Skip to content

Jak VPN może poprawić prędkość pobierania?

27 de lipiec de 2021
how can a vpn improve download speed 00

Wszyscy możemy się zgodzić, że lepsze są szybsze prędkości pobierania i założylibyśmy, że VPN może nieco spowolnić działanie, ale co, jeśli stanie się odwrotnie, a Twoja sieć VPN faktycznie zwiększy prędkość? Mając to na uwadze, dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na ciekawe pytanie czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Lawrence Wang (flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser RazeLegendz chce wiedzieć, jak VPN może poprawić jego prędkość pobierania:

Ostatnio pobierałem coś z prędkością 300 Kb/s, potem zdecydowałem się włączyć VPN i prędkość pobierania nagle wzrosła do 1,3 Mb/s. Dlaczego to? Czy to dlatego, że serwer VPN zmniejsza liczbę „przeskoków” między serwerem a mną?

Jak VPN może poprawić czyjeś prędkość pobierania?

Odpowiedź

Kontrybutor SuperUser davidgo ma dla nas odpowiedź:

Możliwości jest kilka. Niestety ilość „chmielu” nie ma znaczenia.

Pierwsza to kompresja. Jeśli pobierane dane są nieskompresowane, a sieć VPN oferuje kompresję, może to wyjaśnić. Jednak większość przesyłanych plików prawdopodobnie zostanie skompresowana, więc nie jest to tak prawdopodobne, jak mogłoby się wydawać na początku.

Druga i trzecia opcja są powiązane i dotyczą łączności i ograniczeń dostawcy usług internetowych. Twoja sieć VPN znalazła szybszą ścieżkę do danych docelowych, co może być spowodowane:

  1. Dostawca usług internetowych ma wiele połączeń, a bezpośrednie połączenie z danymi jest ograniczone. VPN przechodzi przez inne połączenie, które z kolei ma lepszą łączność ze źródłem pobieranych danych, dzięki czemu omijasz zatory.
  2. Dostawca usług internetowych kształtuje określone rodzaje ruchu, prawdopodobnie według typu lub miejsca docelowego lub obu. Może to być nawet zawartość/ładunek, ale jest to mniej prawdopodobne. Korzystając z VPN, Twój ruch ma priorytet lub nie jest ograniczany, dzięki czemu uzyskujesz lepszą prędkość.

Istnieje kilka innych możliwości, ale te znowu są mniej prawdopodobne. Możliwe, że VPN używa UDP, podczas gdy pobieranie zwykle używa TCP, a różne optymalizacje (na przykład MTU) umożliwiają lepsze wykorzystanie połączenia. Ponownie, jest to możliwe, ale mało prawdopodobne, głównie dlatego, że można by się spodziewać znacznie mniejszej lub znacznie większej różnicy prędkości.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?