Skip to content

Jak uniemożliwić użytkownikom systemu Windows zmianę wygaszacza ekranu?

28 de lipiec de 2021
pws top 650x300

Może się zdarzyć, że użytkownicy komputera nie będą mogli zmieniać wygaszacza ekranu. Oto jak temu zapobiec.

Być może masz komputery w małej firmie i chcesz się upewnić, że pracownicy nie ustawiają nieodpowiednich obrazów lub tekstu na wygaszacz ekranu. Być może masz komputer w kiosku dostępny dla klienta, na którym wolałbyś pozostawić ustawienia w spokoju. A może po prostu wolisz mieć kontrolę nad tym, jaki wygaszacz ekranu wyświetla się na rodzinnym komputerze. Niezależnie od powodów, dla których blokujesz dostęp użytkowników do tej funkcji, nie jest to trudne. Jeśli masz wersję Home systemu Windows, musisz wprowadzić kilka zmian w Rejestrze. Jeśli masz wersję Pro lub Enterprise, możesz wprowadzać zmiany w Rejestrze lub korzystać z Edytora lokalnych zasad grupy.

Użytkownicy domowi: zapobiegaj zmianom wygaszacza ekranu, edytując rejestr ręcznie

Jeśli masz wersję Windows 7, 8 lub 10Home, będziesz musiał edytować rejestr systemu Windows, aby wprowadzić te zmiany. Możesz to również zrobić w ten sposób, jeśli masz system Windows Pro lub Enterprise, ale po prostu poczuj się bardziej komfortowo pracując w Rejestrze. (Jeśli masz Pro lub Enterprise, zalecamy korzystanie z łatwiejszego Edytora lokalnych zasad grupy, jak opisano w następnej sekcji).

Ostrzeżenie standardowe: Edytor rejestru to potężne narzędzie, którego niewłaściwe użycie może spowodować, że system będzie niestabilny lub nawet nie będzie działał. Jest to dość prosty hack i tak długo, jak trzymasz się instrukcji, nie powinieneś mieć żadnych problemów. To powiedziawszy, jeśli nigdy wcześniej z nim nie pracowałeś, rozważ przeczytanie o tym, jak korzystać z Edytora rejestru, zanim zaczniesz. I koniecznie wykonaj kopię zapasową Rejestru (i swojego komputera!) przed wprowadzeniem zmian.

Mamy tutaj instrukcje dotyczące zapobiegania zmianom wygaszacza ekranu przez poszczególnych użytkowników na komputerze lub dla wszystkich użytkowników komputera. Jeśli chcesz wyłączyć zmiany wygaszacza ekranu dla pojedynczego użytkownika, musisz zalogować się jako użytkownik, którego chcesz wprowadzić dla, a następnie edytuj Rejestr po zalogowaniu się na swoje konto. Jeśli masz wielu indywidualnych użytkowników, dla których chcesz dokonać zmian, musisz powtórzyć proces dla każdego użytkownika. Jeśli chcesz wprowadzić zmiany dla wszystkich użytkowników komputera na raz, w tym dla własnego konta, możesz po prostu pozostać zalogowanym na swoim koncie.


Po zalogowaniu się na odpowiednie konto otwórz Edytor rejestru, naciskając Start i wpisując „regedit”. Naciśnij klawisz Enter, aby otworzyć Edytor rejestru i nadaj mu uprawnienia do wprowadzania zmian na komputerze.

1627459917 200 Jak uniemozliwic uzytkownikom systemu Windows zmiane wygaszacza ekranu

W Edytorze rejestru użyj lewego paska bocznego, aby przejść do następującego klucza, jeśli chcesz wyłączyć ustawienia wygaszacza ekranu dla aktualnie zalogowanego użytkownika:

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPolicies

1627459917 639 Jak uniemozliwic uzytkownikom systemu Windows zmiane wygaszacza ekranu

Jeśli chcesz jednocześnie wyłączyć ustawienia wygaszacza ekranu dla wszystkich użytkowników komputera, przejdź do tego klawisza:

HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPolicies

Zauważ, że wszystko w tych dwóch lokalizacjach jest takie samo, z wyjątkiem ula. Przedmioty w HKEY_CURRENT_USER dotyczy tylko aktualnie zalogowanego użytkownika, podczas gdy elementy w items HKEY_LOCAL_MACHINE dotyczą wszystkich użytkowników. Bez względu na to, który wybierzesz, pozostałe kroki są takie same.

Jeśli nie widzisz klucza o nazwie „System” pod Policies klucz, musisz go utworzyć. Kliknij prawym przyciskiem myszy Policies i wybierz Nowy > Klucz. Nazwij nowy klucz „System”. Jeśli System klucz jest już obecny, pomiń ten krok.

1627459917 361 Jak uniemozliwic uzytkownikom systemu Windows zmiane wygaszacza ekranu

Następnie utworzysz nową wartość w kluczu System. Kliknij prawym przyciskiem myszy klawisz System i wybierz Nowy> Wartość DWORD (32-bitowa). Nazwij nową wartość „NoDispScrSavPage”, a następnie kliknij dwukrotnie nową wartość, aby otworzyć jej okno właściwości.

1627459917 651 Jak uniemozliwic uzytkownikom systemu Windows zmiane wygaszacza ekranu


W oknie właściwości dla NoDispScrSavPage wartość, zmień wartość z 0 na 1 w polu „Dane wartości”, a następnie kliknij „OK”.

1627459918 970 Jak uniemozliwic uzytkownikom systemu Windows zmiane wygaszacza ekranu

Możesz teraz zamknąć Edytor rejestru. Zmiany zostaną wprowadzone natychmiast, więc jeśli spróbujesz otworzyć ustawienia wygaszacza ekranu, zobaczysz komunikat o błędzie. I nie martw się. Chociaż komunikat o błędzie sugeruje, że cały panel sterowania Wyświetlacz został wyłączony, jedyną rzeczą, którą tutaj wyłączyliśmy, jest możliwość zmiany wygaszacza ekranu.

