Skip to content

Jak uzyskać zdalny dostęp do komputera z telefonu?

21 de lipiec de 2021
IMG 1527 3 650x300

W życiu prawie każdego użytkownika komputera przychodzi taki moment, kiedy potrzebuje pliku ze swojego komputera… a komputera nie ma w pobliżu. Na szczęście istnieje prosty sposób na zdalny dostęp do komputera bezpośrednio z telefonu lub tabletu, dzięki czemu można uzyskać brakujący plik kawałek ciasta.

Chociaż sąwieledostępnych opcji, które na to pozwalają, ograniczymy się do kilku najłatwiejszych i najwygodniejszych. Dlaczego pracować ciężej, aby robić mniej? Oto najlepsze opcje.

Opcja pierwsza: Pulpit zdalny Chrome (Windows, Mac, Linux, Android, iPhone)

Ach, stary dobry Pulpit zdalny Chrome. To był mój osobisty cel dla zdalnego dostępu, odkąd został wydany kilka lat temu. Jest szybki i łatwy w użyciu, całkowicie bezbolesny w konfiguracji i działa na prawie każdym urządzeniu, od Windows, Mac i Linux do Androidi iOS.

Oczywiście ma swoje zastrzeżenia, takie jak fakt, że musisz być użytkownikiem Chrome. Chociaż jest wielu użytkowników Chrome, rozumiem, że jest też sporo użytkowników, którzy po prostu nie korzystają z przeglądarki Google i to jest w porządku – poniżej porozmawiamy o dobrej opcji dla was. Ale jeśli używasz Chrome, jest to prawdopodobnie najłatwiejsza opcja.

Jak skonfigurować Pulpit zdalny Chrome (Beta)

Pierwotna iteracja Pulpitu zdalnego Chrome miała miejsce jako instalowalna aplikacja Chrome ze sklepu Chrome Web Store, ale ponieważ Google jest wycofywanie aplikacji Chrome w zamian za progresywne aplikacje internetowe, zaczniemy od konfigurowania Pulpitu zdalnego przy użyciu nowej wersji usługi sieci Web.


Uwaga: w chwili pisania tego tekstu Pulpit zdalny Chrome w internecie jest nadal w wersji beta, więc może być nieco błędny. W związku z tym na razie pozostawimy samouczek dotyczący konfigurowania aplikacji Pulpit zdalny Chrome poniżej.

Aby rozpocząć, przejdź do nowego Witryna beta Pulpitu zdalnego Chrome. Kliknij strzałkę pobierania w dolnym rogu pola „Skonfiguruj zdalny dostęp”.

Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu

Spowoduje to wyświetlenie okna dialogowego umożliwiającego zainstalowanie nowego rozszerzenia Pulpitu zdalnego (nie mylić ze starszym Pulpitem zdalnym)aplikacja, co jest inną rzeczą). Kliknij przycisk Dodaj rozszerzenie.

1626858317 288 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu

Pobranie i zainstalowanie zajmie kilka sekund, po czym wpiszesz nazwę swojego komputera. Uderz dalej.

1626858317 271 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu

Tutaj wybierz swój kod PIN logowania. Utrudnij! Po zakończeniu kliknij Start.

1626858317 227 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu

W systemie Windows, typowinien otrzymasz wyskakujące okienko z pytaniem, czy nie masz nic przeciwko temu, aby wprowadzić zmiany na urządzeniu. Kliknij „Tak” i gotowe.

1626858317 590 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu


Jak skonfigurować Pulpit zdalny Chrome za pomocą starszej aplikacji Chrome

Jak powiedziałem wcześniej, Google będzie stopniowo wycofywać tę wersję Pulpitu zdalnego (wraz ze wszystkimi innymi aplikacjami Chrome) w nadchodzących miesiącach, ale na razie jest ona nadal dostępna, więc zostawiamy ją na miejscu, dopóki nie będzie.

Najpierw musisz zainstalować aplikację Pulpit zdalny Chrome w swojej przeglądarce. Jego dostępne w Chrome Web Store, a instalacja zajmuje tylko kilka sekund.

Po zainstalowaniu uruchomisz aplikację z menu aplikacji Chrome — powinien to być pierwszy link na pasku zakładek. Stamtąd po prostu poszukaj linku Pulpit zdalny Chrome.

