Skip to content

Jak udostępniać swoją lokalizację zaufanym kontaktom Androida

1 de sierpień de 2021
IMG 0256 650x300

Poczucie bezpieczeństwa jest ważne, ale w dzisiejszych czasach może to być czasem trudne. Na szczęście jesteśmy otoczeni genialną technologią, którą można dobrze wykorzystać. GoogleZaufane Kontakty robi to właśnie, umożliwiając udostępnianie swojej lokalizacji, cóż, osobom, którym ufasz. Niezależnie od tego, czy wracasz samotnie do domu po pracy, zgubiłeś się w lesie, czy znalazłeś się w obliczu klęski żywiołowej, ta aplikacja może pomóc Tobie (lub Twoim bliskim) zachować bezpieczeństwo.

Zasadniczo istota aplikacji jest prosta: dodajesz do niej osoby, którym ufasz, a następnie udostępniasz im swoją lokalizację w dowolnym momencie. Podobnie możesz również poprosić o ich lokalizację. Działa niezależnie od tego, gdzie jesteś i co robisz — nawet jeśli Twój telefon jest odłączony od Internetu lub nie działa, wtedy udostępni Twoją ostatnią znaną lokalizację. Przeanalizujmy przykład, dlaczego tego chcesz.

Powiedzmy, że twój 12-letni syn zostanie na noc w domu przyjaciela, który mieszka trzy przecznice dalej. Jest około 19:00 w nocy i na dworze jest już ciemno, ale zamierza przejść. Zamiast starego „napisz do mnie, gdy tylko tam dotrzesz!” linii, możesz po prostu powiedzieć mu, aby podzielił się z tobą swoją lokalizacją, a następnie obserwuj, jak idzie do domu swojego kumpla.

Co się stanie, jeśli zapomni udostępnić ci swoją lokalizację? Nic wielkiego, możesz również poprosić o jego lokalizację. Warto zauważyć, że musi zatwierdzić tę prośbę, zanim zostanie udostępniona, więc…Móc odrzuć to. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli nie odpowie na żądanie w ciągu pięciu minut, zostanie ono automatycznie zatwierdzone — doskonała funkcja, jeśli coś poszło nie tak.

W tej chwili jedyną wadą Zaufanych kontaktów jest to, że są one dostępne tylko dla Androida.Google ma stronę skonfigurowaną tak, aby użytkownicy można powiadomić kiedy jednak aplikacja trafia na iOS, więc przynajmniej jest w toku.

Jak skonfigurować zaufane kontakty

Konfiguracja Zaufanych kontaktów jest niezwykle prosta. Śmiało i udaj się tutaj, aby zainstalować aplikację, a następnie przyjrzymy się bliżej, jak z niej korzystać.


Po zainstalowaniu aplikacji uruchom ją. Zacznie się od krótkiego opisu tego, czym jest aplikacja i co robi, a następnie będziesz musiał przyznać jej uprawnienia dostępu do swojej lokalizacji. Warto również zauważyć, że Twoja lokalizacja jestnie widoczne dla wszystkich, dopóki go nie udostępnisz, więc nie martw się o to.

Jak udostepniac swoja lokalizacje zaufanym kontaktom Androida1627818854 240 Jak udostepniac swoja lokalizacje zaufanym kontaktom Androida

Po udzieleniu jej uprawnień zaczynasz wybierać kontakty, które chcesz dodać jako zaufane źródła — ten, któremu chcesz udostępniać swoją lokalizację.

1627818854 602 Jak udostepniac swoja lokalizacje zaufanym kontaktom Androida1627818854 174 Jak udostepniac swoja lokalizacje zaufanym kontaktom Androida

Śmiało i wybierz kogo chcesz tutaj — nawet jeśli nie mają zainstalowanej aplikacji Zaufane kontakty, otrzymają wiadomość e-mail z informacją, że dodałeś ją jako zaufany kontakt. Otrzymasz również wiadomość e-mail z informacją o zmianie listy zaufanych kontaktów.

Po wybraniu kontaktów jesteś prawie gotowy. Oczywiście będziesz chciał poznać aplikację. Oto krótkie podsumowanie tego, czego się spodziewać i co możesz zrobić.

Co możesz zrobić z zaufanymi kontaktami

Aby udostępnić swoją lokalizację konkretnemu kontaktowi, po prostu dotknij jego wpisu na ekranie głównym aplikacji. Dostaniesz tutaj dwie opcje: „Poproś oŁączność lokalizacja” i „Udostępnij swoją lokalizację”.

