Skip to content

Jak włączyć przewijanie dwoma palcami w stylu Macbooka na laptopach z systemem Windows?

25 de lipiec de 2021
1627217688 image55

Po używaniu mojego nowego Macbooka Air przez ostatni tydzień, prawie bolesny jest powrót do laptopa – przewijanie dwoma palcami stało się drugą naturą. Oto, jak uzyskać tę samą funkcję na (większości) laptopach z systemem Windows.

Ta technika działa tylko w przypadku laptopów korzystających z gładzików Synaptics – jeśli twój laptop używa Alp lub czegoś innego, prawdopodobnie nie masz szczęścia, ponieważ nie byliśmy w stanie znaleźć dla nich rozwiązania.

Jak stwierdzić, jaki typ gładzika posiadasz?

Ustalenie, jakiego typu sprzętu używasz, jest niezwykle proste — wystarczy wpisać mysz w polu wyszukiwania Menu Start lub przejdź do sekcji Mysz w Panelu sterowania. Gdy już tam będziesz, przejdź do zakładki Sprzęt, a będziesz mógł zobaczyć, jakiego typu urządzenia wskazującego używasz.

1627217687 204 Jak wlaczyc przewijanie dwoma palcami w stylu Macbooka na laptopach

Prawdopodobnie możesz również zobaczyć ikonę w zasobniku systemowym urządzenia wskazującego, którego używasz — na szczęście można to łatwo usunąć.

Włącz przewijanie dwoma palcami za pomocą sterowników Synaptics

Twój laptop prawdopodobnie ma domyślne sterowniki firmy Microsoft lub sterowniki dostawcy laptopa — na przykład, jeśli masz laptopa Dell, takiego jak ten, na którym piszę, ma on wersje sterowników Synaptics marki Dell, które mogą nie obsługuje przewijania dwoma palcami. Warto wybrać się na wycieczkę do ustawień myszy, aby sprawdzić, czy istnieje opcja, ale w przeciwnym razie będziesz potrzebować innego rozwiązania.


Rzeczywiste sterowniki Synaptics z ich strony obsługuje gesty przewijania dwoma palcami natywnie, więc możesz po prostu zainstalować je zamiast sterowników od producenta laptopa. Udaj się do strona pobierania sterowników, zainstaluj je i uruchom ponownie komputer.

Teraz, gdy przejdziesz do okna Właściwości myszy w Panelu sterowania, zobaczysz kartę Ustawienia urządzenia, na której możesz kliknąć przycisk Ustawienia, aby przejść do strony ustawień zaawansowanych.

1627217687 365 Jak wlaczyc przewijanie dwoma palcami w stylu Macbooka na laptopach

Przejdź do przewijania -> Przewijanie dwoma palcami po lewej stronie, gdzie możesz włączyć przewijanie w pionie lub w poziomie dwoma palcami — prawdopodobnie będziesz też chciał włączyć ustawienie EdgeMotion, które przewija się, gdy palce dotkną krawędzi Twojego touchpada.

1627217687 472 Jak wlaczyc przewijanie dwoma palcami w stylu Macbooka na laptopach

Prawdopodobnie zechcesz również sprawdzić ustawienia Wskazywanie -> Czułość i wprowadzić tam pewne poprawki — jeśli masz funkcję PalmCheck lub czułość na dotyk za bardzo podkręconą, przewijanie nie będzie działać dobrze.

1627217687 110 Jak wlaczyc przewijanie dwoma palcami w stylu Macbooka na laptopach

Będzie to wymagało pewnych testów, ale powinieneś mieć przewijanie dwoma palcami.

Prawdopodobnie zauważysz również, że sterowniki umożliwiają Pinch Zooming, a nawet umożliwiają wykonywanie gestów trzema palcami. Niestety działają lepiej w teorii niż w praktyce, ale zachęcamy do eksperymentowania, aby sprawdzić, czy im się podobają.

Włącz przewijanie dwoma palcami za pomocą bezpłatnego dodatku

Jeśli wolisz nie zadzierać ze sterownikami, jest inny dodatek, który działa, ale działa tylko z touchpadami Synaptics. Po wielu testach stwierdziliśmy, że jest to preferowane rozwiązanie, które działa naprawdę dobrze.


Musisz need pobierz TwoFingerScroll, rozpakuj plik zip w bezpiecznym miejscu, które nie zostanie przypadkowo usunięte, a następnie uruchom narzędzie. Gdy to zrobisz, zobaczysz nową ikonę w zasobniku, w której możesz szybko włączyć lub wyłączyć przewijanie, a co ważniejsze, przejść do Ustawień.

1627217687 282 Jak wlaczyc przewijanie dwoma palcami w stylu Macbooka na laptopach

Karta Przewijanie panelu Ustawienia zawiera kilka opcji, które warto dostosować — ustaw Typ przewijania na Liniowy, a Tryb przewijania na Inteligentny. Umożliwi to znacznie lepsze przewijanie niż tryb Kompatybilny.

1627217687 324 Jak wlaczyc przewijanie dwoma palcami w stylu Macbooka na laptopach

Jeśli klikniesz link Pomoc, zobaczysz wyskakujące okno dialogowe wyjaśniające, jak działa każdy z nich – najważniejszy jest tryb inteligentny, który przez większość czasu działa w trybie płynnego przewijania, dopóki nie przytrzymasz klawiszy Shift+Ctrl+Alt podczas przewijania, a następnie przełącza się w tryb zgodny dla tej pojedynczej aplikacji.

Jest to świetny sposób, aby uzyskać jak najwięcej z obu światów — jeśli zwykły tryb nie działa, tak jak w przypadku starszych aplikacji, możesz użyć sekwencji klawiszy skrótu, aby włączyć tryb zgodny, który powinien działać.

1627217688 64 Jak wlaczyc przewijanie dwoma palcami w stylu Macbooka na laptopach

Prawdopodobnie będziesz chciał przejść do zakładki Ogólne i upewnić się, że jest ona również ustawiona na uruchamianie systemu Windows.

1627217688 888 Jak wlaczyc przewijanie dwoma palcami w stylu Macbooka na laptopach


Przetestowaliśmy obie te techniki na laptopie Dell Studio 1555, z wielkim szczęściem — narzędzie TwoFingerScroll działało znacznie lepiej niż metoda sterownika Synaptics, ale Twój przebieg może się różnić lub może w ogóle nie działać.

Czy ten post był pomocny?