Skip to content

Jak uzyskać dostęp do swojej kolekcji e-booków w dowolnym miejscu na świecie?

17 de lipiec de 2021
bigpictureebookserver

Jeśli masz czytnik e-booków, prawdopodobnie masz już kolekcję e-booków zsynchronizowanych z czytnikiem z domowego komputera. Co zrobić, jeśli jesteś poza domem lub nie siedzisz przy komputerze? Dowiedz się, jak pobierać książki z osobistej kolekcji w dowolnym miejscu na świecie (lub po prostu z własnego podwórka).

Masz czytnik e-booków, masz kolekcję e-booków, a kiedy pamiętasz, aby zsynchronizować swoje książki z kolekcją na komputerze, wszystko jest różowe. A co, gdy zapomnisz lub gdy proces synchronizacji Twojego urządzenia będzie trochę kłopotliwy? (Patrzymy na Ciebie, iPad). Dzisiaj pokażemy Ci, jak pobierać e-booki do czytnika e-booków z dowolnego miejsca na świecie za pomocą rozwiązania wieloplatformowego.

Co będziesz potrzebował

1626528828 131 Jak uzyskac dostep do swojej kolekcji e bookow w dowolnym miejscu

Potrzebujesz kilku rzeczy, aby ta sztuczka z książkami na odległość zadziałała. Upewnij się że masz:

  • Komputer z systemem Windows, Mac lub Linux z dostępem do biblioteki eBooków.
  • Zawsze dostępne połączenie internetowe
  • Czytnik e-booków lub aplikacja e-booków na urządzeniu przenośnym, która może uzyskiwać dostęp do sieci lub zdalnej kolekcji — na przykład Kindle, iPad/iPhone, zrootowany Nook lub urządzenie z systemem Android.
  • Kopia oprogramowania typu open source i wieloplatformowego Narzędzie do zarządzania e-bookami Calibre.

Jeśli nigdy wcześniej nie używałeś Calibre, tracisz. Jest to jedno z najbardziej niezawodnych narzędzi do zarządzania e-bookami, które synchronizuje się z dziesiątkami czytników e-booków i aplikacji. Nie będziemy zagłębiać się w instalację i konfigurację w tym samouczku (zapewniamy, że to proste), ale wskażemy Ci kierunek ich wideo wprowadzające i Instrukcja obsługi kalibru. W tym czasie zapoznaj się z naszymi przewodnikami używającymi Calibre do konwersji e-booków PDF na ePub i dokumentów Word na ePub.

Konfigurowanie Calibre do udostępniania sieci

1626528828 216 Jak uzyskac dostep do swojej kolekcji e bookow w dowolnym miejscu

W tym momencie zakładamy, że zainstalowałeś Calibre i dodałeś do niego kilka książek ręcznie lub wskazując go w katalogu eBook. Calibre to świetne narzędzie do bezpośredniej synchronizacji, gdy jesteś tuż przed komputerem za pomocą czytnika e-booków, ale zamierzamy sprawić, by wszystko było bezprzewodowe, aby mieć dostęp do swojej biblioteki w dowolnym miejscu.


Warto zauważyć, że nie jest to hack synchronizacji. Gdy skończysz, będziesz mógł pobierać nasze książki z dowolnego miejsca, w którym masz dostęp do Internetu za pośrednictwem zgodnego czytnika e-booków, ale nie możesz ich wysłać z powrotem do swojej kolekcji.

Kliknij Preferencje (ikona kół zębatych na końcu paska narzędzi), a następnie włącz Udostępnij w sieci w sekcji udostępniania. Powinieneś zobaczyć ekran, który wygląda jak ten poniżej:

1626528828 945 Jak uzyskac dostep do swojej kolekcji e bookow w dowolnym miejscu

Poświęć chwilę, aby dostosować port, nazwę użytkownika i hasło według własnego uznania. Ponieważ mieliśmy inną aplikację korzystającą z portu 8080, zmieniliśmy naszą na 2600. Pamiętaj, aby dodać hasło (chyba że chcesz upublicznić swoją kolekcję książek). Zaznacz „Uruchom serwer automatycznie przy starcie”, a następnie kliknij „Uruchom serwer”.

W tym momencie prawdopodobnie będziesz musiał skonfigurować wyjątek w zaporze komputera lokalnego i zaporze routera (lub obu), aby uzyskać dostęp do kolekcji eBooków, gdy jesteś z dala od sieci prywatnej. Zapoznaj się z tym przewodnikiem dotyczącym dodawania wyjątków do zapory systemu Windows oraz częścią tego przewodnika po strumieniowaniu muzyki na temat przekazywania portów, aby dowiedzieć się, jak skonfigurować komputer i router, aby umożliwić dostęp z zewnątrz.

Uzyskiwanie dostępu do Twojej kolekcji eBooków w czytniku eBooków

Po uruchomieniu serwera Calibre wystarczy uzyskać do niego dostęp z czytnika e-booków. Podstawową funkcją czytnika e-booków lub aplikacji e-booków jest możliwość dostępu do sieci i pobierania książek. Będziemy demonstrować dostęp do serwera Calibre za pomocą iPada z oprogramowaniem do czytania e-booków Stanza i Kindle przy użyciu eksperymentalnej przeglądarki internetowej Kindle. Przyjrzyjmy się najpierw iPadowi.

Zainstaluj Stanzę na iPadzie i otwórz ją. Zobaczysz dwie książki dołączone do aplikacji: Przygody Alicji w Krainie Czarów i przewodnik powitalny od zespołu Stanza. Lista lektur jest trochę rzadka; załadujmy go z naszej osobistej kolekcji.