1627818855 25 Jak udostepniac swoja lokalizacje zaufanym kontaktom Androida


Wybranie tego ostatniego spowoduje oczywiście udostępnienie Twojej lokalizacji temu kontaktowi — otrzyma on e-mail i powiadomienie w aplikacji.

1627818855 326 Jak udostepniac swoja lokalizacje zaufanym kontaktom Androida

Podobnie, jeśli chcesz poprosić o lokalizację kontaktu, wybierz pierwszą opcję z listy. Warto tutaj wspomnieć, że będą musieli zaakceptować Twoją prośbę jako zaufany kontakt, zanim będziesz mógł poprosić o ich lokalizację. Naprawdę ma sens.

1627818855 621 Jak udostepniac swoja lokalizacje zaufanym kontaktom Androida

Jest też jedna bardzo ważna funkcja, o której warto porozmawiać na ekranie głównym Zaufanych kontaktów: ten duży pomarańczowy przycisk lokalizacji w prawym górnym rogu. Zasadniczo możesz myśleć o tym jako o przycisku „Mam tutaj poważne kłopoty” – jednym dotknięciem wyśle ​​​​obecną lokalizację do wszystkich zaufanych kontaktów (alternatywnie możesz wybrać tutaj określone kontakty). Więc jeśli zgubisz się w lesie, jesteś zakładnikiem, porwanym lub złapanym w katastrofie naturalnej, to jest twój przycisk.

1627818855 46 Jak udostepniac swoja lokalizacje zaufanym kontaktom Androida1627818855 932 Jak udostepniac swoja lokalizacje zaufanym kontaktom Androida

Jak usunąć kontakty z listy lub dostosować to, co jest udostępniane

Właściwie musiałem trochę pogrzebać, aby dowiedzieć się, jak usunąć kogoś z listy zaufanych kontaktów — słownictwo tutaj jest trochę dziwne, więc nie jest tak proste, jak myślałem.

Zasadniczo szukałem opcji, która wyraźnie brzmi „Usuń”, ale to się nie dzieje tutaj. Zamiast tego musisz czytać między wierszami.

Najpierw dotknij przycisku z trzema kropkami obok nazwy kontaktu, a następnie wybierz „Ustawienia”.

1627818855 701 Jak udostepniac swoja lokalizacje zaufanym kontaktom Androida


Są tu dwie opcje: „Zezwól kontakt zapytać o moją lokalizację i zobaczyć moją aktywność” oraz „Zobacz aktualizacje z kontakt”.Jeśli jednak kontakt nie dodał Cię jeszcze z powrotem, pojawi się tylko pierwsza opcja.

1627818856 589 Jak udostepniac swoja lokalizacje zaufanym kontaktom Androida

W celucałkowicie usuń kontakt, usuń zaznaczenie obu opcji, a następnie stuknij „Aktualizuj”. Powinny zniknąć z Twojej listy.

1627818856 992 Jak udostepniac swoja lokalizacje zaufanym kontaktom Androida

Jeśli jednak chcesz, aby związek był trochę bardziej jednostronny, możesz to zrobić również tutaj.

Aby ktoś mógł zobaczyć Twój status i poprosić o podanie Twojej lokalizacji, alenieudostępnij je Tobie, usuń zaznaczenie drugiej opcji, a następnie stuknij „Aktualizuj”.

1627818856 274 Jak udostepniac swoja lokalizacje zaufanym kontaktom Androida

Aby zezwolić komuś na udostępnienie Ci swojej lokalizacji, alenie zobacz lub poproś o swoją, usuń zaznaczenie pierwszej opcji, a następnie stuknij „Aktualizuj”.

1627818856 556 Jak udostepniac swoja lokalizacje zaufanym kontaktom Androida


Jak powiedziałem, słownictwo tutaj jest trochę dziwne, ale miejmy nadzieję, że wpadniesz na pomysł.

Jeśli jesteś użytkownikiem Androida i masz znajomych lub rodzinę korzystającą z Androida, nie ma powodunie mieć zainstalowane i skonfigurowane Zaufane kontakty: jest to bezpłatne i potencjalnie bardzo przydatne. Nie czekaj, aż naprawdę będziesz tego potrzebować, aby spróbować go przygotować — zrób to teraz!

Czy ten post był pomocny?