Skip to content

Jak usunąć usługę systemu Windows w systemie Windows 7, 8, 10, Vista lub XP?

2 de sierpień de 2021
ds top

Jeśli jesteś fanem ulepszania systemu i wyłączania usług, może się okazać, że z czasem lista usług systemu Windows staje się duża i nieporęczna. Usunięcie usługi systemu Windows za pomocą wiersza polecenia jest dość łatwe.

Ale wielkie ostrzeżenie. Usunięta usługa znika, a odzyskanie usług może być naprawdę trudne. Naprawdę nie zalecamy w ogóle usuwania usług, chyba że masz do czynienia z bardzo szczególną sytuacją, taką jak czyszczenie po nieprawidłowym odinstalowaniu programu lub wykorzenienie infekcji złośliwym oprogramowaniem. Zazwyczaj samo wyłączenie usługi jest wystarczające, zwłaszcza jeśli tak naprawdę próbujesz tylko poprawić wydajność systemu (co i tak prawdopodobnie nie będzie działać tak dobrze, jak możesz mieć nadzieję). To powiedziawszy, jeśli musisz usunąć usługę, wystarczy znaleźć rzeczywistą nazwę tej usługi, a następnie wydać jedno polecenie z wiersza polecenia.

Techniki, które tutaj omawiamy, powinny działać w prawie każdej wersji systemu Windows — od XP do 10.

Krok pierwszy: znajdź nazwę usługi, którą chcesz usunąć

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to określić pełną nazwę usługi, którą chcesz usunąć. W naszym przykładzie używamy usługi RetailDemo — ciekawej rzeczy, która aktywuje ukryte polecenie do zmiany systemu Windows w tryb obsługi detalicznej (i prawie usuwa wszystkie osobiste dokumenty i resetuje komputer do stanu domyślnego), więc w rzeczywistości jest to dobry przykład usługi, której możesz nie chcieć.

Naciśnij Start, wpisz „usługi” w polu wyszukiwania, a następnie kliknij wynik „Usługi”.

1627903597 114 Jak usunac usluge systemu Windows w systemie Windows 7 8


W oknie „Usługi” przewiń w dół i znajdź usługę, której szukasz. Kliknij usługę prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie „Właściwości”.

1627903597 475 Jak usunac usluge systemu Windows w systemie Windows 7 8

W oknie właściwości usługi skopiuj (lub zapisz) tekst po prawej stronie wpisu „Nazwa usługi”.

1627903597 416 Jak usunac usluge systemu Windows w systemie Windows 7 8

Gdy masz nazwę usługi, możesz zamknąć okno właściwości i okno „Usługi”.

Krok drugi: Usuń usługę

Teraz, gdy masz już nazwę usługi, którą chcesz usunąć, musisz otworzyć wiersz polecenia z uprawnieniami administratora, aby usunąć.

Kliknij Start, a następnie wpisz „cmd” w polu wyszukiwania. Kliknij prawym przyciskiem myszy wynik „Wiersz polecenia”, a następnie wybierz polecenie „Uruchom jako administrator”.

1627903597 494 Jak usunac usluge systemu Windows w systemie Windows 7 8

W wierszu polecenia użyjesz następującej składni:

sc delete ServiceName

Tak więc, aby usunąć usługę „RetailDemo”, której używamy w naszym przykładzie, wpisujemy następujący tekst, a następnie naciskamy Enter:

sc delete RetailDemo

1627903597 620 Jak usunac usluge systemu Windows w systemie Windows 7 8


Notatka: Jeśli usunięta usługa zawiera spacje w nazwie, podczas wpisywania polecenia musisz umieścić nazwę w cudzysłowie.

Teraz, jeśli użyjesz klawisza F5 do odświeżenia listy usług, zobaczysz, że usługa zniknęła.

1627903597 494 Jak usunac usluge systemu Windows w systemie Windows 7 8

Usunięcie usługi w systemie Windows jest dość łatwe, ale ponownie chcielibyśmy ostrzec, aby przed usunięciem usługi długo się zastanowić, ponieważ bardzo trudno jest je odzyskać, gdy już znikną.

Czy ten post był pomocny?