Skip to content

Jak udostępniać swoją pracę na licencji Creative Commons

25 de lipiec de 2021
preview1

Licencje Creative Commons ułatwiają ludziom udostępnianie swoich prac twórczych, dzięki czemu inne osoby mogą z nich korzystać we własnych projektach. Oto jak opublikować swoją pracę na licencji CC.

W przypadku tradycyjnych praw autorskich, jeśli chcesz, aby inne osoby mogły korzystać z Twojej pracy, często utkniesz z przyznawaniem indywidualnych licencji na każde żądanie. To może być dość czasochłonne. Zamiast tego objęcie swojej pracy licencją Creative Commons pozwala każdemu na wykorzystanie jej w różnym stopniu, zgodnie z wybraną przez Ciebie konkretną licencją CC. Licencja CC bardzo jasno określa, co ludziom wolno (i czego nie wolno) robić z twoją pracą.

Wybierz konkretną licencję CC

Do wyboru jest siedem różnych licencji CC:

Każda licencja oferuje twoją pracę innym osobom na innych warunkach. Zastanów się dokładnie nad każdą licencją, zanim zdecydujesz, na której chcesz opublikować swoją pracę. Na przykład, jeśli nie chcesz, aby firmy mogły używać go w swoich reklamach, upewnij się, że udostępniasz go na licencji niekomercyjnej. Jeśli chcesz, aby ludzie uznali Cię za autorów i linki z powrotem do Twojej pracy, udostępnij je na licencji uznania autorstwa, a nie do domeny publicznej.

Ponownie, uważaj z wybraną licencją, ponieważnie możesz go cofnąć z mocą wsteczną. Fotograf Carol Highsmith pozwała zdjęcia Getty w 2016 r. o 1 miliard dolarów po tym, jak dowiedziała się, że sprzedają zdjęcia, które udostępniła do domeny publicznej. Jej sprawa została wyrzucona z sądu. Gdy Twoja praca zostanie opublikowana na świecie na licencji CC, jest tam.

Osadź licencję w metadanych

Większość formatów plików, w których prawdopodobnie wydasz pracę (na przykład JPG, MP3, PDF, MP4 itp.), obsługuje pewien rodzaj metadanych. Te metadane zawierają szczegóły, takie jak data utworzenia pliku, kto go utworzył, a także, co dla nas najważniejsze, informacje o prawach autorskich związanych z dziełem.

1627231749 704 Jak udostepniac swoja prace na licencji Creative Commons

Jeśli wydajesz coś na licencji CC, powinieneś dodać tę informację do metadanych pliku. Aplikacja, której używasz do tworzenia pracy, prawdopodobnie to zrobi. Na przykład Adobe Photoshop, Adobe Photoshop Lightroom, Adobe Premiere, Microsoft Word i prawie każda inna profesjonalna aplikacja ma możliwość modyfikowania metadanych. W systemie Windows możesz także edytować metadane bezpośrednio z Eksploratora plików.

Wydaj dzieło, korzystając z usługi obsługującej licencje Creative Commons

Wiele usług internetowych, w których ludzie dzielą się swoją pracą — na przykład Flickr, 500px, YouTube i Vimeo — ma wbudowaną obsługę licencji CC. Gdy przesyłasz nową pracę i nadajesz jej tytuł, tagi i inne podobne dane, możesz również dodać informacje o prawach autorskich.

1627231749 867 Jak udostepniac swoja prace na licencji Creative Commons

Jest to zdecydowanie najłatwiejszy sposób udostępniania swojej pracy na licencji CC. Korzystając z wbudowanych opcji z tymi usługami, upewnisz się, że każdy, kto szuka pracy, z której może skorzystać, może znaleźć Twoje arcydzieło.

Udostępniaj informacje licencyjne wraz z utworem

Jeśli publikujesz swoją pracę na własnej stronie internetowej — lub w inny sposób udostępniasz ją w serwisie bez wbudowanej obsługi licencji CC — powinieneś dodać do pracy opis, który deklaruje licencję, na której udostępniasz pracę. Organizacja Creative Commons ma dedykowane ikony dla każdej licencji które możesz publikować obok pracy.

1627231749 917 Jak udostepniac swoja prace na licencji Creative Commons

Powinieneś również umieścić link z powrotem do tekstu licencji na stronie Creative Commons, aby ludzie mogli łatwo sprawdzić warunki licencji.


Jeśli wydajesz dużą ilość pracy na licencji CC (na przykład całą zawartość Twojej witryny) tak jak robi to Electronic Frontiers Foundation), prościej może być po prostu dodanie strony o prawach autorskich, wyjaśniającej, co robisz, i link do niej.

1627231750 757 Jak udostepniac swoja prace na licencji Creative Commons

Projekt Creative Commons odniósł niesamowity sukces. Na różnych licencjach CC dostępna jest ogromna liczba utworów. Jeśli chcesz wnieść do niego swój własny dorobek, to tylko kwestia jasnego określenia warunków licencji podczas udostępniania swojej pracy.

Czy ten post był pomocny?