Skip to content

Jak upewnić się, że aparat lub obiektyw działa prawidłowo przed zakupem?

22 de lipiec de 2021
1626967001 preview 2 1024x469 1

Jeśli kupujesz używany aparat lub obiektyw, dobrze jest dokładnie go przejrzeć, aby upewnić się, że wszystko działa, zanim przekażesz zimną, twardą gotówkę. Oto, co należy sprawdzić.

Sprawdzanie, czy kamera działa

Pomimo całej ich złożoności technicznej, nie ma dużej ilości, która może się nie udać w aparacie cyfrowym: jeśli działa, działa; jeśli to nie działa, to nie działa. Nie ma zbyt wiele kompromisu. Powiedziawszy to, oto co zrobić, aby sprawdzić kamerę.

Spójrz na to wizualnie

Pierwszym krokiem jest dokładne obejrzenie aparatu. Czy są jakieś pęknięcia, wgniecenia, pęknięcia lub zadrapania? Powinieneś spodziewać się niewielkiego zużycia na używanym aparacie, ale nic złego.

Jak upewnic sie ze aparat lub obiektyw dziala prawidlowo przed

Otwórz klapki baterii i karty SD. Czy otwierają się płynnie? Czy bateria i karta pamięci wchodzą i wychodzą płynnie? A co z szpilkami? Czy są czyste i nieuszkodzone?

Spójrz na mocowanie obiektywu, a w szczególności na styki, które przesyłają informacje do obiektywu. Czy są w dobrym stanie? Zamocuj obiektyw do aparatu. Czy to idzie gładko? Czy jest jakiś luz między aparatem a obiektywem, czy jest on ładnie, ciasno dopasowany? Czy kamera wyświetla ostrzeżenie?


A co z gorącą stopką lub wbudowaną lampą błyskową? Czy oni pracują? Czy wyglądają na uszkodzone?

Naciśnij wszystkie przyciski i przekręć wszystkie pokrętła. Czy coś się utknęło lub zahaczyło? Kiedy dostosowujesz rzeczy, czy kamera robi to, co powinna?

Spójrz na płytkę statywu. Czy jest uszkodzony?

Sprawdź dioptrie. Czy dostosowuje się prawidłowo?

Praca nad kamerą, szturchanie i szturchanie oraz upewnianie się, że wszystko wygląda dobrze i działa zgodnie z przeznaczeniem, nie powinno zająć więcej niż kilka minut. Jak powiedziałem na górze, jeśli aparat cyfrowy jest zepsuty, zwykle jest zepsuty.

Sprawdź migawkę, lustro i tryb zdjęć seryjnych

Po sprawdzeniu zewnętrznych elementów nadszedł czas, aby zwrócić należytą uwagę na elementy wewnętrzne. Zdejmij obiektyw przymocowany do aparatu i spójrz w lustro. Czy są jakieś widoczne uszkodzenia?

1626967000 910 Jak upewnic sie ze aparat lub obiektyw dziala prawidlowo przed

Wybierz czas otwarcia migawki około 1/3 sekundy. Czy działanie lustra jest płynne? Czy akcja migawki wygląda dobrze? Będzie się poruszał szybko, więc trudno powiedzieć, ale jeśli pojawi się problem, możesz go zobaczyć lub usłyszeć.


Wybierz maksymalny czas otwarcia migawki, przełącz aparat w tryb zdjęć seryjnych i przytrzymaj migawkę. Czy działanie migawki jest płynne i ciągłe? Czy słyszysz coś dziwnego lub chwytliwego? Aparat powinien szczęśliwie strzelać, dopóki nie zapełnisz bufora.

Sprawdź sterowanie obiektywem

Zamocuj obiektyw, który posiadasz i którym ufasz do aparatu. Wybierz kilka różnych czasów otwarcia migawki i przysłony i zrób kilka zdjęć. Czy wyglądają tak, jak byś się spodziewał? Czy obiektyw wydaje się reagować na elementy sterujące, czy pojawia się błąd?

1626967000 370 Jak upewnic sie ze aparat lub obiektyw dziala prawidlowo przed

Wybierz najwęższą przysłonę, spójrz w dół tubusu obiektywu i przytrzymaj przycisk podglądu głębi ostrości. Czy listki przysłony zamykały się płynnie? Czy przysłona jest symetryczna? Czy po zwolnieniu przycisku ostrza otwierają się bez zaczepienia?

