Skip to content

Jak wyciszyć brzęczący dźwięk niezwiązany z dyskiem twardym, niezwiązany z wentylatorem na laptopie?

4 de sierpień de 2021
how do you hush a non hdd non fan related buzzing sound on a laptop 00

Nasze urządzenia elektroniczne mogą czasami zaskoczyć nas nieoczekiwanymi i niezwykle irytującymi dźwiękami, dlatego znalezienie rozwiązania jest priorytetem. Ale co zrobić, gdy wszyscy zwykli „podejrzani” nie są przyczyną problemu? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera przydatne porady dla zdesperowanego czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser Szabolcs chce wiedzieć, jak wyciszyć brzęczący dźwięk niezwiązany z dyskiem twardym, niezwiązany z wentylatorem na swoim laptopie:

Mam nowy laptop Dell Inspiron 15 7547, który wydaje denerwujący, wysoki, brzęczący dźwięk, gdy jest zasilany prądem zmiennym.

To nie jest dźwięk dysku twardego (podczas pracy dysku twardego słychać osobny normalny dźwięk). To nie jest hałas wentylatora (który też jest obecny i jest inny/cichszy). Nie dochodzi też z głośników (szum nie reaguje na regulację głośności).

Dźwięk brzęczenia jest skorelowany z wykorzystaniem procesora. Niskie użycie procesora skutkuje głośnym hałasem, podczas gdy wysokie użycie procesora skutkuje brakiem hałasu. Na przykład ciągłe przewijanie w przeglądarce spowoduje jej zamknięcie.

Wiem, że elementy elektroniczne mogą hałasować i wierzę, że tak jest. Czy jest coś, co mogę zrobić, żeby to zamknąć? Brzęczenie jest tak samo głośne jak hałas dysku twardego, ale nigdy się nie zatrzymuje i staje się naprawdę denerwujące.

Czy istnieje sposób na wyciszenie irytującego brzęczącego dźwięku, takiego jak ten?

Odpowiedź

Współpracownicy SuperUser Josip Medved i Roger mają dla nas odpowiedź. Najpierw Josip Medved:

Ponieważ hałas jest związany z obciążeniem (a tym samym pobór prądu), może to być przypadek głośnej przetwornicy DC-DC, której częstotliwość przełączania mieści się w słyszalnym zakresie.

Trudno powiedzieć, czy to poważne, czy nie, ale na pewno zainteresowałbym się wymianą laptopa, jeśli nadal jest na gwarancji, ponieważ duża zmiana częstotliwości przełączania DC-DC może dość często mieć wpływ na generowane przez niego napięcia .

Nawet jeśli obecnie działa bez problemów, niektóre z bardziej wrażliwych komponentów mogą po prostu padać jeden po drugim na dłuższą metę.

Następnie odpowiedź od Rogera:

Myślę, że miałem ten sam problem jakiś czas temu. Gdy procesor pracuje z pełną prędkością, jest cichy, ale gdy obciążenie jest mniejsze, procesor przechodzi w tryb oszczędzania energii. Wtedy zaczął hałasować.

Mój problem został rozwiązany przez wyłączenie Stany D w BIOS-ie. Co zdumiewające, ani wsparcie komputerowe w naszej firmie, ani dwóch inżynierów wysłanych przez firmę DELL w celu naprawienia szumów nie rozwiąże mojego problemu. Na szczęście znalazłem odpowiedź w Internecie.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?