Skip to content

Jak uruchamiać polecenia wiersza polecenia ze skrótu systemu Windows

18 de lipiec de 2021
cps top 650x300 1024x469 1

Skróty doskonale nadają się do szybkiego dostępu do plików, aplikacji i folderów. Ale czy wiesz, że możesz ich również używać do uruchamiania poleceń wiersza polecenia?

System Windows oferuje różne sposoby uruchamiania poleceń wiersza polecenia. Jasne, możesz otworzyć okno wiersza polecenia i po prostu wpisać polecenie. Możesz także stworzyć sobie skrypt wsadowy (lub skrypt bash lub skrypt PowerShell, jeśli to twoja sprawa). I szczerze mówiąc, jeśli planujesz uruchomić więcej niż jedno polecenie lub potrzebujesz czegoś złożonego, napisanie skryptu jest lepszą opcją. Ale w przypadku prostych poleceń, dlaczego zamiast tego nie utworzyć skrótu, który można kliknąć dwukrotnie? Oto jak to zrobić.

Utwórz skrót, klikając prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu Eksploratora plików lub na pulpicie i wybierając Nowy> Skrót.

1626631067 728 Jak uruchamiac polecenia wiersza polecenia ze skrotu systemu Windows

W oknie Utwórz skrót wpisz polecenie, używając następującej składni:

„C:WindowsSystem32cmd.exe” /k yourcommand

Pierwsza część (część w cudzysłowie) po prostu wywołuje cmd.exe, aby otworzyć wiersz polecenia. Przełącznik /k nakazuje Wierszowi polecenia wydanie następującego polecenia, a następnie pozostanie otwarte, aby można było wyświetlić wyniki lub wpisać polecenia uzupełniające. Możesz także użyć /c zamiast tego przełącz /k (użyj tylko jednego z przełączników), jeśli chcesz, aby okno wiersza polecenia zostało zamknięte po wydaniu polecenia. I oczywiście yourcommand część to faktyczne polecenie, które chcesz uruchomić.

Na przykład, jeśli tworzysz proste polecenie uruchamiające narzędzie do sprawdzania plików systemowych w celu znalezienia i naprawienia problemów z plikami systemowymi, wpisz następujące polecenie:

„C:WindowsSystem32cmd.exe” /k sfc /scannow


Po utworzeniu polecenia, którego chcesz użyć, kliknij „Dalej”.

1626631067 581 Jak uruchamiac polecenia wiersza polecenia ze skrotu systemu Windows

Wpisz nazwę skrótu, a następnie kliknij „Zakończ”.

1626631067 582 Jak uruchamiac polecenia wiersza polecenia ze skrotu systemu Windows

Teraz możesz uruchomić skrót zamiast uruchamiać wiersz polecenia i za każdym razem ręcznie wpisywać polecenie.

Inną sprytną rzeczą, którą możesz zrobić, jest potoczenie wyników polecenia do pliku tekstowego (lub innego programu). Załóżmy na przykład, że chcemy uruchomić polecenie ipconfig /all , zapisz wyniki w pliku o nazwie ipconfig.txt na pulpicie i zamknij okno wiersza polecenia po uruchomieniu polecenia. Aby tak się stało, moglibyśmy użyć następujących rzeczy:

„C:WindowsSystem32cmd.exe” /c ipconfig /all > „c:usersusernameDesktopipconfig.txt”

1626631067 231 Jak uruchamiac polecenia wiersza polecenia ze skrotu systemu Windows


Jeśli używasz jednego > w przypadku polecenia piping system Windows nadpisze zawartość nazwanego pliku, jeśli plik już istnieje. Jeśli nie istnieje, system Windows utworzy plik. Możesz również użyć podwójnego >> zamiast tego, aby system Windows dołączył nowe informacje z polecenia do istniejącego pliku zamiast nadpisywać plik. Jest to przydatne, jeśli chcesz zachować historię wyników polecenia.

Po skonfigurowaniu skrótu możesz łatwo uruchomić polecenie w dowolnym momencie. I chociaż nadal możesz chcieć używać skryptu do bardziej skomplikowanych rzeczy, uruchamianie polecenia ze skrótu doskonale nadaje się do prostych jednorazowych poleceń, takich jak skanowanie w poszukiwaniu uszkodzonych plików systemowych, znajdowanie adresu IP, zamykanie systemu Windows bez instalowania aktualizacji i nie tylko.

Czy ten post był pomocny?