
Prywatne przeglądanie jest dostępne w takiej czy innej formie od 2005 roku, ale każda przeglądarka potrzebowała trochę czasu, aby się za nim przejąć. Teraz, bez względu na to, jakiej przeglądarki używasz, możesz surfować po Internecie bez pozostawiania śladów lokalnej historii, haseł, plików cookie i innych różnych informacji.
Prywatne przeglądanie jest przydatne między innymi do ukrywania twoich śladów (a raczej zapobiegania tworzeniu jakichkolwiek śladów). Nie jest to jednak nieomylne i chociaż uniemożliwi przechowywanie informacji na twoim komputerze, wygrało nie zabraniać swojemu pracodawcy, dostawcy usług internetowych, odwiedzanym witrynom lub NSA zbierania jakichkolwiek informacji, które przesyłasz poza komputer.
Każda przeglądarka ma swoją własną nazwę do przeglądania prywatnego, a dostęp do niej odbywa się praktycznie w ten sam sposób, mogą występować subtelne różnice w zależności od produktu.
Google Chrome: otwarty tryb incognito
Google Chrome pozostaje najczęściej używaną przeglądarką na rynku i nazywa swój tryb przeglądania prywatnego „trybem incognito”.
W systemach Windows i Mac
Możesz wywołać okno incognito, klikając specjalne menu w prawym górnym rogu okna przeglądarki. W systemie Windows będą to trzy linie, a w systemie macOS będą to trzy kropki. Następnie wybierz „Nowe okno incognito”. (Możesz również uzyskać dostęp do tej opcji z menu Plik na komputerze Mac.)
Możesz też nacisnąć skrót klawiaturowy Control+Shift+N w systemie Windows lub Command+Shift+N na komputerze Mac.
Tryb incognito jest nie do pomylenia: wystarczy poszukać ikony człowieka w kapeluszu w lewym górnym rogu. Na Macu będzie to znajdować się w prawym górnym rogu. (W niektórych systemach z najnowszą wersją Chrome okno będzie również ciemnoszare).
Pamiętaj, że nawet w trybie incognito nadal możesz dodawać zakładki do witryn i pobierać pliki. Rozszerzenia nie będą jednak działać, jeśli nie oznaczysz ich jako „Dozwolone w trybie incognito” na stronie ustawień rozszerzeń Chrome.
Aby wyjść z trybu incognito, po prostu zamknij okno.
Na Androida i iOS
Jeśli korzystasz z Chrome na urządzeniu mobilnym, takim jak telefon z Androidem, iPhone lub iPad, możesz dotknąć trzech kropek w prawym górnym rogu okna przeglądarki i wybrać „Nowa karta incognito” z menu rozwijanego.
Przeglądarka poinformuje Cię, że przeszedłeś w tryb incognito ze wszystkimi wymaganymi ostrzeżeniami, co to oznacza.
Aby zamknąć tryb incognito, dotknij pola z numerem (wskazującym liczbę otwartych kart) i wróć do karty nieprywatnej lub po prostu zamknij kartę (karty) incognito.
Mozilla Firefox: Otwórz okno przeglądania prywatnego
Firefox po prostu nazywa ich tryb „Prywatne przeglądanie”. Podobnie jak Chrome, można uzyskać do niego dostęp z menu w prawym górnym rogu. Wystarczy kliknąć „Nowe okno prywatne”. (Możesz również uzyskać dostęp do tej opcji z menu Plik na komputerze Mac.)
Możesz też nacisnąć skrót klawiaturowy Control+Shift+N w systemie Windows lub Command+Shift+N na komputerze Mac.
Twoje prywatne okno będzie miało fioletowy pasek w górnej części okna i ikonę w prawym górnym rogu.
W tym oknie możesz również włączyć lub wyłączyć ochronę przed śledzeniem. Ochrona przed śledzeniem ma na celu ochronę przed śledzeniem na wielu stronach internetowych. Problem polega na tym, że każda strona internetowa może po prostu zignorować to żądanie i mimo to śledzić Cię – więc chociaż ochrona śledzenia nie zaszkodzi, może też nie pomóc.
Aby wyjść z przeglądania prywatnego, po prostu zamknij okno.
