Skip to content

Jak włączyć, wyłączyć i dostosować autoodtwarzanie w systemie Windows 10?

17 de lipiec de 2021
header image2 650x316 1024x495 1

Po włożeniu do komputera urządzenia wymiennego, takiego jak dysk CD, DVD lub karta pamięci, często pojawia się wyskakujące okienko „Autoodtwarzanie” systemu Windows. Autoodtwarzanie wykrywa rodzaj włożonej płyty lub nośnika i automatycznie wykonuje żądane działanie. Ale jeśli uznasz tę funkcję za irytującą, możesz wyłączyć Autoodtwarzanie po prostu w systemie Windows 10.

Włącz lub wyłącz autoodtwarzanie w ustawieniach

Otwórz aplikację „Ustawienia” i kliknij ikonę „Urządzenia”.

1626528179 359 Jak wlaczyc wylaczyc i dostosowac autoodtwarzanie w systemie Windows 10

Kliknij „Autoodtwarzanie” po lewej stronie i włącz / wyłącz „Użyj autoodtwarzania dla wszystkich multimediów i urządzeń”. Po wyłączeniu tej opcji nigdy nie zobaczysz wyskakującego okna Autoodtwarzania.

1626528179 508 Jak wlaczyc wylaczyc i dostosowac autoodtwarzanie w systemie Windows 10

Możesz jednak pozostawić włączoną funkcję Autoodtwarzanie i dostosować sposób jej działania. W sekcji „Wybierz domyślne ustawienia autoodtwarzania” wybierz domyślną akcję, którą ma wykonywać autoodtwarzanie po podłączeniu każdego typu multimediów lub urządzenia. Może to być pendrive, karta pamięci lub smartfon. Dla każdego dostępne są opcje takie jak „Otwórz folder, aby wyświetlić pliki”, „Importuj zdjęcia lub filmy”, „Skonfiguruj ten dysk do tworzenia kopii zapasowych” lub – oczywiście – „Nie podejmuj żadnych działań”. W ten sposób możesz „wyłączyć” autoodtwarzanie dla niektórych typów urządzeń, nie podejmując żadnych działań, ale pozostawiając je włączone dla innych urządzeń.

Możesz także nacisnąć i przytrzymać klawisz Shift podczas wkładania urządzenia, aby otworzyć powiadomienie autoodtwarzania, niezależnie od ustawienia domyślnego.

1626528179 512 Jak wlaczyc wylaczyc i dostosowac autoodtwarzanie w systemie Windows 10

Włącz lub wyłącz autoodtwarzanie w Panelu sterowania

Aplety „Ustawienia” systemu Windows 10 umożliwiają skonfigurowanie autoodtwarzania dla niektórych typów multimediów, ale nie dla innych. Jeśli chcesz dokładniej kontrolować urządzenia, takie jak płyty audio CD, DVD, Blu-ray lub SuperVideo, możesz zamiast tego edytować ustawienia Autoodtwarzania z Panelu sterowania.


Otwórz Panel sterowania iz „widoku ikon” kliknij ikonę „Autoodtwarzanie”.

1626528179 313 Jak wlaczyc wylaczyc i dostosowac autoodtwarzanie w systemie Windows 10

Zaznacz (lub odznacz) pole „Użyj autoodtwarzania dla wszystkich multimediów i urządzeń”, aby włączyć lub wyłączyć autoodtwarzanie. Jeśli chcesz, aby było włączone, wybierz domyślną akcję dla każdego typu nośnika i urządzenia wymienionego poniżej. Otrzymasz te same opcje, które masz w aplikacji Ustawienia, takie jak „Otwórz folder, aby wyświetlić pliki”, „Importuj zdjęcia lub filmy”, „Skonfiguruj ten dysk do tworzenia kopii zapasowych” lub „Nie podejmuj żadnych działań”. U dołu tej strony znajduje się przycisk „Zresetuj wszystkie ustawienia domyślne”, aby przywrócić wszystkie ustawienia do stanu domyślnego.

1626528179 557 Jak wlaczyc wylaczyc i dostosowac autoodtwarzanie w systemie Windows 10

Okno autoodtwarzania wygląda prawie identyczniew Windows 7, Windows 8.1 i Windows 10. W Windows 7 masz listę ze wszystkimi typami nośników, dla których możesz ustawić zachowanie autoodtwarzania.W Windows 8.1 i Windows 10 masz to samo listę, ale z kilkoma innymi rodzajami mediów dostępnych do konfiguracji. Na przykład można ustawić zachowanie autoodtwarzania dla dysków wymiennych i pamięci aparatu, podczas gdy system Windows 7 nie zawiera tego typu nośników.

1626528179 875 Jak wlaczyc wylaczyc i dostosowac autoodtwarzanie w systemie Windows 10

Wyłącz autoodtwarzanie za pomocą Edytora zasad grupy

Większość ludzi może wyłączyć autoodtwarzanie w Ustawieniach lub Panelu sterowania i nie będą potrzebować żadnych dalszych opcji. Jeśli jednak masz system Windows 10 Pro i chcesz wyłączyć autoodtwarzanie dla wielu użytkowników na tym samym komputerze, możesz go wyłączyć za pomocą Edytora zasad grupy.

Naciśnij „Win + R”, aby otworzyć pole Uruchom i wpisz „gpedit.msc”. W sekcji „Konfiguracja komputera> Szablony administracyjne> Składniki systemu Windows” kliknij „Zasady autoodtwarzania”.

1626528179 207 Jak wlaczyc wylaczyc i dostosowac autoodtwarzanie w systemie Windows 10


W okienku szczegółów po prawej stronie kliknij dwukrotnie „Wyłącz autoodtwarzanie”, aby otworzyć okno Właściwości. Kliknij „Włączone”, a następnie wybierz „Wszystkie dyski” w polu „Wyłącz autoodtwarzanie”, aby wyłączyć Autoodtwarzanie na wszystkich dyskach, lub wybierz „Napędy CD-ROM i nośniki wymienne”, aby wyłączyć autoodtwarzanie na tych nośnikach.

1626528179 293 Jak wlaczyc wylaczyc i dostosowac autoodtwarzanie w systemie Windows 10

Wyłączenie autoodtwarzania jest niezwykle łatwe, ale jeśli poświęcisz trochę czasu na jego konfigurację, może to być bardzo przydatna funkcja. Pamiętaj jednak, że najbezpieczniejszą opcją jest ustawienie Autoodtwarzania ustawionego na „Pytaj mnie za każdym razem”, jeśli wolisz włączyć Autoodtwarzanie. W ten sposób nic nie otworzy się automatycznie. Ale jeśli ufasz wszystkiemu, co podłączasz do komputera, Autoodtwarzanie może być całkiem wygodne.

Czy ten post był pomocny?