Skip to content

Jak uzyskać niesamowity kolor ze zdjęć w Photoshopie, GIMP i Paint.NET

25 de lipiec de 2021
sshot 291

Kolor na zdjęciach cyfrowych nie zawsze kończy się tak, jak chcesz, a nawet tak, jak go widzisz. Na szczęście Photoshop, GIMP i Paint.NET mają doskonałe narzędzia do korekcji kolorów, które mogą rozwiązać różne problemy z kolorami.

Zrobienie zdjęcia i stwierdzenie, że na kolor dziwnie wpływa otoczenie, oświetlenie, a może wybory dokonane podczas robienia zdjęcia, może być uciążliwe. Wszystkie te problemy są zmienne i w rzeczywistości zdziwisz się, jak łatwo można je dostosować. Czytaj dalej, aby zobaczyć, jakie narzędzia mogą pomóc w dostosowaniu obrazu w każdym z tych trzech głównych programów graficznych.

Naprawianie niedokładnego koloru

Nie każda scena wyjdzie gwiezdnie. W tych frustrujących okazjach narzędzia takie jak Wybrany kolor, Barwa/Nasycenie, oraz Poziomy może zmienić frustrująco zły obraz w zaskakująco dobry. Niezależnie od tego, jakiego programu używasz, najczęstszym celem jest odtworzenie koloru sceny i stworzenie silnego obrazu o dobrym zakresie wartości.

Stylizowanie obrazów za pomocą koloru: ile to za dużo?

1627212720 273 Jak uzyskac niesamowity kolor ze zdjec w Photoshopie GIMP i1627212720 58 Jak uzyskac niesamowity kolor ze zdjec w Photoshopie GIMP i

Innymi słowy, zachowaj ostrożność podczas edycji obrazów. Pokaż dyskrecję! Pamiętaj, że radykalne korekty nasycenia kolorów za pomocą narzędzi takich jak Barwa/Nasycenie mogą dać Ci niesamowite, jasne odcienie niebieskiego i zielonego, ale może się również okazać, że Twoje odcienie cieliste nagle staną się spalone i pomarańczowe. Może to zadziałać, jeśli próbujesz stylizować swój obraz, ale w wielu przypadkach będzie to po prostu wyglądać dziwnie.

1627212721 593 Jak uzyskac niesamowity kolor ze zdjec w Photoshopie GIMP i1627212721 890 Jak uzyskac niesamowity kolor ze zdjec w Photoshopie GIMP i

Jednak nie ma nic zło z próbami nienaturalnego koloru w celu stylizacji obrazu. To samo narzędzie Barwa / Nasycenie (dostępne w Photoshopie, GIMP i Paint.NET) może zmieniać kolor na różne drastyczne sposoby. To, jak dostosujesz swoje obrazy, zależy od Ciebie, ale pamiętaj, że istnieje różnica w stylizacji obrazu i stylizacji obrazu tylko dlatego, że możesz. Dla większości początkujących w edycji zdjęć po prostu próba odtworzenia prawdziwego koloru będzie sporym wyzwaniem.

Podstawowe narzędzia z zaskakującą kontrolą nad kolorem

1627212721 294 Jak uzyskac niesamowity kolor ze zdjec w Photoshopie GIMP i1627212721 988 Jak uzyskac niesamowity kolor ze zdjec w Photoshopie GIMP i

Barwa/Nasycenie: Podstawowe narzędzie do regulacji wartości HSB. Górny suwak dostosuje wartości reprezentujące zakres różnych kolorów. Zielony zmienia się na żółty, fioletowy na czerwony, niebieski na zielony i tak dalej. To narzędzie jest również świetnym sposobem na przyciemnienie kolorów lub tworzenie jasnych, stylizowanych kolorów na matowych obrazach za pomocą suwaka „Nasycenie”.


GIMP i Photoshop mają podobne, potężne narzędzia Barwa / Nasycenie, w przeciwieństwie do prostego suwaka w Paint.NET. Photoshop i GIMP umożliwiają dostosowanie wartości odcienia / nasycenia w podstawowych kolorach, takich jak podstawowe kolory światła (czerwony) lub drukowanie (magenta). Daje to niesamowitą i potężną kontrolę nad obrazami, dając możliwość zmiany zieleni na błękit lub przyciemnienia czerwieni bez zmiany pozostałej części obrazu.

Dostępne w Photoshopie, Paint.NET i GIMP.

