Skip to content

Jak włączyć pełne szyfrowanie dysku w systemie Windows 10?

21 de lipiec de 2021
img 586d61e564f8e

Windows 10 czasami domyślnie używa szyfrowania, a czasami nie — jest to skomplikowane. Oto, jak sprawdzić, czy pamięć masowa komputera z systemem Windows 10 jest zaszyfrowana i jak ją zaszyfrować, jeśli nie jest. Szyfrowanie to nie tylko zatrzymanie NSA — to ochrona poufnych danych na wypadek utraty komputera, czego wszyscy potrzebują .

W przeciwieństwie do wszystkich innych nowoczesnych konsumenckich systemów operacyjnych — macOS, Chrome OS, iOS i Android — system Windows 10 nadal nie oferuje wszystkim zintegrowanych narzędzi do szyfrowania. Być może będziesz musiał zapłacić za wersję Professional systemu Windows 10 lub skorzystać z rozwiązania szyfrującego innej firmy.

Jeśli Twój komputer to obsługuje: Szyfrowanie urządzeń Windows

Wiele nowych komputerów, które są dostarczane z systemem Windows 10, automatycznie będzie mieć włączone „szyfrowanie urządzeń”. Ta funkcja została po raz pierwszy wprowadzona w systemie Windows 8.1 i istnieją w tym celu określone wymagania sprzętowe. Nie każdy komputer będzie miał tę funkcję, ale niektóre będą.

Jest też inne ograniczenie — faktycznie szyfruje dysk tylko wtedy, gdy zalogujesz się do systemu Windows przy użyciu konta Microsoft. Twój klucz odzyskiwania jest następnie przesyłany na serwery firmy Microsoft. Pomoże Ci to odzyskać pliki, jeśli kiedykolwiek nie będziesz mógł zalogować się na swoim komputerze. (Dlatego też FBI prawdopodobnie nie martwi się zbytnio tą funkcją, ale zalecamy tutaj szyfrowanie jako sposób na ochronę danych przed złodziejami laptopów. Jeśli martwisz się o NSA, możesz użyć innego szyfrowania rozwiązanie.)


Szyfrowanie urządzeń zostanie również włączone, jeśli zalogujesz się do domeny organizacji. Na przykład możesz zalogować się do domeny należącej do Twojego pracodawcy lub szkoły. Twój klucz odzyskiwania zostanie następnie przesłany na serwery domeny Twojej organizacji. Nie dotyczy to jednak przeciętnego komputera PC — tylko komputery PC przyłączone do domen.

Aby sprawdzić, czy szyfrowanie urządzenia jest włączone, otwórz aplikację Ustawienia, przejdź do System> Informacje i poszukaj ustawienia „Szyfrowanie urządzenia” u dołu okienka Informacje. Jeśli nie widzisz tutaj nic na temat szyfrowania urządzeń, oznacza to, że Twój komputer nie obsługuje szyfrowania urządzeń i nie jest ono włączone. Jeśli szyfrowanie urządzeń jest włączone — lub jeśli możesz je włączyć, logując się przy użyciu konta Microsoft — zobaczysz komunikat z informacją o tym tutaj.

Jak wlaczyc pelne szyfrowanie dysku w systemie Windows 10

Dla użytkowników systemu Windows Pro: BitLocker

Jeśli szyfrowanie urządzeń nie jest włączone — lub jeśli potrzebujesz bardziej wydajnego rozwiązania do szyfrowania, które może na przykład szyfrować wymienne dyski USB — użyj funkcji BitLocker. Narzędzie do szyfrowania BitLocker firmy Microsoft jest już częścią systemu Windows od kilku wersji i jest ogólnie dobrze oceniane. Jednak firma Microsoft nadal ogranicza funkcję BitLocker do wersji Professional, Enterprise i Education systemu Windows 10.

BitLocker jest najbezpieczniejszy na komputerze, który zawiera Sprzęt Trusted Platform Module (TPM), co robi większość nowoczesnych komputerów. Możesz szybko sprawdzić, czy Twój komputer ma sprzęt TPM z poziomu systemu Windows, lub skontaktować się z producentem komputera, jeśli nie masz pewności.Jeśli zbudowałeś własny komputer, możesz dodać do niego układ TPM. Szukaj układ TPM sprzedawany jako moduł dodatkowy. Będziesz potrzebować takiego, który obsługuje dokładnie płytę główną w twoim komputerze.

System Windows zwykle mówi, że funkcja BitLocker wymaga modułu TPM, ale istnieje ukryta opcja, która umożliwia włączenie funkcji BitLocker bez modułu TPM. Będziesz musiał użyć dysku flash USB jako „klucza startowego”, który musi być obecny przy każdym uruchomieniu, jeśli włączysz tę opcję.

