne, cyfry lub symbole, to dobry szablon.

Twój klucz główny zostanie wygenerowany i wyświetlony. Skopiuj i zapisz to w bezpiecznym i prywatnym miejscu. W naszym przykładzie tworzymy gocryptfsna maszynie badawczej, która jest czyszczona po napisaniu każdego artykułu.


Jak jest to konieczne na przykład, możesz zobaczyć klucz główny dla tego katalogu. Na pewno będziesz chciał być o wiele bardziej tajemniczy ze swoim. Jeśli ktoś uzyska Twój klucz główny, będzie mógł uzyskać dostęp do wszystkich Twoich zaszyfrowanych danych.

Jeśli przejdziesz do nowego katalogu, zobaczysz, że zostały utworzone dwa pliki. Wpisz następujące polecenie:

cd vault

ls -ahl

1626684308 859 Jak szyfrowac pliki za pomoca gocryptfs w systemie

„gocryptfs.diriv” to krótki plik binarny, a „gocryptfs.conf” zawiera ustawienia i informacje, które należy chronić.

Jeśli przesyłasz zaszyfrowane dane do chmury lub tworzysz ich kopię zapasową na małym przenośnym nośniku, nie dołączaj tego pliku. Jeśli jednak tworzysz kopię zapasową na lokalnym nośniku, który pozostaje pod Twoją kontrolą, możesz dołączyć ten plik.

Przy odpowiednim nakładzie czasu i wysiłku może być możliwe wyodrębnienie hasła z wpisów „zaszyfrowany klucz” i „sól”, jak pokazano poniżej:

cat gocryptfs.conf

1626684309 674 Jak szyfrowac pliki za pomoca gocryptfs w systemie

Montowanie zaszyfrowanego katalogu

Zaszyfrowany katalog jest montowany w punkcie montowania, który jest po prostu pustym katalogiem. Stworzymy jeden o nazwie „geek”:

mkdir geek


Możemy teraz zamontować zaszyfrowany katalog w punkcie montowania. Ściśle mówiąc, to, co faktycznie jest zamontowane, to gocryptfs system plików wewnątrz zaszyfrowanego katalogu. Zostaniemy poproszeni o podanie hasła:

gocryptfs vault geek

Kiedy zaszyfrowany katalog jest zamontowany, możemy użyć katalogu punktu montowania tak samo, jak każdego innego. Wszystko, co edytujemy i tworzymy w tym katalogu, jest w rzeczywistości zapisywane w zamontowanym, zaszyfrowanym katalogu.

Możemy stworzyć prosty plik tekstowy, taki jak:

touch secret-notes.txt

Możemy go edytować, dodać do niego trochę treści, a następnie zapisać plik:

gedit secret-notes.txt

Nasz nowy plik został utworzony:

ls

1626684309 563 Jak szyfrowac pliki za pomoca gocryptfs w systemie

Jeśli przełączymy się do naszego zaszyfrowanego katalogu, jak pokazano poniżej, zobaczymy, że został utworzony nowy plik o zaszyfrowanej nazwie. Na podstawie nazwy nie można nawet określić, jaki to typ pliku:

cd vault

ls -hl

1626684309 903 Jak szyfrowac pliki za pomoca gocryptfs w systemie

Jeśli spróbujemy wyświetlić zawartość zaszyfrowanego pliku, zobaczymy, że jest on naprawdę zaszyfrowany:

less aJGzNoczahiSif_gwGl4eAUnwxo9CvOa6kcFf4xVgYU

1626684309 767 Jak szyfrowac pliki za pomoca gocryptfs w systemie


Nasz prosty plik tekstowy, pokazany poniżej, nie jest teraz łatwy do odszyfrowania.

1626684309 201 Jak szyfrowac pliki za pomoca gocryptfs w systemie

Odmontowywanie zaszyfrowanego katalogu

Kiedy skończysz z zaszyfrowanym katalogiem, możesz go odmontować za pomocą fusermount Komenda. Poniższa komenda będąca częścią pakietu FUSE odmontowuje gocryptfs system plików wewnątrz zaszyfrowanego katalogu z punktu montowania:

fusermount -u geek

1626684309 65 Jak szyfrowac pliki za pomoca gocryptfs w systemie

Jeśli wpiszesz następujące polecenie, aby sprawdzić katalog punktu montowania, zobaczysz, że nadal jest pusty:

ls

1626684309 93 Jak szyfrowac pliki za pomoca gocryptfs w systemie

Wszystko, co zrobiłeś, jest bezpiecznie przechowywane w zaszyfrowanym katalogu.

Prosty i bezpieczny

Proste systemy mają tę zaletę, że są częściej używane, podczas gdy bardziej skomplikowane procesy zwykle odchodzą na dalszy plan. Za pomocą gocryptfsjest nie tylko prosty, ale także bezpieczny. Prostota bez bezpieczeństwa nie byłaby warta zachodu.

Możesz utworzyć tyle zaszyfrowanych katalogów, ile potrzebujesz, lub tylko jeden, aby przechowywać wszystkie poufne dane. Możesz również utworzyć kilka aliasów do montowania i odmontowywania zaszyfrowanego systemu plików i jeszcze bardziej uprościć ten proces.

Czy ten post był pomocny?