Skip to content

Jak ustawić inną tapetę na każdym monitorze w systemie Windows 10?

24 de lipiec de 2021
img 577d971835fc2

Ustawienie unikalnego tła na każdym z wielu monitorów było prostą sztuczką w systemie Windows 8, ale menu jest pochowane do tego stopnia, że ​​w systemie Windows 10 jest niewidoczne. Ale nadal tam jest, jeśli wiesz, gdzie szukać.

Nowość: Ustaw tapetę w aplikacji Ustawienia

Ponieważ pierwotnie opublikowaliśmy ten artykuł, Microsoft dodał lepsze rozwiązanie do systemu Windows 10.

Aby zmienić tło pulpitu indywidualnie dla każdego monitora, wybierz Ustawienia> Personalizacja> Tło. W obszarze Wybierz obraz kliknij prawym przyciskiem myszy obraz tła i wybierz „Ustaw dla monitora 1”, „Ustaw dla monitora 2” lub dowolnego innego monitora, na którym chcesz go używać.

Aby dodać dodatkowe obrazy do tej listy, kliknij „Przeglądaj” i wybierz tapetę, której chcesz użyć. System Windows ustawi go jako domyślny na wszystkich komputerach stacjonarnych. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikony tapet i wybierz monitor, którego chcesz użyć.

Ustawianie różnych tapet dla różnych monitorów w systemie Windows 10.

Kiedy używać tej sztuczki (a kiedy używać narzędzi innych firm)

Przede wszystkim chcemy jak najlepiej wykorzystać Twój czas – zarówno podczas czytania tego samouczka, jak i podczas korzystania z naszych rad, aby mieszać tapety. Mając to na uwadze, rozważ następujące dwa scenariusze.


Scenariusz pierwszy: Rzadko zmieniasz tapetę pulpitu, ale naprawdę chciałbyś mieć inne tło na każdym monitorze. W tym scenariuszu rozwiązanie przedstawione w tym artykule (które jest szybkie i wykorzystuje wbudowane ustawienia systemu Windows) jest idealne, ponieważ nie obciąża zasobów systemowych.

Scenariusz drugi: jeśli chcesz używać wielu iróżnych tapet na każdym z monitorów i chcesz mieć nad tym wysoki stopień kontroli, standardowe opcje tapet w systemie Windows 10 prawdopodobnie tego nie zmniejszą. Jeśli jesteś miłośnikiem tapet lub naprawdę potrzebujesz precyzyjnej kontroli zębów nad tłem, zdecydowanie zalecamy czcigodne (i nadal bardzo przydatne) Przełącznik tła Johna(bezpłatnie) lub szwajcarski scyzoryk do zarządzania wieloma monitorami, DisplayFusion (funkcje związane z zarządzaniem tapetami są dostępne w darmowa wersja).

Jeśli jednak znajdziesz się w scenariuszu, przyjrzyjmy się, jak ustawić niestandardową tapetę na każdym monitorze w systemie Windows 10. (A jeśli jesteś w nastroju do dostosowywania wszystkiego, koniecznie sprawdź, jak aby dostosować również ekran logowania i blokady systemu Windows 10.)

Jak wybrać unikalne tapety dla różnych monitorów w systemie Windows 10?

Istnieją dwa sposoby wyboru wielu tapet monitora w systemie Windows 10 – ani szczególnie intuicyjne. W przypadku każdej metody użyjemy kilkuGra o tron tapety do zademonstrowania. Dla porównania, oto jak wygląda nasz obecny pulpit, z domyślną tapetą Windows 10 powtórzoną na każdym z naszych trzech monitorów.

1627146339 206 Jak ustawic inna tapete na kazdym monitorze w systemie Windows

To fajna tapeta, jeśli chodzi o standardową tapetę, ale trochę nudna. Pomieszajmy to.

Łatwa, ale niedoskonała metoda: Zmień tapetę za pomocą Eksploratora plików Windows Windows

Pierwsza metoda nie jest intuicyjna, ponieważ polega na wybraniu obrazów w Eksploratorze plików Windowsoraz wiedząc, jak system Windows poradzi sobie z zaznaczeniem wielu obrazów. Wybierz swoje obrazy w Eksploratorze plików, używając Ctrl lub Shift, aby wybrać wiele obrazów. Kliknij prawym przyciskiem myszy obraz, który chcesz przypisać do głównego monitora, gdy obrazy, których chcesz użyć, są nadal wybrane. (Zauważ, że jest to główny monitor, który system Windows uważa za monitor główny w menu Ustawienia > System > Ekran w Panelu sterowania, niekoniecznie monitor, który uważasz za główny/ważny.) W menu kontekstowym prawym przyciskiem myszy , wybierz „Ustaw jako tło pulpitu”.

