Skip to content

Jak utworzyć konto gościa w systemie Windows 10?

28 de lipiec de 2021
00 lead image guest account win10

Jeśli zauważysz, że Twoi goście dość często proszą o tymczasowe korzystanie z Twojego komputera w celu sprawdzenia swojej poczty e-mail lub wyszukania czegoś w Internecie, nie musisz pozwalać im na korzystanie z Twojego konta osobistego lub tworzenie specjalnego konta dla każdego gościa.

System Windows miał kiedyś dedykowane konto gościa, które można było włączyć, aby umożliwić komuś tymczasowe korzystanie z komputera, zapewniając jednocześnie, że nie zobaczą twoich prywatnych danych. Konta gości również miały ograniczony dostęp, więc każdy zalogowany jako gość nie mógł instalować oprogramowania ani zmieniać ustawień systemowych.

Ta opcja nie jest już łatwo dostępna w systemie Windows 10 – ale nadal możesz utworzyć konto gościa za pomocą wiersza polecenia.

Aby otworzyć okno wiersza polecenia, naciśnij klawisz Windows + X, aby uzyskać dostęp do menu Win + X i wybierz „Wiersz polecenia (administrator)”. Aby utworzyć nowe konto użytkownika, musisz wybrać wersję administratora wiersza polecenia.

1627484264 302 Jak utworzyc konto goscia w systemie Windows 10

Notatka: Jeśli widzisz PowerShell zamiast wiersza polecenia w menu Użytkownicy zaawansowani, jest to przełącznik, który pojawił się wraz z Aktualizacją twórców dla systemu Windows 10. Bardzo łatwo jest wrócić do wyświetlania wiersza polecenia w menu Użytkownicy zaawansowani, jeśli chcesz, lub możesz spróbować PowerShell. W PowerShell możesz zrobić prawie wszystko, co możesz zrobić w wierszu polecenia, a także wiele innych przydatnych rzeczy.

Jeśli pojawi się okno dialogowe Kontrola konta użytkownika, kliknij „Tak”, aby kontynuować.


Notatka: Możesz nie widzieć tego okna dialogowego, w zależności od ustawień Kontroli konta użytkownika. Nie zalecamy jednak całkowitego wyłączania UAC.

1627484265 290 Jak utworzyc konto goscia w systemie Windows 10

Najpierw utworzymy konto gościa o nazwie Visitor (możesz je nazwać jak chcesz). Nazwa „Gość” to zarezerwowana nazwa konta w systemie Windows, mimo że nie masz już dostępu do wbudowanego konta gościa, więc musisz wybrać nazwę inną niż „Gość”. Aby utworzyć konto, wpisz następujące polecenie w wierszu polecenia i naciśnij klawisz Enter.

net user Visitor /add /active:yes

1627484265 982 Jak utworzyc konto goscia w systemie Windows 10

Ponieważ konto Visitor jest tak ograniczone, tak naprawdę nie trzeba go chronić. Tak więc zastosujemy do niego puste hasło lub w ogóle nie będzie hasła. Aby to zrobić, wpisz następujące polecenie w wierszu polecenia. Ostatni znak to gwiazdka.

net user Visitor *

Gdy zostaniesz zapytany o hasło, naciśnij Enter bez wpisywania go. Następnie po prostu naciśnij Enter ponownie, gdy zostaniesz poproszony o ponowne wpisanie hasła.

1627484265 193 Jak utworzyc konto goscia w systemie Windows 10

Domyślnie nowi użytkownicy są umieszczani w users grupy, aby mieli uprawnienia dla standardowych użytkowników. Jednak chcemy, aby konto było bardziej ograniczone. Tak więc umieścimy użytkownika Visitor w guests Grupa. Aby to zrobić, musimy najpierw usunąć użytkownika odwiedzającego z users Grupa. Aby to zrobić, wprowadź następujące polecenie w wierszu polecenia.

net localgroup users Visitor /delete

1627484265 412 Jak utworzyc konto goscia w systemie Windows 10


Następnie wpisz następujące polecenie w monicie, aby dodać użytkownika odwiedzającego do guests Grupa.

net localgroup guests Visitor /add

1627484265 949 Jak utworzyc konto goscia w systemie Windows 10

Zamknij okno wiersza polecenia, wpisując exit po monicie lub klikając przycisk „X” w prawym górnym rogu okna.

1627484265 829 Jak utworzyc konto goscia w systemie Windows 10

Teraz użytkownik odwiedzający wyświetla się na liście użytkowników w lewym dolnym rogu ekranu logowania. Goście mogą po prostu wybrać użytkownika odwiedzającego i kliknąć „Zaloguj się”, aby zalogować się do konta odwiedzającego i korzystać z podstawowych funkcji, takich jak uruchamianie przeglądarki do surfowania po Internecie.

1627484265 580 Jak utworzyc konto goscia w systemie Windows 10

W systemie Windows może być zalogowanych wielu użytkowników jednocześnie, więc nie trzeba nawet wylogowywać się z konta, aby umożliwić gościowi zalogowanie się na konto Visitor. Istnieją dwa sposoby uzyskania dostępu do konta Visitor. Jeśli obecnie używasz swojego konta na komputerze, możesz wybrać konto Visitor w menu Start, aby zalogować się na to konto dla swojego gościa.

Jeśli ekran jest zablokowany, gość może kliknąć konto Visitor na ekranie logowania, jak pokazano powyżej.

1627484265 399 Jak utworzyc konto goscia w systemie Windows 10

Gdy gość jest zalogowany na koncie Visitor, może zobaczyć, że jesteś zalogowany, ale jeśli spróbuje dostać się do twojego konta, zostanie poproszony o podanie hasła na ekranie logowania.

1627484266 199 Jak utworzyc konto goscia w systemie Windows 10

Jeśli okaże się, że już go nie potrzebujesz, możesz usunąć konto Visitor, tak jak każde inne konto użytkownika.

Czy ten post był pomocny?