1626528829 486 Jak uzyskac dostep do swojej kolekcji e bookow w dowolnym miejscu


Kliknij ikonę „Pobierz książki” u dołu interfejsu. Stanza przeszuka twoją lokalną sieć, aby sprawdzić, czy istnieje udostępnianie książek komputerowych. Jeśli nie znajdzie twojego komputera, to nic wielkiego. Ręcznie dodamy zarówno prywatną, jak i publiczną twarz serwera książek.

1626528829 633 Jak uzyskac dostep do swojej kolekcji e bookow w dowolnym miejscu

Kliknij symbol + w prawym górnym rogu. Wprowadźmy najpierw informacje lokalne, gdy jesteś w domu lub podwórku, będziesz chciał połączyć się bezpośrednio z Wi-Fi, zamiast kierować pobieranie książek przez większy (i wolniejszy) internet. Wprowadź nazwę i adres URL komputera w sieci lokalnej, na którym znajdują się Twoje książki. W naszym przypadku wpisujemy Win7Desk, aby przypomnieć nam, na której maszynie znajdują się książki, oraz wewnętrzny adres IP i numer portu:

1626528829 277 Jak uzyskac dostep do swojej kolekcji e bookow w dowolnym miejscu

Powtórz ten proces dla publicznej strony serwera książek. Zastąp zewnętrzny adres IP swoim wewnętrznym adresem IP i portem przypisanym podczas konfiguracji przekierowania portów na routerze.

Po zalogowaniu się obu serwerów do Stanzy nadszedł czas na przetestowanie połączeń. Najpierw kliknij lokalne połączenie sieciowe, aby upewnić się, że Calibre działa tak, jak powinien. Po ustaleniu, że lokalny transfer książek działa, przetestuj dostęp z Internetu. Najpierw pobierzmy książkę przez lokalną sieć Wi-Fi. Kliknij połączenie lokalne, a następnie wybierz sposób przeglądania książek. Przyjrzymy się im posortowane według tytułów.

1626528829 410 Jak uzyskac dostep do swojej kolekcji e bookow w dowolnym miejscu

Kliknij książkę, aby uzyskać więcej informacji, a następnie kliknij Pobierz, aby pobrać kopię do czytnika e-booków. Informacje, które widzisz tutaj (tytuł, podsumowanie, tagi, autor) są dostarczane przez Calibre; jeśli chcesz uzyskać szczegółowe podsumowania, upewnij się, że zaktualizowałeś swoją bibliotekę w Calibre, a wszystkie książki mają pełny komplement informacji uzupełniających.

1626528829 599 Jak uzyskac dostep do swojej kolekcji e bookow w dowolnym miejscu

Po pobraniu niektórych książek nadszedł czas, aby wrócić do ekranu Biblioteki i sprawdzić wyniki — teraz na liście lektur wygląda trochę mniej spartańsko.

1626528829 430 Jak uzyskac dostep do swojej kolekcji e bookow w dowolnym miejscu


Sukces! Pobraliśmy książkę do naszego czytnika e-booków bez kabla lub nawet w niewielkiej odległości od naszego komputera.

1626528829 414 Jak uzyskac dostep do swojej kolekcji e bookow w dowolnym miejscu

Zdalny dostęp do biblioteki eBooków na Kindle i innych prostych czytnikach e-booków nie jest tak przyjemny, jak w przypadku korzystania z pełnokolorowego tabletu, takiego jak iPad, ale działa. Aby uzyskać dostęp do biblioteki z Kindle kliknij Menu -> Eksperymentalne -> Uruchom przeglądarkę internetową i wprowadź adres IP i numer portu serwera Calibre. Pamiętaj, aby natychmiast dodać zakładkę, wpisywanie numerów na Kindle jest niezwykle żmudne.

1626528829 176 Jak uzyskac dostep do swojej kolekcji e bookow w dowolnym miejscu

Interfejs na Kindle jest znacznie bardziej spartański niż na iPadzie używającym Stanzy. Możesz wyszukiwać książki, zmieniać kolejność sortowania, przewijać w dół swoją kolekcję i pobierać książki, klikając znajdujący się obok nich przycisk formatu. Warto zauważyć, że Kindle może pobierać tylko .MOBI. Pliki AZW, .PRC i .TXT, więc jeśli chcesz uzyskać zdalny dostęp, musisz wcześniej przekonwertować inne formaty, takie jak .EPUB.

Proces w przypadku innych czytników e-booków wyposażonych w przeglądarki internetowe jest podobny do tego w przypadku Kindle — prostego interfejsu internetowego, z którego można pobierać formaty odpowiednie dla urządzenia.

Nawet jeśli twój czytnik e-booków wymaga użycia aplikacji do synchronizacji lub ręcznego przesyłania ich przez połączenie USB, serwer Calibre nadal może ci pomóc. Wystarczy pożyczyć komputer znajomego na wakacje i uzyskać dostęp do serwera Calibre za pomocą tradycyjnej przeglądarki internetowej, aby pobrać pliki przed przesłaniem ich do czytnika e-booków. To nie jest tak niesamowite, jak robienie tego w modelu serwer-urządzenie, ale lepsze to niż brak dostępu do książek w ogóle.

Masz doświadczenie z Calibre i zdalnym dostępem do e-booków? Masz inne rozwiązanie problemu z dostępem do e-booków na odległość? Podziel się wskazówkami i poradami z innymi czytelnikami w komentarzach.

Czy ten post był pomocny?