Skip to content

Jak wyczyścić komputer Mac i ponownie zainstalować macOS ze Scratch

6 de lipiec de 2021
mac installing 1 1024x469 1

Czy nadszedł czas, aby sprzedać lub oddać swój stary komputer Mac? A może po prostu chcesz zacząć od nowa, aby posprzątać swoją maszynę? Oto jak bezpiecznie usunąć wszystkie pliki, a następnie zainstalować nową wersję systemu macOS.

Jeśli sprzedajesz lub oddajesz swój komputer, jest to jedyny sposób, aby upewnić się, że osoba, która otrzyma komputer Mac, nie będzie miała dostępu do Twoich plików i nie będzie musiała radzić sobie z jakimikolwiek modyfikacjami wprowadzonymi w systemie macOS lata. Nie tylko usuń swój profil użytkownika i zadzwoń do niego na jeden dzień — będziesz chciał go całkowicie wyczyścić.

Więc Twój Mac nie otrzymuje aktualizacji macOS, co teraz?ZWIĄZANE ZWięc Twój Mac nie otrzymuje aktualizacji macOS, co teraz?

Przed rozpoczęciem upewnij się, że wszystkie pliki, które chcesz zachować, zostały przeniesione na nowy komputer lub dysk zewnętrzny.Nawet jeśli nie zamierzasz czyścić dysku, dobrze jest wykonać kopię zapasową przed ponowną instalacją systemu operacyjnego.

Krok pierwszy: Uruchom z trybu odzyskiwania lub instalatora

Tryb odzyskiwania komputera Mac to skarbnica przydatnych narzędzi i jest to najprostszy sposób na wyczyszczenie komputera i rozpoczęcie od zera. Wyłącz komputer Mac, włącz go, przytrzymując Command + R. Twój Mac uruchomi się na partycji odzyskiwania.

Jeśli używasz starszego komputera Mac (z 2010 r. lub wcześniejszego), istnieje szansa, że ​​nie możesz korzystać z trybu odzyskiwania. Na tych urządzeniach przytrzymaj „Opcja” podczas włączania komputera, a następnie wybierz partycję odzyskiwania.


Jeśli żadna z tych opcji nie działa, nie panikuj! Masz jeszcze kilka opcji. Możesz uzyskać dostęp do odzyskiwania bez partycji za pomocą Network Recovery: przytrzymaj Command + Shift + R podczas włączania komputera Mac, a pobierze on dla Ciebie funkcje odzyskiwania. W przeciwnym razie możesz utworzyć bootowalny instalator USB dla macOS Sierra i uruchomić z tego przytrzymując „Opcja” podczas włączania komputera Mac.

1625556747 145 Jak wyczyscic komputer Mac i ponownie zainstalowac macOS ze Scratch

Gdy już w jakiś sposób otworzysz tryb odzyskiwania, możemy przejść do bezpiecznego czyszczenia dysku.

Krok drugi: bezpiecznie wyczyść dysk twardy (opcjonalnie)

Jeśli chcesz ponownie zainstalować system operacyjny, ale pozostawić pliki na miejscu, możesz pominąć ten krok. Twoje konta użytkowników i pliki pozostaną dokładnie tam, gdzie się znajdują — nadpisany zostanie tylko system operacyjny. Zalecamy utworzenie kopii zapasowej plików, zanim to zrobisz, na wszelki wypadek, ale w przeciwnym razie możesz wykonać krok trzeci.

Jeśli jednak chcesz naprawdę czystej instalacji, musisz najpierw wyczyścić dysk twardy. Pokazaliśmy, jak bezpiecznie wyczyścić dysk twardy za pomocą komputera Mac, a robienie tego w trybie odzyskiwania nie różni się tak naprawdę od robienia tego w systemie macOS.

Aby rozpocząć, kliknij opcję Narzędzie dyskowe.