1627146339 895 Jak ustawic inna tapete na kazdym monitorze w systemie Windows


System Windows ustawi te obrazy jako tapety pulpitu. Poniżej widać, że obraz, na który kliknęliśmy (czerwona tapeta z herbem House Lannister) znajduje się na środkowym monitorze. Dwie pozostałe tapety, dla House Stark i House Baratheon, są mniej lub bardziej losowo umieszczone na monitorze drugorzędnym i trzeciorzędnym.

1627146339 168 Jak ustawic inna tapete na kazdym monitorze w systemie Windows

Jest to szczególnie nieeleganckie rozwiązanie, ponieważ nie masz kontroli nad tym, gdzie zostaną umieszczone obrazy na monitorach innych niż podstawowe. Ma też dwie inne irytujące wady: jeśli obrazy nie są dokładną rozdzielczością twojego monitora, nie będą działać i będą losowo obracać pozycje co 30 minut.

Mając na uwadze te niedociągnięcia, wiedz, że pokazaliśmy ci tę metodę całkowicie w imię dokładności i edukacji, a nie dlatego, że uważamy, że wolisz ją. Spójrzmy na znacznie lepszą metodę.

Skomplikowana, ale skuteczna metoda: zmień tapetę za pomocą menu personalizacji

Aktualizacja: Polecenie tutaj nie wywołuje już tradycyjnego interfejsu Panelu sterowania, ale możesz teraz użyć okna Ustawienia > Personalizacja > Tło, aby osiągnąć to samo.

Kiedy pojawił się system Windows 8, jedną z pierwszych rzeczy, które zauważyli użytkownicy wielu monitorów, było to, że pojawiło się kilka nowych opcji menu, w tym bardzo łatwe w użyciu narzędzie do wyboru tapety na wielu monitorach wbudowane bezpośrednio w menu Personalizacje w Panelu sterowania. W niewytłumaczalny sposób ta opcja zniknęła w systemie Windows 10.

Nie znajdziesz go w Ustawienia> Personalizacja> Tła, gdzie kiedyś był – tam możesz ustawić tylko jeden obraz jako tło, niezależnie od tego, ile masz monitorów. Co więcej, nie znajdziesz go tam, gdzie kiedyś się znajdował w Windows 8, w Panelu sterowania > Wygląd i personalizacja > Personalizacja, gdzie wcześniej znajdowało się do niego bezpośrednie łącze. O dziwo, chociaż żadne menu już nie łączy się z nim bezpośrednio, samo menu po prostu czeka na ciebie.


Aby uzyskać do niego dostęp, naciśnij Windows + R na klawiaturze, aby wywołać okno dialogowe Uruchom i wprowadź następujący tekst:

control /name Microsoft.Personalization /page pageWallpaper

Naciśnij Enter, a dzięki sztuczkom wiersza poleceń zobaczysz stare menu wyboru tapet.

1627146339 282 Jak ustawic inna tapete na kazdym monitorze w systemie Windows

Jeśli klikniemy przycisk „Przeglądaj”, możemy przejść do folderu za pomocą naszegoGra o tron tapety (lub możemy użyć menu rozwijanego, aby przejść do istniejących lokalizacji tapet, takich jak biblioteka obrazów systemu Windows).

1627146339 717 Jak ustawic inna tapete na kazdym monitorze w systemie Windows

Po załadowaniu katalogu, z którym chcesz pracować, oto gdzie w końcu uzyskasz kontrolę na monitorze, której szukałeś. Usuń zaznaczenie obrazów (system Windows automatycznie sprawdza je wszystkie po załadowaniu katalogu), a następnie wybierz pojedynczy obraz. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz monitor, do którego chcesz go przypisać (ponownie wejdź na Ustawienia > System > Wyświetlacz, jeśli nie wiesz, który monitor ma numer).

1627146340 254 Jak ustawic inna tapete na kazdym monitorze w systemie Windows

Powtórz ten proces dla dowolnej tapety, której chcesz użyć dla każdego monitora. Efekt końcowy? Dokładnie taką tapetę, jaką chcemy na każdym monitorze:

1627146340 271 Jak ustawic inna tapete na kazdym monitorze w systemie Windows

Jeśli chcesz dalej mieszać rzeczy, zawsze możesz wybrać wiele obrazów, a następnie użyć menu rozwijanego „Pozycja obrazu”, aby dostosować sposób wyświetlania obrazu i menu „Zmień obraz co”, aby dostosować częstotliwość wyboru zdjęć, które masz zostały zmienione.

1627146340 103 Jak ustawic inna tapete na kazdym monitorze w systemie Windows


Nie jest to najbardziej wyrafinowany system na świecie (zobacz niektóre z opcji innych firm, które podkreśliliśmy we wstępie, aby uzyskać bardziej zaawansowane funkcje), ale spełnia swoje zadanie.

Pomimo zniknięcia menu z Panelu sterowania, mały wiersz poleceń zwraca je i możesz łatwo dostosować tapety na wielu monitorach do zawartości serca.

Czy ten post był pomocny?