Skip to content

Jak używać i opanować notorycznie trudne narzędzie pióra w Photoshopie

25 de lipiec de 2021
sshot4d366dad937e9

Zarówno Photoshop, jak i Illustrator mają ciemny punkt, którego wielu użytkowników chce uniknąć – znane narzędzie Pióro. Może onieśmielać, ale można to opanować i na pewno nie jest niemożliwe do użycia. Czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki i filmy, które pomogą.

Narzędzie Pióro i wektory są ważnymi częściami programu Photoshop i prawie uruchamiają program w ramach programu Illustrator. Wystraszony jeszcze? Jeśli nie, kontynuuj i zobacz, jak łatwe (i jak złożone) jest naprawdę narzędzie Pióro.

Wektory kontra piksele, jeszcze raz

Jak uzywac i opanowac notorycznie trudne narzedzie piora w Photoshopie

Jedną z najbardziej przydatnych rzeczy przed zanurzeniem się w narzędziu Pióro w Photoshopie lub Illustratorze jest podstawowe zrozumienie, jak działają wektory, czym one są i czym różnią się od pikseli. Jak być może pamiętasz, How-To Geek omówił już różnice między pikselami i wektorami w starszym artykule z zeszłego roku. Pomocne może być odświeżenie pamięci na temat różnicy; tylko dlatego, że możesz pracować w Photoshopie, nie oznacza to, że jego narzędzie Pióro nie jest wyłącznie narzędziem do rysowania wektorowego. Gdy już będziesz zadowolony ze swojej wiedzy na temat wektorów, możesz śmiało zagłębić się w korzystanie z narzędzia Pióro w Photoshopie.

Linie proste kontra zakrzywione

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o narzędziu Pióro, jest to, że tworzy dwa podstawowe typy linii, Proste linie, oraz Zakrzywione linie. Linie te są tworzone przez rodzaje punktów, które narysujesz po wybraniu narzędzia Pióro i kliknięciu wokół płótna.

Tworzenie prostych linii między punktami jest tak proste, jak klikanie pojedynczych punktów myszą lub rysikiem. Podczas korzystania z narzędzia Pióro każde pojedyncze kliknięcie bez przeciągania utworzy punkt lub połączy się z ostatnim aktywnym punktem linią prostą.


W przykładowym nagraniu wideo można zobaczyć aktywne punkty tworzenia linii, które następnie łączą się z pierwotnym punktem, tworząc kompletny, ciągły kształt.

Zakrzywione linie są nieco bardziej złożone i stanowią główny powód frustracji większości użytkowników. Są one tworzone przez klikanie i przeciąganie w celu utworzenia punktu kontrolnego, który wpływa na następną rysowaną krzywą. Każdy dodany nowy punkt wpływa na krzywą przed i krzywą za nią, co może frustrować użytkowników nowych narzędzi Pióro. Istnieje jednak mnóstwo narzędzi do dodawania, edytowania i ponownej edycji tych punktów, krzywych i punktów kontrolnych, raz za razem.

Narzędzie Pióro i przyjaciele

1627204346 34 Jak uzywac i opanowac notorycznie trudne narzedzie piora w Photoshopie

Jako jedno z najbardziej skomplikowanych narzędzi w przyborniku Photoshop i Illustrator, narzędzie Pióro ma wiele towarzyszących narzędzi, aby być nieco bardziej przyjaznym dla użytkownika. Rzućmy okiem na niektóre z tych w Photoshopie i zobaczmy, co może pomóc Ci zaoszczędzić trochę frustracji.

1627204347 521 Jak uzywac i opanowac notorycznie trudne narzedzie piora w Photoshopie

Narzędzie Pióro: Bądź wszystkim i skończ wszystko, narzędzie Pióro jest powodem, dla którego tu jesteś. Kliknij i przytrzymaj narzędzie Pióro w przyborniku, aby wyświetlić te inne opcje w menu kontekstowym.

Swobodne narzędzie Pióro: Tylko Photoshop. Narzędzie Freeform Pen Tool umożliwia rysowanie za pomocą myszy lub rysika. Po zwolnieniu narysowanej linii program Photoshop utworzy ścieżkę na podstawie narysowanej linii.

Dodaj narzędzie punktu kontrolnego: Narzędzie przydatne do dodawania punktów artykulacji do już narysowanej linii. Po prostu wybierz to narzędzie i kliknij lub kliknij i przeciągnij, aby dodać do niego nowe punkty.


Narzędzie Usuń punkt kontrolny: Długa nazwa mówiąca, że ​​usuwa punkty artykulacji z linii, którą już narysowałeś. Wybierz to narzędzie i kliknij dowolny punkt narysowany na dowolnej linii, aby go usunąć.

Narzędzie do konwersji punktów: Przy aktywnym narzędziu Pióro, klawisz skrótu 1627204347 634 Jak uzywac i opanowac notorycznie trudne narzedzie piora w Photoshopie. Bardziej przydatne, niż się wydaje, narzędzie konwersji punktów umożliwia zmianę „kątowych” punktów stylu jednym kliknięciem na klikanie i przeciąganie „zakrzywionych” punktów. Pozwoli to również na bardziej precyzyjną kontrolę nad punktami, ponieważ możesz go używać do przesuwania punktów kontrolnych.