1627459918 53 Jak uniemozliwic uzytkownikom systemu Windows zmiane wygaszacza ekranu

Jeśli wyłączasz wygaszacz ekranu dla wielu użytkowników, możesz teraz zalogować się jako następny użytkownik i powtórzyć proces. Jeśli kiedykolwiek zechcesz cofnąć zmiany, po prostu zaloguj się ponownie jako użytkownik, dla którego chcesz wprowadzić zmiany, wróć do Systemw Edytorze rejestru i ustaw NoDispScrSavPage wartość z powrotem do 0 lub po prostu usuń ją całkowicie.

Pobierz nasze hacki rejestru jednym kliknięciem

1627459918 836 Jak uniemozliwic uzytkownikom systemu Windows zmiane wygaszacza ekranu

Jeśli nie masz ochoty zagłębiać się w Rejestrze, stworzyliśmy kilka hacków do rejestru, z których możesz skorzystać. Jeden zestaw włącza i wyłącza możliwość zmiany wygaszacza ekranu tylko dla aktualnie zalogowanego użytkownika. Drugi zestaw włącza i wyłącza zmianę wygaszacza ekranu dla wszystkich użytkowników komputera. Wszystkie hacki są zawarte w następującym pliku ZIP. Kliknij dwukrotnie ten, którego chcesz użyć, i klikaj kolejne monity. Pamiętaj tylko, że jeśli używasz hacków tylko dla bieżącego użytkownika, musisz najpierw zalogować się na konto użytkownika, dla którego chcesz wprowadzić zmiany.

Wyłącz zmianę hacków wygaszacza ekranu

Te hacki są tak naprawdę po prostu Systemklucz, rozebrany do NoDispSrcSavPage wartość, o której mówiliśmy w poprzedniej sekcji, a następnie wyeksportowana do pliku .REG. Dwa hacki dla bieżącego użytkownika wpływają tylko na System klucz znaleziony w gałęzi HKEY_CURRENT_USER, podczas gdy dwa hacki, które dotyczą wszystkich użytkowników, wprowadzają zmiany w System klucz w gałęzi HKEY_LOCAL_MACHINE. Uruchamianie hacków tylko modyfikuje wartość. A jeśli lubisz bawić się Rejestrem, warto poświęcić trochę czasu na nauczenie się, jak tworzyć własne hacki do Rejestru.

Użytkownicy Pro i Enterprise: Zapobiegaj zmianom wygaszacza ekranu za pomocą lokalnego edytora zasad grupy

Jeśli używasz systemu Windows Pro lub Enterprise, najłatwiejszym sposobem zablokowania tej zmiany jest użycie Edytora lokalnych zasad grupy. Daje również nieco większą władzę nad tym, którzy użytkownicy mają to ograniczenie. Jeśli wyłączasz skróty tylko dla niektórych kont użytkowników na komputerze, musisz wykonać trochę dodatkowej konfiguracji, najpierw tworząc obiekt zasad dla tych użytkowników. Możesz przeczytać o tym wszystkim w naszym przewodniku dotyczącym stosowania lokalnych poprawek zasad grupy do określonych użytkowników.

Powinieneś także mieć świadomość, że polityka grupowa jest dość potężnym narzędziem, więc warto poświęcić trochę czasu, aby dowiedzieć się, co może zrobić. A jeśli jesteś w sieci firmowej, wyświadcz każdemu przysługę i najpierw skontaktuj się z administratorem. Jeśli komputer służbowy jest częścią domeny, prawdopodobnie jest również częścią zasad grupy domeny, które i tak zastąpią zasady grupy lokalnej.

Zacznij od znalezienia pliku MSC utworzonego do kontrolowania zasad dla tych konkretnych użytkowników. Kliknij dwukrotnie, aby go otworzyć i zezwolić na wprowadzanie zmian na komputerze. Jeśli masz tylko jedno konto użytkownika na swoim komputerze, możesz zamiast tego otworzyć zwykły Edytor lokalnych zasad grupy, klikając Start, wpisując „gpedit.msc”, a następnie naciskając Enter. Właśnie to zrobimy w tym przykładzie, ale jeśli użyjesz pliku MSC do zastosowania zmian do niektórych użytkowników, kroki są takie same.

1627459918 44 Jak uniemozliwic uzytkownikom systemu Windows zmiane wygaszacza ekranu

W oknie Zasady grupy dla tych użytkowników, po lewej stronie, przejdź do opcji Konfiguracja użytkownika> Szablony administracyjne> Panel sterowania> Personalizacja. Po prawej stronie kliknij dwukrotnie ustawienie „Zapobiegaj zmianie wygaszacza ekranu”, aby otworzyć jego okno właściwości.

1627459918 965 Jak uniemozliwic uzytkownikom systemu Windows zmiane wygaszacza ekranu

W oknie właściwości ustawienia kliknij opcję „Włączone”, a następnie kliknij „OK”.

1627459918 15 Jak uniemozliwic uzytkownikom systemu Windows zmiane wygaszacza ekranu

Po zakończeniu zmiany ustawienia możesz wyjść z Edytora lokalnych zasad grupy. Zmiany zaczynają obowiązywać natychmiast, więc nie ma potrzeby ponownego uruchamiania komputera ani niczego. Aby później cofnąć zmianę, po prostu wróć do tego samego ustawienia „Zapobiegaj zmianie wygaszacza ekranu” i zmień je z powrotem na „Nie skonfigurowano”.

Czy ten post był pomocny?