Skip to content

Jak wyłączyć dostęp do rejestru systemu Windows?

31 de lipiec de 2021
wdr top 650x300

Nieostrożne grzebanie w rejestrze systemu Windows może powodować różnego rodzaju problemy. Jeśli udostępniasz swój komputer innym osobom, możesz uniemożliwić mniej doświadczonym użytkownikom dostęp do rejestru i jego edycję.

Kiedy udostępniasz komputer innym osobom, bardzo pomocne może być zablokowanie niektórych aspektów systemu Windows. Na przykład rozmawialiśmy o tym, jak uniemożliwić użytkownikom zamykanie systemu Windows i jak wyłączyć Panel sterowania i interfejs ustawień. Możesz także wyłączyć dostęp do matki wszystkich narzędzi administracyjnych — Edytora rejestru — jeśli wolisz, aby nie wszyscy mogli się do niego dostać. Oto jak.

Jedno bardzo ważne ostrzeżenie. Będziemy przypominać ci w tych instrukcjach, aby upewnić się, że blokujesz dostęp tylko wybranym użytkownikom, ale zawsze powinieneś pozostawić na swoim komputerze co najmniej jedno konto administracyjne, które nie jest w żaden sposób zablokowane — w tym dostęp do Rejestru. W przeciwnym razie możesz nie być w stanie cofnąć tych zmian.

Użytkownicy domowi: wyłącz dostęp do rejestru, edytując rejestr

Jeśli masz system Windows 7, 8 lub 10Home, będziesz musiał edytować rejestr systemu Windows, aby wprowadzić te zmiany. Możesz to również zrobić w ten sposób, jeśli masz system Windows Pro lub Enterprise, ale po prostu poczuj się bardziej komfortowo pracując w Rejestrze. (Jeśli masz Pro lub Enterprise, zalecamy korzystanie z łatwiejszego Edytora lokalnych zasad grupy, jak opisano w następnej sekcji).

Standardowe ostrzeżenie: Edytor rejestru to potężne narzędzie, którego niewłaściwe użycie może spowodować niestabilność lub nawet uniemożliwić działanie systemu. Jest to dość prosty hack i tak długo, jak trzymasz się instrukcji, nie powinieneś mieć żadnych problemów. To powiedziawszy, jeśli nigdy wcześniej z nim nie pracowałeś, rozważ przeczytanie o tym, jak korzystać z Edytora rejestru, zanim zaczniesz. I koniecznie wykonaj kopię zapasową Rejestru (i swojego komputera!) przed wprowadzeniem zmian.

Zanim zaczniesz edytować Rejestr, musisz wykonać dwa kroki:

  • Jeśli konto użytkownika, dla którego chcesz ograniczyć Rejestr, jest kontem standardowym, musisz tymczasowo zmienić je na konto administratora. Umożliwi to wprowadzenie zmian, które musisz wprowadzić. A po zakończeniu przypomnimy Ci, aby zmienić go z powrotem.
  • Musisz się zalogować jako użytkownik, którego chcesz dokonać zmian dla, a następnie edytuj Rejestr po zalogowaniu się na swoje konto.


A jeśli masz wielu użytkowników, dla których chcesz wprowadzić zmiany, musisz powtórzyć te dwa kroki dla każdego użytkownika.

Po zalogowaniu się jako użytkownik, dla którego wprowadzasz zmiany, otwórz Edytor rejestru, naciskając Start i wpisując „regedit”. Naciśnij klawisz Enter, aby otworzyć Edytor rejestru i nadaj mu uprawnienia do wprowadzania zmian na komputerze.

1627742500 857 Jak wylaczyc dostep do rejestru systemu Windows

W Edytorze rejestru użyj lewego paska bocznego, aby przejść do następującego klucza:

HKEY_CURRENT_USERSOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesSystem

1627742500 0 Jak wylaczyc dostep do rejestru systemu Windows

Następnie utworzysz w nim nową wartość System klucz. Kliknij prawym przyciskiem myszy System i wybierz wartość Nowy > DWORD (32-bitowy). Nazwij nową wartość „DisableRegistryTools”.

1627742500 333 Jak wylaczyc dostep do rejestru systemu Windows

Następnie kliknij dwukrotnie DisableRegistryTools wartość, aby otworzyć okno jej właściwości. Zmień wartość z 0 na 1 w polu „Dane wartości”, a następnie kliknij „OK”.

1627742500 195 Jak wylaczyc dostep do rejestru systemu Windows


Możesz teraz wyjść z Edytora rejestru. Zmiany zachodzą natychmiast i możesz je przetestować, po prostu próbując ponownie otworzyć Edytor rejestru. Powinieneś otrzymać komunikat o błędzie. Teraz możesz wylogować się jako ten użytkownik, zalogować się ponownie przy użyciu konta administracyjnego i zmienić konto tego użytkownika z powrotem na konto standardowe, jeśli tak było wcześniej.

1627742501 621 Jak wylaczyc dostep do rejestru systemu Windows

Jeśli kiedykolwiek będziesz chciał cofnąć zmiany, musisz ponownie zalogować się jako ten użytkownik — zmieniając konto na administracyjne, jeśli jeszcze nie jest — i otworzyć wiersz polecenia z uprawnieniami administracyjnymi, ponieważ nie będziesz mógł uzyskać dostęp do Rejestru. W wierszu polecenia wpisz następujące polecenie:

reg add „HKCUSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesSystem” /t Reg_dword /v DisableRegistryTools /f /d 0

To polecenie zmienia DisableRegistryToolswartość od 1 z powrotem do 0. Alternatywnie możesz użyć hacka do pobrania, który szczegółowo opisaliśmy w następnej sekcji.

