Skip to content

Jak uniemożliwić określonym użytkownikom zamykanie systemu Windows?

25 de lipiec de 2021
shut down 650x300

Windows oferuje absurdalną liczbę sposobów na zamknięcie. Znajdziesz opcje w menu Start, menu Narzędzia administracyjne oraz na ekranach logowania i blokady. Możesz także zamknąć system Windows za pomocą skrótów klawiaturowych (Alt + F4 na pulpicie), a nawet wiersza poleceń. Oto jak wyłączyć je wszystkie dla określonych użytkowników.

Po co więc zawracać sobie głowę usuwaniem dostępu do zamykania dla użytkowników? Jest kilka powodów. W domu możesz zablokować tę funkcję dla dzieci, aby zapobiec frustracji. Lub, jeśli używasz przełączania użytkowników, możesz mieć na swoim koncie długie zadanie (takie jak pobieranie), podczas gdy ktoś inny używa swojego konta. Zablokowanie funkcji zamykania chroni wszystko, co masz uruchomione. W firmie możesz zablokować funkcję zamykania na komputerze używanym jako kiosk. Możesz usunąć przycisk zamykania tylko z ekranów blokady i logowania, co ogranicza zamykanie tylko do użytkowników, którzy mogą zalogować się do systemu Windows. Ale jeśli chcesz, aby rzeczy były dodatkowo zamknięte, mamy cię w zasięgu.

Użytkownicy domowi: Wyłącz zamknięcie użytkownika, edytując rejestr

Jeśli masz system Windows Home, będziesz musiał edytować rejestr systemu Windows, aby wprowadzić te zmiany. Możesz to również zrobić w ten sposób, jeśli masz system Windows Pro lub Enterprise, ale po prostu poczuj się bardziej komfortowo pracując w Rejestrze. (Jeśli jednak masz wersję Pro lub Enterprise, zalecamy korzystanie z łatwiejszego edytora zasad grupy, jak opisano w następnej sekcji). Pamiętaj jednak, że podczas edycji rejestru musisz być zalogowany jako użytkownik dla którego chcesz wyłączyć zamknięcie.

Standardowe ostrzeżenie: Edytor rejestru to potężne narzędzie, którego niewłaściwe użycie może spowodować niestabilność lub nawet uniemożliwić działanie systemu. Jest to dość prosty hack i tak długo, jak trzymasz się instrukcji, nie powinieneś mieć żadnych problemów. To powiedziawszy, jeśli nigdy wcześniej z nim nie pracowałeś, rozważ przeczytanie o tym, jak korzystać z Edytora rejestru, zanim zaczniesz. I koniecznie wykonaj kopię zapasową Rejestru (i swojego komputera!) przed wprowadzeniem zmian.

Aby rozpocząć, zaloguj się jako użytkownik, dla którego chcesz wprowadzić te zmiany. Otwórz Edytor rejestru, naciskając Start i wpisując „regedit”. Naciśnij klawisz Enter, aby otworzyć Edytor rejestru i nadaj mu uprawnienia do wprowadzania zmian na komputerze. W Edytorze rejestru użyj lewego paska bocznego, aby przejść do następującego klucza:

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer

1627227289 283 Jak uniemozliwic okreslonym uzytkownikom zamykanie systemu Windows


Następnie utworzysz nową wartość w kluczu Explorer. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Eksploratora i wybierz Nowy> Wartość DWORD (32-bitowa). Nazwij nową wartość NoClose .

1627227289 265 Jak uniemozliwic okreslonym uzytkownikom zamykanie systemu Windows

Teraz zmodyfikujesz tę wartość. Kliknij dwukrotnie nowy NoClose wartość i ustaw wartość na 1 w polu „Dane wartości”.

