Skip to content

Jak ukryć aktualizacje jądra w Ubuntu?

31 de lipiec de 2021
upd1

Menedżer aktualizacji Ubuntu to świetne narzędzie, które zapewnia aktualność całego oprogramowania. Jeśli korzystasz z domyślnych źródeł, aktualizacje zostały przetestowane i powinny działać bez problemów.

Jednak jednym z elementów, których możesz nie chcieć aktualizować, jest jądro Linux, które zasila twój komputer. Być może dostosowałeś jądro, denerwujesz się ciągłym czyszczeniem menu startowego Gruba lub masz problemy ze sterownikami wideo i audio, które nie działają po aktualizacji jądra.

Poniższe kroki pokażą Ci, jak ukryć aktualizacje jądra w Ubuntu, jednocześnie umożliwiając korzystanie z Menedżera aktualizacji w celu uzyskania innych aktualizacji oprogramowania.

APT (Advanced Packaging Tool) to system, którego Ubuntu używa do zarządzania całym oprogramowaniem zainstalowanym w systemie. Pozwala „przypiąć” pakiet do określonej wersji, aby nie był aktualizowany po uruchomieniu Menedżera aktualizacji.

Aby przypiąć pakiety jądra, najpierw musisz określić, jaka jest wersja twojego jądra. Jednym ze sposobów na to jest otwarcie Menedżera pakietów Synaptic w System> Administracja.

1627747124 689 Jak ukryc aktualizacje jadra w Ubuntu


Wpisz „linux-generic” w polu tekstowym Szybkie wyszukiwanie i naciśnij Enter.

1627747125 582 Jak ukryc aktualizacje jadra w Ubuntu

Zanotuj numer podany w kolumnie „Zainstalowana wersja”. Użyjemy go w następnym kroku.

Następnie musimy edytować plik /etc/apt/preferences. Otwórz go, naciskając Alt + F2, aby wyświetlić okno Uruchom aplikację i wprowadzając:

gksudo gedit /etc/apt/preferences

1627747125 295 Jak ukryc aktualizacje jadra w Ubuntu

Otworzy się okno gedit. Najprawdopodobniej okno będzie puste, chyba że wcześniej bawiłeś się APT.

W oknie wpisz następujące polecenie, zastępując numer wersji numerem wersji znalezionym w Menedżerze pakietów Synaptic.

Pakiet: linux-generic linux-headers-generic linux-image-generic linux-restricted-modules-generic
Pin: wersja
Priorytet pinów: 1001

1627747125 455 Jak ukryc aktualizacje jadra w Ubuntu

Zapisz plik i zamknij gedit. Jeśli otworzysz Menedżera aktualizacji, powinieneś zobaczyć, że aktualizacje jądra Linuksa są teraz ukryte!

1627747125 153 Jak ukryc aktualizacje jadra w Ubuntu

I to wszystko!


Uwaga: Upewnij się, że od czasu do czasu aktualizujesz jądro, ponieważ nawet Linux ma czasami problemy z bezpieczeństwem.

Czy ten post był pomocny?