Jeśli masz już zainstalowaną profesjonalną wersję systemu Windows 10 na swoim komputerze, możesz wyszukać „BitLocker” w menu Start i użyć panelu sterowania funkcji BitLocker, aby ją włączyć. Jeśli dokonałeś bezpłatnej aktualizacji z systemu Windows 7 Professional lub Windows 8.1 Professional, powinieneś mieć system Windows 10 Professional.

1626856619 952 Jak wlaczyc pelne szyfrowanie dysku w systemie Windows 10


Jeśli nie masz wersji Professional systemu Windows 10, możesz zapłacić 99 USD, aby uaktualnić system Windows 10 Home do systemu Windows 10 Professional. Wystarczy otworzyć aplikację Ustawienia, przejść do Aktualizacja i zabezpieczenia > Aktywacja i kliknąć przycisk „Przejdź do sklepu”. Uzyskasz dostęp do funkcji BitLocker i innych funkcji systemu Windows 10 Professional.

Ekspert ds. Bezpieczeństwa Bruce Schneier lubi również zastrzeżone narzędzie do szyfrowania całego dysku dla systemu Windows o nazwie NajlepszaKrypta. Jest w pełni funkcjonalny w systemie Windows 10 z nowoczesnym sprzętem. Jednak to narzędzie kosztuje 99 USD — tyle samo, co aktualizacja do systemu Windows 10 Professional — więc uaktualnienie systemu Windows w celu skorzystania z funkcji BitLocker może być lepszym wyborem.

Dla wszystkich innych: VeraCrypt

Wydanie kolejnych 99 USD tylko na zaszyfrowanie dysku twardego w celu uzyskania dodatkowych zabezpieczeń może być trudną sprzedażą, gdy nowoczesne komputery z systemem Windows często kosztują tylko kilkaset dolarów. Nie musisz płacić dodatkowych pieniędzy za szyfrowanie, ponieważ funkcja BitLocker nie jest jedyną opcją. BitLocker to najbardziej zintegrowana, dobrze obsługiwana opcja, ale istnieją inne narzędzia do szyfrowania, których możesz użyć.

Czcigodny TrueCrypt, narzędzie do szyfrowania pełnego dysku typu open source, które nie jest już rozwijane, ma pewne problemy z komputerami z systemem Windows 10. Nie może szyfrować partycji systemowych GPT i uruchamiać ich za pomocą UEFI, konfiguracji używanej przez większość komputerów z systemem Windows 10. Jednak, VeraCrypt— narzędzie do szyfrowania pełnego dysku typu open source oparte na kodzie źródłowym TrueCrypt — obsługuje szyfrowanie partycji systemowych EFI od wersji 1.18a i 1.19.

Innymi słowy, VeraCrypt powinien umożliwiać bezpłatne szyfrowanie partycji systemowej komputera z systemem Windows 10.

1626856620 231 Jak wlaczyc pelne szyfrowanie dysku w systemie Windows 10

Twórcy TrueCrypt słynie z zamknięcia rozwoju i ogłosili, że TrueCrypt jest podatny na ataki i niebezpieczny w użyciu, ale jury wciąż nie wie, czy to prawda. Wiele dyskusji wokół tego koncentruje się na tym, czy NSA i inne agencje bezpieczeństwa mają sposób na złamanie tego. -szyfrowanie źródła. Jeśli po prostu szyfrujesz swój dysk twardy, aby złodzieje nie mogli uzyskać dostępu do twoich osobistych plików, jeśli ukradną twój laptop, nie musisz się o to martwić. TrueCrypt powinien być więcej niż wystarczająco bezpieczny. Projekt VeraCrypt wprowadził również ulepszenia bezpieczeństwa i powinien być potencjalnie bezpieczniejszy niż TrueCrypt. Niezależnie od tego, czy szyfrujesz tylko kilka plików, czy całą partycję systemową, zalecamy to.

Chcielibyśmy, aby firma Microsoft zapewniała większej liczbie użytkowników systemu Windows 10 dostęp do funkcji BitLocker — lub przynajmniej rozszerzyła szyfrowanie urządzeń, aby można je było włączyć na większej liczbie komputerów. Nowoczesne komputery z systemem Windows powinny mieć wbudowane narzędzia szyfrujące, podobnie jak wszystkie inne współczesne konsumenckie systemy operacyjne. Użytkownicy systemu Windows 10 nie powinni płacić dodatkowo ani polować na oprogramowanie innych firm, aby chronić swoje ważne dane, jeśli ich laptopy zostaną zgubione lub skradzione.

Czy ten post był pomocny?