 • Photoshop: Obraz > Dopasowania > Barwa/Nasycenie
 • GIMP: Kolory> Odcień-nasycenie
 • Paint.NET: Dopasowania> Barwa/Nasycenie

1627212721 491 Jak uzyskac niesamowity kolor ze zdjec w Photoshopie GIMP i

Wybrany kolor: Możliwość pracy z niektórymi kolorami podstawowymi i ich oddzielnego dostosowywania może być nieocenionym narzędziem w dostosowywaniu kolorów. Podstawowe zastosowanie narzędzia polega na wyodrębnieniu koloru, na przykład podstawowego koloru czerwonego, i dostosowaniu ilości CMYK tworzącej tę czerwień.

Kolor selektywny to tylko Photoshop. Obejrzyj powyższy film, aby zobaczyć radykalne korekty kolorów za pomocą tego narzędzia.

 • Photoshop: Obraz> Dopasowania> Kolor selektywny.

1627212721 335 Jak uzyskac niesamowity kolor ze zdjec w Photoshopie GIMP i1627212721 898 Jak uzyskac niesamowity kolor ze zdjec w Photoshopie GIMP i

Balans kolorów: Równowaga kolorów to kolejne doskonałe narzędzie, które pozwala jeszcze bardziej podejść do dramatycznych zmian koloru. Jeśli masz obraz, który chcesz stylizować, możesz izolować i dostosowywać światła lub cienie, dodając odcienie niebieskiego lub usuwając zielenie według własnego uznania. Balans kolorów to świetny sposób na dodanie subtelności do wykorzystania kolorów na fotografiach i grafice cyfrowej.

Photoshop i GIMP zapewniają prawie identyczne narzędzie do balansu kolorów.

 • Photoshop: Obraz > Dopasowania > Balans kolorów
 • GIMP: Kolor> Balans kolorów

1627212722 27 Jak uzyskac niesamowity kolor ze zdjec w Photoshopie GIMP i1627212722 517 Jak uzyskac niesamowity kolor ze zdjec w Photoshopie GIMP i


Krzywe: Omówione wcześniej (w Naucz się dostosowywać kontrast jak profesjonalista w Photoshopie, GIMP i Paint.NET) Krzywe to doskonały sposób na dostosowanie jasności i kontrastu. Mogą jednak również zapewnić subtelną kontrolę nad kolorem, szczególnie w programie Paint.NET, który ma dość podstawowe narzędzia do edycji kolorów. Poprzez niezależną edycję kanałów czerwonego, zielonego i niebieskiego (jak pokazano powyżej po lewej), użytkownicy Paint.NET mogą uzyskać radykalne przekształcenia kolorów, a także wartości i kontrastu.

Photoshop, GIMP i Paint.NET mają bardzo podobne narzędzia Curves.

 • Photoshop: Obraz > Dopasowania > Krzywe
 • GIMP: Kolory> Krzywe
 • Paint.NET: Korekty> Krzywe

1627212722 926 Jak uzyskac niesamowity kolor ze zdjec w Photoshopie GIMP i1627212722 914 Jak uzyskac niesamowity kolor ze zdjec w Photoshopie GIMP i

Poziomy: Last but not least, Levels to kolejne narzędzie, którego można użyć do manipulowania kolorem poprzez dostosowanie wartości RGB. Paint.NET, pozbawiony gotowych narzędzi do edycji kolorów, które mają zarówno Photoshop, jak i GIMP, może z tego skorzystać, pozwalając na kreatywne dostosowanie wartości kolorów. Jeśli nie znasz historgramów, których poziomy używają do dostosowywania wartości, kontrastu, a także koloru, możesz sprawdzić Naucz się dostosowywać kontrast jak profesjonalista w Photoshopie, GIMP i Paint.NET.

Wszystkie trzy programy mają narzędzia do poziomów o bardzo podobnych funkcjach, jeśli nie podobnych interfejsach użytkownika.

 • Photoshop: Obraz > Dopasowania > Poziomy
 • GIMP: Kolory> Poziomy
 • Paint.NET: Korekty> Poziomy

Masz pytania lub komentarze dotyczące grafiki, zdjęć, typów plików lub Photoshopa? Wyślij swoje pytania na adres [email protected], a mogą one pojawić się w przyszłym artykule How-To Geek Graphics.

Kredyty obrazkowe: Dziewczyna w Kimono autorstwa BiggerPictureImages.com, dostępny pod Creative Commons. Betelnut dziewczynka Ada, Taoyuan by bignosetw, dostępny pod Creative Commons. Indyjskie dziewczyny przez gustaffo89, dostępny pod Creative Commons. Dziewczyny na zewnątrz!! za pomocą Sprengben, dostępny pod Creative Commons.

Czy ten post był pomocny?