Skip to content

Jak usunąć plik systemowy w systemie Windows 7 lub Vista?

9 de sierpień de 2021
1628521787 image01

Ostrzeżenie: nie usuwaj plików systemowych. Złe rzeczy prawdopodobnie wynikną.

Jeśli musisz usunąć lub nadpisać plik systemowy w systemie Windows 7 lub Vista, szybko zauważysz, że nie możesz usunąć plików systemowych, nawet jako administrator. Dzieje się tak, ponieważ pliki systemowe Windows są domyślnie własnością usługi TrustedInstaller, a ochrona plików systemu Windows zapobiega ich zastępowaniu.

Na szczęście istnieje sposób na obejście tego. Musisz przejąć na własność pliki, a następnie przypisać sobie prawa do usuwania lub modyfikowania pliku. W tym celu użyjemy wiersza poleceń.

Otwórz wiersz poleceń administratora, wpisując cmd w polu wyszukiwania menu Start i naciśnij kombinację klawiszy Ctrl + Shift + Enter.

Aby przejąć plik na własność, musisz użyć polecenia takeown. Oto przykład:

przejęcie /f C:WindowsSystem32en-USwinload.exe.mui


To da ci prawo własności do pliku, ale nadal nie masz prawa do jego usunięcia. Teraz możesz uruchomić polecenie cacls, aby uzyskać pełną kontrolę nad plikiem:

cacls C:WindowsSystem32en-USwinload.exe.mui /G geek:F

Zauważ, że moja nazwa użytkownika to geek, więc zastąpisz tam swoją nazwę użytkownika.

W tym momencie powinieneś być w stanie usunąć plik. Jeśli nadal nie możesz tego zrobić, może być konieczne ponowne uruchomienie komputera w trybie awaryjnym i ponowna próba. W przypadku nazwy pliku w przykładzie udało mi się ją nadpisać bez trybu awaryjnego, ale Twój przebieg może się różnić.

Czy ten post był pomocny?