1626858317 370 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu

Przy pierwszym uruchomieniu musisz włączyć zdalne połączenia z komputerem, instalując małe narzędzie. Proces jest bardzo prosty, a Chrome poprowadzi Cię przez cały proces.

1626858317 847 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu

Gdy narzędzie zostanie pobrane i zainstalowane, Pulpit zdalny Chrome poprosi o podanie kodu PIN. Oczywiście spraw, aby było to coś łatwego do zapamiętania, ale trudnego do rozgryzienia dla innych! (Więc nie używaj 123456 lub czegoś takiego. Wiesz lepiej!)

1626858318 851 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu


Po wprowadzeniu kodu PIN włączenie połączenia zdalnego zajmie kilka sekund. Po zakończeniu Twój komputer — jakkolwiek się nazywa — pojawi się na liście. Na tym zrzucie ekranu widać zarówno mój laptop, jak i komputer stacjonarny.

1626858318 170 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu

Stamtąd możesz łatwo uzyskać dostęp do wszystkich podłączonych komputerów z dowolnego innego komputera lub urządzenia mobilnego, do którego jesteś zalogowany. Jedyną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest to, że Pulpit zdalny Chromemusi byćskonfiguruj zanim będziesz tego potrzebować — nie możesz tego zrobić zdalnie!

Jak połączyć się z komputerem za pomocą Pulpitu zdalnego Chrome

Teraz, gdy wszystko jest już skonfigurowane, musisz pobrać aplikację Pulpit zdalny Chrome na swój telefon (Android lub iOS). Uruchom go, aby rozpocząć – używam tutaj Google Pixel XL, ale proces powinien być w dużej mierze taki sam, niezależnie od używanego urządzenia.

Zaraz po uruchomieniu aplikacji powinna wyświetlić się lista komputerów. Wybierz ten, z którym chcesz się połączyć.

1626858318 988 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu

Poprosi o podanie kodu PIN tutaj, a także zaoferuje opcję, aby zawsze zezwalać na połączenia z tego urządzenia bez kodu PIN… czego szczerze nie polecam. Gdyby coś stało się z Twoim telefonem, nie chcesz, aby potencjalni nieuczciwi ludzie mieli dostęp do obu Twoich telefonów youriw końcu twój komputer.

1626858318 597 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu

Po wprowadzeniu kodu PIN dotknij „Połącz”.


Bum. Połączenie będzie natychmiastowe. W tym momencie możesz łatwo zrobić to, co musisz zrobić — użyj palca jako myszy i dotknij, aby kliknąć. To prawie tak, jakby miało to sens.

1626858318 515 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu

Kiedy skończysz, po prostu dotknij przycisku „Zatrzymaj udostępnianie” na dole. Połączenie zostanie zakończone. Bułka z masłem.

1626858318 744 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu

Opcja druga: TeamViewer (Windows, Mac, Linux, Android, iPhone)

Jak powiedziałem wcześniej, nie wszyscy używają Chrome. A jeśli nie używasz Chrome, cóż, nie możesz dobrze korzystać z Pulpitu zdalnego Chrome, prawda?

Dla wszystkich innych jest TeamViewer. Podobnie jak Pulpit zdalny Chrome, jest dostępny na całym świecie — w systemach Windows, Mac, Android, iOS itd. Nie jest to trudne w konfiguracji i obsłudze, ale ostrzegam Cię teraz, że Pulpit zdalny Chrome jest znacznie prostszy. A złożoność TeamViewer oznacza, że ​​zapewnienie bezpieczeństwa wymaga dużo więcej pracy — jest to coś, co absolutnie musisz zrobić, jeśli zamierzasz z niego korzystać. Jeśli tego nie zrobisz, w zasadzie zostawiasz otwarte drzwi swojego domu, co jest złe.

Jak skonfigurować TeamViewer

Najpierw udaj się do Witryna TeamViewer i pobierz najnowszą wersję programu. To duże zielone pole na głównym ekranie, więc trudno go przeoczyć.

1626858319 434 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu

Podczas instalacji musisz wybrać typ instalacji i przypadek użycia. TeamViewer jest darmowy do użytku osobistego, więc jeśli robisz to tylko na swoim komputerze osobistym, skorzystaj z tej opcji. Jeśli jednak używasz go do użytku korporacyjnego, bądź szczery.

1626858319 458 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu


Instalacja zajmie tylko kilka minut i będziesz gotowy do rozpoczęcia.

