Skip to content

Jak używać i dostosowywać tryb czytnika w Safari

6 de lipiec de 2021
read mode featured 1024x469 1

Sieć może być brzydkim miejscem. Witryny z przydatnymi informacjami mogą być również zaśmiecone paskami bocznymi, s i wyskakującymi okienkami z prośbą o zapisanie się do newslettera.

To właśnie sprawia, że ​​widok czytnika Safari jest tak przyjemny. Ta funkcja wyodrębnia cały tekst i obrazy z dowolnej strony, a następnie przesuwa po tym, co czytasz, za pomocą tylko tych rzeczy. To szybki sposób na przeczytanie czegokolwiek bez bałaganu, a nawet możesz dostosować kolory i czcionki. Działa na iPhone’ach, iPadach i komputerach Mac.

Jak uruchomić widok czytnika na iPhonie lub iPadzie

Jeśli jesteś na stronie z artykułem w aplikacji Safari, zobaczysz poniższy przycisk na pasku adresu Safari. Dotknij go, aby otworzyć widok czytnika.

Nie zrobi to dużej różnicy w How-To Geek, ponieważ staraliśmy się, aby nasza witryna mobilna była tak czysta i czytelna, jak to tylko możliwe, ale może to być bardzo pomocne w bardziej zagraconych witrynach.

Możesz zamiast tego dłużej nacisnąć przycisk, jeśli chcesz automatycznie włączyć widok czytnika w wybranych witrynach.

1625592284 576 Jak uzywac i dostosowywac tryb czytnika w Safari1625592284 386 Jak uzywac i dostosowywac tryb czytnika w Safari

Jak dostosować widok czytnika na iPhonie lub iPadzie

Możesz dostosować widok czytnika, aby ułatwić czytanie. W widoku czytnika stuknij przycisk po prawej stronie paska adresu przeglądarki Safari. Wygląda jak mniejsza litera A na lewo od większej litery A.


Przyciski w menu pozwalają zwiększyć lub zmniejszyć rozmiar czcionki, zmienić kolor strony (na przykład możesz włączyć biały tekst na czarnym tle, dotykając czarnej kropki) i wybrać czcionkę, w której pojawia się artykuł.

1625592284 464 Jak uzywac i dostosowywac tryb czytnika w Safari1625592284 585 Jak uzywac i dostosowywac tryb czytnika w Safari

Jak uruchomić widok czytnika na komputerze Mac

Korzystanie z widoku czytnika na komputerze Mac jest również łatwe. Jeśli czytasz stronę z artykułem, zobaczysz ten przycisk po lewej stronie paska adresu Safari:

1625592285 302 Jak uzywac i dostosowywac tryb czytnika w Safari

Kliknij ten przycisk, a widok czytnika natychmiast wyświetli artykuł i tylko artykuł.

Skrót klawiaturowy Command+Shift+R również działa. Teraz możesz czytać bez rozpraszania uwagi.

Jak dostosować widok czytnika na komputerze Mac

Jeśli nie sprzedajesz schematu kolorów lub czcionki, kliknij ikonę „Aa” po prawej stronie paska adresu.

1625592285 735 Jak uzywac i dostosowywac tryb czytnika w Safari


Dwa górne przyciski, z różnymi rozmiarami A, pozwalają zwiększać i zmniejszać rozmiar czcionki. Cztery poniższe pola pozwalają wybrać kolor tła. Na koniec możesz wybrać czcionkę.

Dzięki tym kilku opcjom możesz przejść od surowego…

1625592285 183 Jak uzywac i dostosowywac tryb czytnika w Safari

…do ciemności…

1625592285 361 Jak uzywac i dostosowywac tryb czytnika w Safari

…według moich osobistych preferencji, bardziej naturalny wygląd.

1625592285 255 Jak uzywac i dostosowywac tryb czytnika w Safari

To naprawdę zależy od Ciebie i fajnie jest mieć wybór. Do niedawna nie można było tego zmienić bez rozszerzeń stron trzecich, ale jest to o wiele łatwiejsze.

Zmniejszanie bałaganu bez blokowania reklam

Uwielbiam Widok Czytelnika z różnych powodów, ale jest też fajny, ponieważ jest dobrym kompromisem w debacie o blokowaniu reklam. Pisałem dla witryn, w których nie wolno mi było nawet wspominać o blokowaniu reklam, więc kierownictwo było zaniepokojone potencjalną utratą przychodów. I wiesz co? To niekoniecznie jest niesprawiedliwe.

Ale nie jest też niesprawiedliwe stwierdzenie, że obecny ekosystem reklamowy sprawia, że ​​sieć staje się znacznie mniej przyjaznym miejscem. Zbyt wiele witryn to absolutny bałagan dla czytelników, więc rozumiem, dlaczego użytkownicy zwracają się do programów blokujących reklamy.

Safari Reader View oferuje kompromis. Nie blokuje reklam: nadal widzisz je, gdy po raz pierwszy otwierasz stronę, a witryny, które czytasz, nadal są opłacane. Ale jeśli potrzebujesz cichej przestrzeni do czytania, bez rozpraszania uwagi, możesz to zrobić jednym kliknięciem. I w przeciwieństwie do programów blokujących reklamy, możesz użyć dowolnej czcionki i koloru. Każdy wygrywa.

Czy ten post był pomocny?