1625556747 482 Jak wyczyscic komputer Mac i ponownie zainstalowac macOS ze Scratch

W zależności od tego, jak uruchomiłeś tryb odzyskiwania, możesz otrzymać opcję natychmiastowego uruchomienia Narzędzia dyskowego, jak pokazano powyżej. Jeśli nie, możesz znaleźć Narzędzie dyskowe na pasku menu: kliknij Narzędzia, a następnie Narzędzie dyskowe.

1625556747 285 Jak wyczyscic komputer Mac i ponownie zainstalowac macOS ze Scratch

Zobaczysz teraz swoją listę dysków twardych. Kliknij swój dysk podstawowy, a następnie kliknij „Wymaż”

1625556747 920 Jak wyczyscic komputer Mac i ponownie zainstalowac macOS ze Scratch


Jeśli czyścisz napęd mechaniczny, kliknij „Opcje bezpieczeństwa” w wyskakującym oknie. (Jeśli Twój Mac ma dysk SSD, możesz pominąć tę część: Twój dysk SSD już bezpiecznie wymazuje pliki dzięki TRIM. Jednak nadal musisz wyczyścić dysk lub pliki pozostaną na miejscu, więc przejdź do końca tego krok, aby to zrobić.)

1625556748 40 Jak wyczyscic komputer Mac i ponownie zainstalowac macOS ze Scratch

Teraz przesuń pokrętło w górę, aby losowo zapisywać dane na całym dysku. Wystarczy raz zapisać dane na dysku, aby bezpiecznie go wyczyścić, ale jeśli masz paranoję, możesz go również wyczyścić trzy lub pięć razy.

1625556748 842 Jak wyczyscic komputer Mac i ponownie zainstalowac macOS ze Scratch

Kliknij „OK”, gdy już zdecydujesz, ale pamiętaj: jeśli Twój Mac ma dysk SSD, nie musisz używać tych opcji. Po prostu nadaj nazwę swojemu dyskowi (polecam „Macintosh HD”, dla zachowania spójności), a następnie kliknij „Wymaż”, aby rozpocząć proces nadpisywania.

1625556748 112 Jak wyczyscic komputer Mac i ponownie zainstalowac macOS ze Scratch

Jeśli zdecydujesz się na bezpieczne wyczyszczenie dysku, może to trochę potrwać – od 30 minut do godziny nie jest nierozsądne w przypadku jednej przepustki. Jeśli wybierzesz trzy lub pięć karnetów, możesz zostawić to uruchomione na noc.

Krok trzeci: ponownie zainstaluj macOS

Po zakończeniu czyszczenia informacji możesz rozpocząć ponowną instalację systemu macOS. Jeśli uruchomiłeś komputer z działającej partycji odzyskiwania, kliknij przycisk „Zainstaluj ponownie macOS”. Rozpocznie się proces instalacji.

Jeśli uruchomiłeś komputer z dysku USB, kliknij „Kontynuuj”, aby przejść do instalatora.

1625556748 905 Jak wyczyscic komputer Mac i ponownie zainstalowac macOS ze Scratch


Zostaniesz zapytany, na którym dysku twardym chcesz zainstalować. Wybierz komputer Macintosh HD, który wymieniłeś wcześniej.

1625556748 57 Jak wyczyscic komputer Mac i ponownie zainstalowac macOS ze Scratch

Tak po prostu, macOS rozpocznie instalację.

1625556748 345 Jak wyczyscic komputer Mac i ponownie zainstalowac macOS ze Scratch

To może zająć chwilę. W końcu komputer Mac uruchomi się ponownie i poprosi o utworzenie konta. Jeśli oddajesz komputer Mac lub go sprzedajesz, zalecamy po prostu zamknięcie w tym momencie i umożliwienie każdemu, kto oddajesz swojego Maca, utworzenie własnego konta. W końcu teraz należy do nich. W przeciwnym razie ciesz się nowym komputerem Mac!

Czy ten post był pomocny?