Domyślnie TeamViewer zapewni zdalny identyfikator i kod PIN, ale jest to przydatne tylko wtedy, gdy faktycznie znajdujesz się przed komputerem — chodzi o to, że możesz przekazać to komuś innemu, aby mógł uzyskać zdalny dostęp do twojego komputera. Nie robi to jednak wiele dobrego, jeśli jesteś poza domem i potrzebujesz zdalnego dostępu do własnego systemu.

1626858319 470 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu

W tym celu musisz skonfigurować konto TeamViewer i podłączyć do niego swój komputer. Aby uzyskać tę konfigurację, kliknij przycisk „Zarejestruj się” w małym oknie po prawej stronie. Oczywiście, jeśli masz już konto TeamViewer, możesz się po prostu zalogować.

1626858319 565 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu

Po skonfigurowaniu i przygotowaniu konta do pracy przypiszesz również hasło do tego konkretnego komputera. Ponownie, spraw, aby było to coś łatwego do zapamiętania, ale trudnego do rozszyfrowania. A teraz byłby dobry moment na dostosowanie tych ustawień bezpieczeństwa.

1626858319 904 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu

Jak połączyć się z komputerem za pomocą TeamViewer

Aby uzyskać dostęp do komputera, zainstaluj aplikację mobilną TeamViewer na swoim Android lub Urządzenie z iOS iOS, a następnie uruchom. Stuknij przycisk „Komputery” u dołu, a następnie zaloguj się na właśnie utworzone konto.

1626858320 424 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu

Następnie dotknij „Moje komputery”, co spowoduje wyświetlenie listy wszystkich komputerów aktualnie podłączonych do Twojego konta TeamViewer.

1626858320 307 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu1626858320 298 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu


Wybierz ten, z którym chcesz się połączyć. Nawiązanie połączenia zdalnego zajmie minutę, ale po tym będziesz gotowy do pracy.

W dolnej części interfejsu (ponownie na telefonie) pojawi się krótka lista rzeczy, które możesz zrobić: zamknij, klawiaturę, akcje (takie jak skróty klawiaturowe), Windows, ustawienia TeamViewer i ukryj. Są to bardzo przydatne ustawienia nie tylko do prostych zastosowań typu „dotknij i kliknij”, a także jeden obszar, w którym TeamViewer ma przewagę nad Pulpitem zdalnym Chrome.

1626858320 806 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu

Kiedy skończysz robić swoje, po prostu kliknij przycisk X (lub „wstecz”), aby zamknąć połączenie.

Jak przesyłać pliki tam iz powrotem za pomocą TeamViewer

Ale czekaj, jest więcej! Jeśli próbujesz tylko pobrać kilka plików, jest tu inna opcja: możesz użyć systemu transferu plików TeamViewer.

Po zalogowaniu aplikacji na koncie TeamViewer dotknij opcji „Pliki” u dołu, a następnie „Pliki zdalne”.

1626858321 524 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu

Po zalogowaniu dotknij przycisku „Moje komputery”, a następnie wybierz komputer, do którego chcesz uzyskać dostęp.

1626858321 573 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu


Od tego momentu jest to całkiem proste: poruszaj się po systemie plików i dotknij pola wyboru obok plików, które chcesz przenieść. Po wybraniu plików dotknij przycisku „Moje pliki” u dołu, a następnie małej ikony papieru u góry, aby przenieść pliki do żądanej lokalizacji.

1626858321 239 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu1626858321 540 Jak uzyskac zdalny dostep do komputera z telefonu

Po zakończeniu wystarczy dotknąć przycisku Wstecz, aby się rozłączyć. To naprawdę wszystko.

Istnieje niezliczona ilość innych opcji zdalnego dostępu, ale są to dwie najlepsze opcje międzyplatformowe, które powinny działać bez względu na rodzaj posiadanego komputera lub telefonu.

Chociaż wprawdzie używam Pulpitu zdalnego Chrome do wszystkich moich zdalnych potrzeb (które są na ogół rzadkie), przyznaję, że TeamViewer jest tutaj wyraźnie potężniejszą opcją. Opcja przesyłania plików jest znakomicie wykonana i łatwa w użyciu. Tylko upewnij się, że jeśli chcesz skorzystać z mocy TeamViewer, podejmujesz niezbędne kroki, aby ją zabezpieczyć.

Czy ten post był pomocny?