Skip to content

Jak uniknąć kupowania „fałszywego” kabla HDMI 2.1?

31 de lipiec de 2021
hand holding hdmi cable

Ponieważ urządzenia HDMI 2.1, takie jak Xbox Series X, PlayStation 5 i karty graficzne NVIDIA i AMD, przesyłają więcej pikseli niż kiedykolwiek, ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest zawodny kabel powodujący problemy. Oto jak uniknąć oszustwa.

Poszukaj kabli „HDMI Ultra High Speed”

Standard HDMI jest nadzorowany przez HDMI Forum, natomiast HDMI Licensing Administrator nadzoruje licencjonowanie technologii. Producenci urządzeń i akcesoriów muszą spełniać standardy HDMI Forum, jeśli chcą produkować produkt licencjonowany lub certyfikowany przez administratora licencjonowania HDMI.

Chociaż najnowszy standard HDMI znany jest jako HDMI 2.1, nadzorcy HDMI stosują inną konwencję nazewnictwa okablowania. Jeśli chcesz kupić kabel zgodny z HDMI 2.1, powinieneś poszukać na opakowaniu napisu „HDMI Ultra High Speed”.

Kable nie są wyraźnie sprzedawane jako „kable HDMI 2.1”. W przeszłości kable HDMI 2.0b były sprzedawane pod zwykłym pseudonimem „High Speed”.

Kabel HDMI Ultra High Speed

Aby upewnić się, że otrzymujesz produkt wysokiej jakości, poszukaj hologramu „Ultra Certified Cable” i kodu QR na pudełku. Oznacza to, że został przetestowany zgodnie z minimalnymi standardami i certyfikowany przez administratora licencjonowania HDMI.

Kable te kosztują nieco więcej niż alternatywy na stronach takich jak Amazon i AliExpress, ale prawdopodobnie okaże się, że warto zapewnić sobie pełny zakres funkcji oferowanych przez HDMI 2.1.

Zweryfikuj zakupy kabli za pomocą oficjalnej aplikacji

Kupując kabel w sklepie lub po wysłaniu zamówienia online, możesz zweryfikować autentyczność kabla za pomocą oficjalnej aplikacji do certyfikacji HDMI dla iPhoneoraz Android.

Wystarczy zainstalować aplikację, skierować aparat smartfona na opakowanie i czekać. Powinieneś zobaczyć komunikat „Gratulacje” informujący, że kabel rzeczywiście został certyfikowany. Administrator licencji HDMI stwierdza, że ​​nazwa kabla musi być również wydrukowana na jego zewnętrznej osłonie.

Aplikacja do skanowania certyfikacji kabli HDMI dla systemów iOS i Android

Jeśli kabel nie przejdzie testu lub na pudełku nie ma hologramu lub naklejki, oznacza to, że nie został przetestowany. Nie musi to oznaczać, że nie będzie działać, ale nie ma również gwarancji, że może przenosić pełne 48Gbit/s zdefiniowane przez standard HDMI 2.1.

Jeśli miałeś wrażenie, że kabel jest „certyfikowany”, ale nie przeszedł testu, powinieneś go zwrócić i otrzymać zwrot pieniędzy. Większość markowych kabli, takich jak te z Belkin(39,99 USD) i Zeskit (19,99 USD), są niezależnie testowane i certyfikowane, ale zawsze powinieneś to potwierdzić.

Problem z tanimi kablami HDMI

Rozwiązywanie problemów z konfiguracją domowej rozrywki może być czasochłonne i frustrujące, zwłaszcza jeśli w miksie znajduje się amplituner lub soundbar. Kupując certyfikowany kabel, (miejmy nadzieję) usuwasz przynajmniej jedną zmienną z listy potencjalnych problemów.


Istnieją pewne specyficzne problemy, które możesz zacząć zauważać, jeśli używany kabel nie jest w stanie zaciągnąć. Często pojawiają się one, gdy próbujesz użyć starszego kabla HDMI 2.0b z aplikacją, która przekracza jego specyfikację 18 Gbitów na sekundę.

Możesz nie mieć żadnych problemów, dopóki nie zagrasz w jedną lub dwie gry działające w rozdzielczości 4K/120 Hz na Xbox Series X lub PlayStation 5. Problemy te obejmują wszystko, od czarnego ekranu, który absolutnie nic nie robi, po dziwne artefakty i „błyski”, które pojawiają się losowo.

Możesz napotkać nagłe przerwy w dostawie prądu lub migotanie albo otrzymać komunikaty o błędach informujące, że Twój telewizor napotkał problem z „uzgadnianiem”. Oznacza to, że telewizor i urządzenie źródłowe nie mogą się prawidłowo komunikować, ponieważ kabel nie jest w stanie sprostać zadaniu.

Kable HDMI podłączone z tyłu telewizora.

Taniej na kablu może być kuszące, zwłaszcza jeśli chodzi o długie biegi. To tutaj kable HDMI mogą być bardzo drogie. Im dłuższy kabel, tym bardziej sygnał może ulec degradacji, zanim dotrze do miejsca przeznaczenia. Dlatego najlepszy kabel to najkrótszy kabel, jaki można uzyskać, spełniający wymagania dotyczące przepustowości.

Nie ma „idealnej” długości kabla, ale w przypadku rozdzielczości 4K i wysokich częstotliwości odświeżania (120 Hz) zaleca się użycie kabla HDMI o długości nie większej niż 3 metry. W przypadku niższych rozdzielczości górna granica wynosi od 20 (6 metrów) do 50 stóp (10 metrów). Jeśli używasz długiego kabla i masz problemy, przetestuj krótszy kabel.