1627227289 154 Jak uniemozliwic okreslonym uzytkownikom zamykanie systemu Windows

Kliknij OK, zamknij Edytor rejestru, uruchom ponownie komputer i zaloguj się jako użytkownik, dla którego dokonałeś zmiany. Ten użytkownik nie powinien już mieć dostępu do większości funkcji wyłączania (w tym uśpienia i hibernacji), niezależnie od tego, czy jest to menu Start, ekran blokady, czy nawet skrót Alt+4 na pulpicie. Jeśli spróbują użyć metody skrótu, zamiast tego użytkownicy zobaczą komunikat Ograniczenia.

1627227289 917 Jak uniemozliwic okreslonym uzytkownikom zamykanie systemu Windows

Jedyne dwie metody zamykania, które nadal będą działać, to naciśnięcie fizycznego przycisku zasilania (jeśli ta opcja jest ustawiona w Panelu sterowania) i użycie polecenia zamknięcia w wierszu polecenia. Zawsze możesz wyłączyć przycisk zasilania z zamykania systemu Windows, a następnie ograniczyć dostęp użytkowników do Panelu sterowania, jeśli chcesz. Możesz nawet wyłączyć sam wiersz polecenia. Jeśli wykonasz kroki opisane w tym artykule, aby wyłączyć wiersz polecenia za pomocą Edytora zasad grupy, sugerujemy, aby nie wyłączać również skryptów. W ten sposób możesz utworzyć plik wsadowy, który aktywuje polecenie zamknięcia i ukryć go gdzieś w systemie, dzięki czemu nadal masz stosunkowo łatwy sposób na zamknięcie systemu Windows. Jeśli wyłączysz wiersz polecenia dla użytkownika z Edytorem rejestru, nie spowoduje to wyłączenia obsługi skryptów, więc nie musisz się tym martwić.

Jeśli chcesz w dowolnym momencie ponownie włączyć polecenia zamykania dla użytkownika, po prostu zaloguj się ponownie jako ten użytkownik, uruchom Rejestr i ustaw NoClose wartość z powrotem do 0 (lub usuń).

Pobierz nasz hack rejestru jednym kliknięciem

1627227289 840 Jak uniemozliwic okreslonym uzytkownikom zamykanie systemu Windows

Jeśli nie masz ochoty zagłębiać się w Rejestrze, stworzyliśmy dwa możliwe do pobrania hacki rejestru, których możesz użyć. Jeden hack usuwa możliwość wyłączenia bieżącego użytkownika, a drugi przywraca możliwość wyłączenia. Oba są zawarte w następującym pliku ZIP. Kliknij dwukrotnie ten, którego chcesz użyć, kliknij odpowiednie monity, a następnie uruchom ponownie komputer.

Hacki wyłączania


W systemie Windows Pro lub Enterprise znajdź plik MSC utworzony dla użytkowników, do których chcesz zastosować zasady, kliknij dwukrotnie, aby go otworzyć, a następnie kliknij przycisk Tak, aby umożliwić mu wprowadzanie zmian. W oknie Zasady grupy dla tych użytkowników, w lewym panelu przejdź do opcji Konfiguracja użytkownika> Szablony administracyjne> Menu Start i pasek zadań. Po prawej stronie znajdź element „Usuń i blokuj dostęp do poleceń Zamknij, Uruchom ponownie, Uśpij i Hibernuj” i kliknij go dwukrotnie.

1627227289 79 Jak uniemozliwic okreslonym uzytkownikom zamykanie systemu Windows

W oknie zasad kliknij Włączone, a następnie kliknij OK.

1627227289 359 Jak uniemozliwic okreslonym uzytkownikom zamykanie systemu Windows

Aby przetestować zmiany, zamknij Edytor lokalnych zasad grupy, uruchom ponownie komputer, a następnie zaloguj się jako użytkownik (lub członek grupy użytkowników), dla którego wprowadzono zmiany. Jeśli chcesz ponownie włączyć zamykanie, po prostu postępuj zgodnie z tymi samymi instrukcjami i ustaw zasady z powrotem na Wyłączone (lub Nieskonfigurowane).

To wszystko. Może to być zmiana przydatna tylko w określonych okolicznościach, ale kiedy jej potrzebujesz, łatwo ją wprowadzić.

Czy ten post był pomocny?