Internet Explorer: Otwórz okno przeglądania InPrivate
Chociaż jego popularność słabnie, Internet Explorer jest nadal używany przez sporo osób. Aby uzyskać dostęp do trybu przeglądania prywatnego, zwanego przeglądaniem InPrivate, kliknij ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu, a następnie Bezpieczeństwo > Przeglądanie InPrivate lub po prostu naciśnij Ctrl + Shift + P na klawiaturze.
IE wskaże, że jest w trybie InPrivate z niebieskiego pola obok paska adresu, który również nosi etykietę „InPrivate”.
Gdy funkcja InPrivate jest włączona, nie tylko Twoja historia przeglądania zostanie zignorowana, ale paski narzędzi i rozszerzenia zostaną wyłączone.
Aby zakończyć przeglądanie InPrivate, zamknij okno.
Microsoft Edge: Otwórz okno przeglądania InPrivate
Edge to nowa przeglądarka firmy Microsoft dołączona do systemu Windows 10. Podobnie jak IE, zachowuje nomenklaturę InPrivate do oznaczania, gdy otwarte jest okno przeglądania prywatnego. Aby otworzyć nowe okno InPrivate, użyj menu w prawym górnym rogu lub naciśnij klawisze Ctrl+Shift+P na klawiaturze.
Po otwarciu całe okno przeglądarki będzie szare, a każda karta powie „InPrivate”.
Po zakończeniu korzystania z trybu InPrivate zamknij kartę lub okno, aby wyjść i powrócić do zwykłego trybu przeglądania.
Safari: Otwórz okno przeglądania prywatnego
Safari jest oryginalnym dostawcą prywatnego przeglądania i jako takie pozwala również surfować w prywatnym oknie, tak jak inne.
Na Macu
Opcja okna prywatnego jest dostępna z menu Plik lub naciskając Shift+Command+N na klawiaturze.
Gdy przeglądanie prywatne jest włączone, pasek lokalizacji będzie wyszarzony, a pasek u góry okna nowej karty będzie wskazywał, że jesteś w trybie przeglądania prywatnego.
Rozszerzenia w Safari będą nadal działać w trybie prywatnym, w przeciwieństwie do Chrome i Internet Explorera.
Aby wyjść z tego trybu, jak zwykle po prostu zamknij okno.
Na iOS
Wreszcie, jeśli używasz iPhone’a lub iPada i surfujesz w Safari, możesz również użyć na nim trybu prywatnego. Aby to zrobić, najpierw dotknij ikony nowej karty w prawym dolnym rogu ekranu nowej karty.
Teraz dotknij „Prywatne” w lewym dolnym rogu.
Po aktywacji ekran przeglądarki zmieni kolor na szary i poinformuje Cię, że jesteś w trybie przeglądania prywatnego.
Aby wyjść, po prostu dotknij przycisku „Gotowe” w prawym dolnym rogu ekranu.
Jak widać, każda przeglądarka ma mniej więcej taką samą procedurę przechodzenia w tryb przeglądania prywatnego, a większość działa w ten sam sposób (z kilkoma sporadycznie występującymi różnicami). Ponadto możesz spodziewać się ukrywania podobnych informacji przed ciekawskimi oczami podczas korzystania z trybu przeglądania.
I pamiętaj, że przeglądanie prywatne jest przydatne nie tylko ze względu na prywatność. Pozwala także zalogować się do tej samej witryny z różnych kont. Załóżmy na przykład, że jesteś zalogowany na swoje konto na Facebooku, a znajomy chce szybko sprawdzić swoje dane, po prostu otwórz prywatne okno i pozwól mu na to.
Możesz także użyć przeglądania prywatnego, aby rozwiązać problemy z rozszerzeniami, które mogą powodować problemy. Wyobraź sobie, że coś nie działa prawidłowo, czy to Twój komputer, czy jest to problem z rozszerzeniem? Ponieważ tryb prywatny zazwyczaj wyłącza wszystkie rozszerzenia i paski narzędzi, możesz go użyć, aby sprawdzić, czy problem jest replikowany, a jeśli nie, to masz całkiem dobry pomysł, od czego zacząć.