Pobierz nasz hack rejestru jednym kliknięciem

1627742501 378 Jak wylaczyc dostep do rejestru systemu Windows

Jeśli nie masz ochoty zagłębiać się w Rejestrze, stworzyliśmy dwa możliwe do pobrania hacki rejestru, których możesz użyć. Jeden hack blokuje dostęp do Edytora rejestru, a drugi hack umożliwia dostęp. Aby z nich skorzystać, musisz wykonać następujące kroki:

  1. Zmień konto użytkownika, dla którego chcesz wyłączyć Rejestr, na konto administratora, jeśli jeszcze nim nie jest.
  2. Zaloguj się na konto użytkownika, dla którego chcesz wprowadzić zmiany.
  3. Kliknij dwukrotnie hack, którego chcesz użyć, i kliknij odpowiednie monity.
  4. Wyloguj się, a następnie zaloguj się na swoje konto administracyjne.
  5. Zmień konto użytkownika, dla którego wprowadziłeś zmiany, z powrotem na konto standardowe, jeśli tak było wcześniej skonfigurowane.

Oba hacki są zawarte w następującym pliku ZIP.

Wyłącz hacki rejestru

Te hacki są tak naprawdę po prostu System klucz, rozebrany do DisableRegistryTools wartość, którą opisaliśmy powyżej, a następnie wyeksportowana do pliku .REG. Uruchomienie hacka „Wyłącz rejestr dla bieżącego użytkownika” tworzy DisableRegistryTools i ustawia wartość na 1. Uruchomienie hacka „Włącz rejestr dla bieżącego użytkownika (domyślnie)” ustawia wartość z powrotem na 0. A jeśli lubisz bawić się rejestrem, warto poświęcić czas, aby dowiedzieć się, jak tworzyć własne hacki rejestru .

Użytkownicy Pro i Enterprise: Wyłącz dostęp do rejestru za pomocą lokalnego edytora zasad grupy

Jeśli używasz systemu Windows Pro lub Enterprise, najłatwiejszym sposobem wyłączenia dostępu do rejestru dla określonych użytkowników jest użycie Edytora lokalnych zasad grupy. Daje również nieco większą władzę nad tym, którzy użytkownicy mają to ograniczenie. Musisz wykonać trochę dodatkowej konfiguracji, najpierw tworząc obiekt zasad dla tych użytkowników. Możesz przeczytać o tym wszystkim w naszym przewodniku dotyczącym stosowania lokalnych poprawek zasad grupy do określonych użytkowników.

Powinieneś także mieć świadomość, że polityka grupowa jest dość potężnym narzędziem, więc warto poświęcić trochę czasu, aby dowiedzieć się, co może zrobić. Ponadto, jeśli jesteś w sieci firmowej, wyświadcz każdemu przysługę i najpierw skontaktuj się z administratorem. Jeśli komputer służbowy jest częścią domeny, prawdopodobnie jest również częścią zasad grupy domeny, które i tak zastąpią zasady grupy lokalnej.

Zacznij od znalezienia pliku MSC utworzonego do kontrolowania zasad dla tych konkretnych użytkowników. Kliknij dwukrotnie, aby go otworzyć i zezwolić na wprowadzanie zmian na komputerze. W tym przykładzie używamy jednego, który stworzyliśmy do stosowania zasad do wszystkich kont użytkowników nieadministracyjnych.

W oknie Zasady grupy dla tych użytkowników, po lewej stronie, przejdź do opcji Konfiguracja użytkownika> Szablony administracyjne> System. Po prawej stronie znajdź element „Zapobiegaj dostępowi do narzędzi do edycji rejestru” i kliknij go dwukrotnie, aby otworzyć jego okno dialogowe właściwości.

1627742501 162 Jak wylaczyc dostep do rejestru systemu Windows

W oknie właściwości ustawienia kliknij opcję „Włączone”, a także upewnij się, że opcja „Wyłącz ciche działanie regedit” jest ustawiona na „Tak”. Gdy dozwolone jest działanie w trybie cichym, użytkownicy nadal mogą stosować wstępnie skonfigurowane pliki REG, uruchamiając je z wiersza poleceń z opcją cichej. Jeśli nie zezwolisz na tę opcję, wybierając „Tak”, użytkownicy nie będą mogli wprowadzać żadnych zmian w Rejestrze. Kiedy skończysz, kliknij „OK”.

1627742501 973 Jak wylaczyc dostep do rejestru systemu Windows

Możesz teraz wyjść z Edytora lokalnych zasad grupy. Zmiany powinny nastąpić natychmiast. Aby go przetestować, po prostu zaloguj się jako jeden z użytkowników, których dotyczy problem, i upewnij się, że nie możesz uruchomić Edytora rejestru. Aby później cofnąć zmianę, po prostu wróć do tego samego ustawienia „Zapobiegaj dostępowi do narzędzi edycji rejestru” i zmień je z powrotem na „Nieskonfigurowane”.

Czy ten post był pomocny?