Sprawdź autofokus

Ręcznie wybierz punkt autofokusa, wybierz szeroką przysłonę, ustaw ostrość na czymś i zrób zdjęcie. Sprawdź obraz, aby sprawdzić, czy punkt, na którym się skupiasz, jest rzeczywiście ostry. Powtórz ten proces kilka razy i upewnij się, że autofokus zmienia się płynnie między nimi.

Sprawdź czujnik i wyświetlacz LCD

Jeśli aparat ma podgląd na żywo, włącz go i upewnij się, że ekran wygląda dobrze. Zrób zdjęcie całkowicie prześwietlone i zdjęcie całkowicie niedoświetlone: ​​powinny być czysto białe i czysto czarne. Sprawdź je z tyłu aparatu, szukając zablokowanych pikseli na ekranie lub czujniku.


Przenieś obrazy do komputera i obejrzyj je jeszcze raz. Czy wszystko wygląda tak, jak powinno?

Sprawdź licznik migawki

Migawki aparatu z czasem ulegają awarii. Zwykle są oceniane na 100 000 do 300 000 uruchomień, w zależności od tego, czy jest to kamera klasy podstawowej, czy profesjonalna — możesz dowiedzieć się na stronie internetowej producenta. Jeśli kupujesz używany aparat, w którym wszystko inne wygląda dobrze, najbardziej prawdopodobnym przyszłym problemem jest to, że migawka przestanie działać.

Użyj laptopa, aby sprawdzić liczbę migawki aparatu. Jeśli jest mniej niż 50 000, to prawdopodobnie w aparacie zostało jeszcze dużo życia. Im większa liczba, tym większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości konieczna będzie wymiana migawki. Porównaj dowolną liczbę z oceną migawki, a następnie zdecyduj, ile jesteś gotów zapłacić.

Sprawdzanie, czy obiektyw działa

Podobnie jak aparaty fotograficzne, nie ma nic złego w obiektywie, który nie pozostawia go w oczywisty sposób zepsuty. Oto jak to sprawdzić.

Spójrz na to wizualnie

Przyjrzyj się soczewce wizualnie. Upewnij się, że szkło nie jest mocno pęknięte lub porysowane. Spójrz przez obiektyw i upewnij się, że między elementami nie ma kurzu ani grzyba. Spójrz też na pierścień filtra. Czy wszystkie wątki wyglądają w porządku?

1626967000 774 Jak upewnic sie ze aparat lub obiektyw dziala prawidlowo przed

A co z mocowaniem obiektywu? Czy kontakty wyglądają dobrze? Czy mocuje się solidnie do aparatu bez luzu między nimi? Czy są jakieś błędy?

Jeśli jest to obiektyw zmiennoogniskowy, czy powiększa płynnie? Czy wszystkie przełączniki i pokrętła działają bez zaczepienia?

Sprawdź ostrość

Przymocuj obiektyw do aparatu, wybierz punkt autofokusa i zrób zdjęcie. Sprawdź obraz, aby zobaczyć, że miejsce, na którym się skupiłeś, jest rzeczywiście ostre. Powtórz ten proces z różnymi punktami ostrości, przysłonami i obiektami.


Ustaw aparat w trybie ręcznego ustawiania ostrości i spójrz przez wizjer. Ustaw ostrość ręcznie na kilku różnych obiektach i zrób zdjęcie. Czy wyglądają tak, jak powinny? Czy ostrość obiektywu regulowała się płynnie?

Sprawdź sterowanie przysłoną

Ustaw aparat na minimalną przysłonę obiektywu, spójrz przez obiektyw i naciśnij przycisk podglądu głębi ostrości. Czy listki przysłony poruszają się płynnie? Czy przysłona jest symetryczna?

1626967000 370 Jak upewnic sie ze aparat lub obiektyw dziala prawidlowo przed

Sprawdź stabilizację obrazu (jeśli ją ma)

Jeśli obiektyw ma stabilizację obrazu, włącz go i zrób kilka zdjęć testowych przy długich czasach otwarcia migawki. Czy to wydaje się działać? Ustaw aparat w trybie podglądu na żywo i trzymaj obiektyw przy uchu. Czy słyszysz pracę silnika IS podczas poruszania się?

Kupowanie używanego sprzętu fotograficznego jest dość bezpieczne, zwłaszcza jeśli kupujesz go z renomowanego źródła. Aparaty i obiektywy niewiele się psują: albo są w dobrym stanie, albo są przyciskami do papieru.

Czy ten post był pomocny?