Kable HDMI zawierające światłowody może być w stanie zapewnić lepszą wydajność podczas dłuższych przebiegów. Niestety, w chwili pisania tego tekstu nie ma na rynku ultraszybkich kabli HDMI wykorzystujących światłowody. Na razie zalecamy przeniesienie urządzenia źródłowego bliżej telewizora, jeśli to możliwe.

Nie daj się nabrać na sztuczki kablowe HDMI

Wielu sprzedawców będzie próbowało sprzedawać Ci kabel HDMI za każdym razem, gdy kupujesz telewizor lub inne urządzenie do domowej rozrywki. Często jednak znajduje się on w pudełku z urządzeniem. Lepiej przetestować konfigurację, zanim niepotrzebnie wydasz więcej pieniędzy.


Chociaż certyfikowane kable kosztują więcej, nie powinny rozbijać banku. Uważaj na wszelkie kable o wygórowanych cenach. Sprawiają wrażenie, że otrzymujesz produkt wyższej jakości, ale jest to premia, za którą nie musisz płacić.

Kabel HDMI na Amazon

Złącza w kolorze złotym są często używane, aby dać złudzenie sygnału lepszej jakości, ale niewiele robią poza wyglądem krzykliwym. Złoto jest metalem o dużej przewodności, podobnie jak metal, z którego składa się większość kabla (i na pewno nie jest to czyste złoto).

Plecione przewody mogą trwać dłużej, ale kable HDMI zwykle nie powodują dużego zużycia. Jeśli nie kupujesz kabla, o którym wiesz, że będzie cały czas podłączany i odłączany, nie potrzebujesz ultra wytrzymałego kabla.

Czy potrzebujesz nawet kabla HDMI 2.1?

HDMI to skrót od High Definition Multimedia Interface. Został zaprojektowany do przesyłania sygnału cyfrowego z urządzenia źródłowego, takiego jak konsola do gier, do wyświetlacza lub odbiornika. Pojawiło się wiele zmian w standardzie HDMI, a najnowszym jest HDMI 2.1.

Największą różnicą między poprzednim standardem HDMI 2.0b a nowym 2.1 jest to, ile danych można przesłać jednocześnie. HDMI 2.0b osiąga prędkość 18 Gb/s, podczas gdy HDMI 2.1 obsługuje pełną przepustowość 48 Gb/s. Oznacza to, że 2.1 może przesyłać wideo 8K z szybkością 60 klatek na sekundę lub wideo 4K z szybkością 120 klatek na sekundę.

NVIDIA RTX 3080

W specyfikacji HDMI 2.1 jest też mnóstwo innych nowych funkcji, w tym:

  • HDMI VRR do gier ze zmienną częstotliwością odświeżania.
  • Auto Low Latency Mode (ALLM) automatycznie inicjuje „tryb gry” w kompatybilnych telewizorach.
  • Obsługa ulepszonego kanału zwrotnego audio (eARC) do obsługi listew dźwiękowych i amplitunerów.

Potrzebujesz tylko kabla HDMI 2.1, jeśli masz urządzenie źródłowe HDMI 2.1, które wyświetla 4K/120Hz lub 8K/60Hz. Aby odnieść korzyści, każde urządzenie w Twoim łańcuchu wideo musi być również zgodne ze standardem HDMI 2.1.

Nawet jeśli masz urządzenie źródłowe HDMI 2.1, takie jak PlayStation 5, nadal możesz używać starego telewizora lub odbiornika do grania w gry w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę. Potrzebujesz tylko zwiększonej przepustowości, jeśli zamierzasz z niej korzystać.

Xbox Series X.

Starsze urządzenia i karty, takie jak Xbox One X, PlayStation 4 Pro i seria 20 firmy NVIDIA, są ograniczone do HDMI 2.0b, więc nie uzyskasz żadnych korzyści z szybszego kabla. Dlatego nie powinieneś kupować drogich kabli HDMI, chyba że masz ku temu wyraźny powód.

Większość urządzeń obsługujących HDMI 2.1 jest dostarczana z kompatybilnym szybkim kablem w zestawie. Dotyczy to zarówno Xbox Series X, jak i PlayStation 5, z których oba mogą wyświetlać 4K przy 120 Hz. Nie uzyskasz lepszej wydajności, zamieniając ten kabel na produkt z rynku wtórnego.

Wymień ten kabel tylko wtedy, gdy potrzebujesz dłuższego biegu, jeśli jest uszkodzony lub jeśli podłączasz urządzenie źródłowe do odbiornika, a zatem potrzebujesz innego kabla do podłączenia odbiornika do telewizora.

HDMI 2.1 dopiero się zaczyna

Karty graficzne Xbox Series X, PlayStation 5 i NVIDIA 30 Series były pierwszymi urządzeniami HDMI 2.1, które trafiły na rynek. Tylko kilka telewizorów wydanych w latach 2019-20 ma porty, które to obsługują.


Jednak nowa specyfikacja została zaprojektowana w odpowiedzi na pierwszą falę telewizorów i urządzeń obsługujących 8K, z których większość jest jeszcze wiele lat od wprowadzenia do głównego nurtu. W nadchodzących latach na rynku pojawi się znacznie więcej urządzeń i akcesoriów HDMI 2.1 (w tym kabli).

W końcu nawet marki budżetowe, takie jak Amazon Basics, zaczną sprzedawać kable Ultra High-Speed, które obsługują przepustowość 48 Gbitów na sekundę po niskich cenach bez certyfikacji.

Do tego czasu pamiętaj tylko, że każdy certyfikowany kabel Ultra High-Speed, który kupisz dzisiaj, będzie dobry przez wiele lat. Na razie większość ludzi nawet nie potrzebuje HDMI 2.1. Jeśli tak, prawdopodobnie kupujesz telewizor do gier.

Czy ten post był pomocny?