Skip to content

Jak tworzyć, używać i konfigurować skumulowane foldery Dock w systemie OS X

1 de sierpień de 2021
img 558af14385055

Stackedfolders to szczególnie przydatna funkcja w systemie OS X, która zapewnia natychmiastowy dostęp do ważnych plików i aplikacji. Pod pewnymi względami są one podobne do funkcji „Jump Lists” systemu Windows, tylko wersja OS X jest znacznie bardziej wszechstronna i konfigurowalna.

Stosy, jak są oficjalnie znane, to funkcja, która po raz pierwszy pojawiła się w systemie OS X w wersji 10.5 (Leopard). Stosy to w rzeczywistości foldery, które można przypiąć po prawej stronie Docka. Tam będą siedzieć, dopóki ich nie klikniesz, w którym to momencie wyskoczą w układzie wachlarza, siatki lub listy.

Większość zwykłych użytkowników prawdopodobnie zna tę funkcję jako fan, ale można z nimi zrobić więcej.

1627843276 472 Jak tworzyc uzywac i konfigurowac skumulowane foldery Dock w systemie

Nie ma znaczenia, co masz w folderze, po prostu kliknij stos, a otworzy się i możesz wybrać plik (obraz, dokument, PDF itp.) lub aplikację.

Tworzenie stosów jest naprawdę łatwe. Załóżmy, że mamy folder pełen śmiesznych memów, do których chcesz mieć natychmiastowy dostęp z Docka. Aby utworzyć stos tego folderu, po prostu przeciągamy go na prawą stronę i upuszczamy.

Jak tworzyc uzywac i konfigurowac skumulowane foldery Dock w systemie


Kiedy go klikniemy, automatycznie otworzy się styl, który najlepiej odpowiada jego rozmiarowi i zawartości, czyli w tym przypadku siatce.

1627843277 638 Jak tworzyc uzywac i konfigurowac skumulowane foldery Dock w systemie

Nie ograniczamy się jednak do tego jednego rozwiązania.Kliknij prawym przyciskiem myszy swój stos (lub przytrzymaj klawisz „Control” i kliknij lewym przyciskiem myszy) i sprawdź sekcję „Wyświetl zawartość jako”. Domyślnie jest ustawiony na „Automatyczny”, ale możesz ręcznie wybrać trzy inne ustawienia, w tym wspomniane wcześniej „Wentylator” i „Siatka”.

1627843277 140 Jak tworzyc uzywac i konfigurowac skumulowane foldery Dock w systemie

Możesz także wybrać wyświetlanie swoich plików na liście, co jest bardziej przydatne w przypadku aplikacji i dokumentów niż obrazów.

1627843277 779 Jak tworzyc uzywac i konfigurowac skumulowane foldery Dock w systemie

Po kliknięciu stosu i jest to folder pełen aplikacji, na przykład tutaj z naszym folderem „Narzędzia”, wybrana aplikacja otworzy się (tak jak w przypadku dowolnego dokumentu, obrazu lub innego typu pliku), a Twój stos się zamknie automatycznie.

1627843277 294 Jak tworzyc uzywac i konfigurowac skumulowane foldery Dock w systemie

Jeśli chcesz otworzyć swój stos w lokalizacji Findera, pamiętaj, że po kliknięciu jest opcja „Otwórz w Finderze”. Możesz też otworzyć go natychmiast w Finderze, przytrzymując klawisz „Polecenie” i klikając stos.

1627843278 410 Jak tworzyc uzywac i konfigurowac skumulowane foldery Dock w systemie

Jeśli zależy Ci na tym, jak elementy wyglądają w Docku, możesz także zmienić ikonę Stosu na folder.

1627843278 219 Jak tworzyc uzywac i konfigurowac skumulowane foldery Dock w systemie


W tym momencie pozostaje Ci nudna ikona folderu, ale możesz ją spersonalizować, zmieniając jej ikonę w Finderze, tak jak zrobiliśmy to w naszym folderze Narzędzia. Ani ikona stosu, ani folder nie były satysfakcjonujące, więc znaleźliśmy coś, co naszym zdaniem było bardziej odpowiednie.

1627843278 969 Jak tworzyc uzywac i konfigurowac skumulowane foldery Dock w systemie

Na koniec krótko zauważ, że możesz zmienić sposób sortowania zawartości w stosie.

1627843278 37 Jak tworzyc uzywac i konfigurowac skumulowane foldery Dock w systemie

Jeśli kiedykolwiek chcesz usunąć stos z Docka, po prostu kliknij i przeciągnij go z Docka, aż pojawi się „Usuń”, a następnie puść.

Jak widać, stosy to całkiem dobry sposób na dostęp do folderu bez konieczności jego otwierania. Chcesz wyświetlić dokument, którego często używasz? Masz zabawne zdjęcie, które chcesz wkleić do wiadomości? Wystarczy kliknąć stos i aplikację lub plik, aby otworzyć go bez okien Findera do zamknięcia.

Jeśli masz jakieś uwagi lub pytania, które chciałbyś wnieść do tego artykułu, zostaw swoją opinię na naszym forum dyskusyjnym.

Czy ten post był pomocny?