1627204347 784 Jak uzywac i opanowac notorycznie trudne narzedzie piora w Photoshopie

Narzędzie wyboru ścieżki: Zaznacza i przesuwa całą połączoną ścieżkę bez zmiany jej kształtu, przesuwania punktów lub zakotwiczeń lub zmieniania narysowanego elementu poza zwykłym przesuwaniem. Kliknij i przytrzymaj narzędzie Zaznaczanie ścieżki w przyborniku, aby wybrać ukryte „Narzędzie do bezpośredniego zaznaczania”.

Narzędzie Bezpośredniego Wyboru: Potrafi wybierać pojedyncze punkty, linie i kotwice, przesuwając je i wypaczając linie i ścieżki. Przydatne do ponownej edycji linii i punktów kontrolnych po ich narysowaniu.

1627204347 289 Jak uzywac i opanowac notorycznie trudne narzedzie piora w Photoshopie

Panel Ścieżek: Jeśli tego nie widzisz, możesz przejść do okna > Ścieżki, aby otworzyć ten panel. Podobnie jak w przypadku panelu warstw, Photoshop działa z różnymi ścieżkami w tych różnych kontenerach w tym panelu. Przełączenie ze Ścieżki 1 na Ścieżkę 2 spowoduje, że wszelkie linie narysowane dla Ścieżki 1 znikną z ekranu. Photoshop pokaże tylko jedną z tych aktywnych ścieżek naraz. Należy pamiętać, że każdy z tych kontenerów może pomieścić dziesiątki, jeśli nie setki rzeczywistych linii i punktów, które się nie łączą, a Photoshop nadal uzna je za „Ścieżkę 1” lub „Ścieżkę 2”. Pomyśl o tym jako o „warstwie” ścieżek, tylko że nie możesz mieć jednocześnie włączonej więcej niż jednej warstwy.

1627204347 823 Jak uzywac i opanowac notorycznie trudne narzedzie piora w Photoshopie

Narzędzie Prostokąt itp: Zestaw narzędzi do rysowania regularnych kształtów wektorowych. Jeśli nie masz pewności, jak działają wektory, możesz poeksperymentować tutaj, aby uzyskać morskie nogi z możliwościami wektorowymi Photoshopa. W przeciwnym razie narzędzia te będą miały niewielki wpływ na korzystanie z narzędzia Pióro i można je bezpiecznie zignorować podczas rysowania za jego pomocą.

Porównywanie, manipulowanie dwoma rodzajami punktów

Te dwa rodzaje punktów, jak pokazaliśmy wcześniej, są „zrobione” z tego samego rodzaju informacji. Klikanie i przeciąganie w połączeniu stworzy różne typy punktów, co pozwoli ci tworzyć i manipulować złożonymi rysunkami.


Po wybraniu narzędzia Pióro użyj klawisza skrótu 1627204347 323 Jak uzywac i opanowac notorycznie trudne narzedzie piora w Photoshopie aby wybrać strzałkę Zaznaczanie bezpośrednie. Umożliwi to przesuwanie punktów i kotwic, zmieniając krzywe i położenie linii.

Ponownie, z wybranym narzędziem Pióro, 1627204347 689 Jak uzywac i opanowac notorycznie trudne narzedzie piora w Photoshopie plus kliknięcie linii pozwoli Ci dodać do niej punkty. 1627204347 305 Jak uzywac i opanowac notorycznie trudne narzedzie piora w Photoshopie plus klikanie i przeciąganie pozwoli ci dodać zakrzywione punkty do linii.

1627204348 760 Jak uzywac i opanowac notorycznie trudne narzedzie piora w Photoshopie umożliwia także przesuwanie punktów kontrolnych krzywej niezależnie od siebie, jak pokazano na powyższym filmie. Obejrzyj i obejrzyj ponownie, ponieważ wszystkie te techniki są bardzo przydatne w rysowaniu dokładnych linii.

Rysowanie złożonych krzywych i opanowanie narzędzia Pióro

Kombinacje tych technik pozwolą czytelnikom na rysowanie linii podążających za eleganckimi krzywymi z zaskakującą precyzją. Nie przychodzi od razu i czasami jest frustrujące. Wyjaśnienie użycia narzędzia i różnych narzędzi pomocniczych pozwoli czytelnikom tylko do tej pory nauczyć się narzędzia Pióro.


Faktem jest, że jest to nieco trudne do zrozumienia i wymaga dużo praktyki, aby stać się dokładnym w rysowaniu krzywych. Pomocne może być zobaczenie, jak rysowane są niektóre złożone zakrzywione kształty, jak na powyższym filmie. Chociaż praktyka czyni mistrza, ten poradnik powinien dać ci dobry początek w zrozumieniu niektórych bardziej skomplikowanych i mylących aspektów narzędzia oraz wszystkich powiązanych narzędzi i paneli wymaganych nawet do podstawowego zrozumienia tego narzędzia.

Czy narzędzie Pen Tool nadal przyprawia cię o koszmary? Wyślij swoje pytania dotyczące Photoshopa i grafiki na adres [email protected] lub po prostu dodaj je w sekcji komentarzy poniżej. Twoje pytanie może pojawić się w przyszłym artykule Photoshopa na temat How-To Geek.

Kredyty graficzne: Wszystkie prawa autorskie do grafiki autora. Proszę nie używać bez pozwolenia. Obraz Pixels versus Vectors przypisany w oryginalnym artykule.

Czy ten post był pomocny?