Skip to content

Jak wyłączyć prywatne adresy MAC Wi-Fi na iPhonie i iPadzie?

6 de lipiec de 2021
iphone colors

Apple zmienił sposób, w jaki iPhone i iPad łączą się z sieciami Wi-Fi, począwszy od aktualizacji iOS 14 i iPadOS 14. Jeśli powoduje to problemy z siecią Wi-Fi, możesz ją wyłączyć dla tej sieci. Oto jak.

Jak działają prywatne adresy Wi-Fi

Gdy iPhone, iPad lub dowolne inne urządzenie obsługujące Wi-Fi łączy się z siecią Wi-Fi, wysyła unikalny adres kontroli dostępu do multimediów (MAC). To identyfikuje urządzenie w sieci.

Tradycyjnie adres MAC był ustawiany na poziomie sprzętowym i był taki sam przez cały okres użytkowania urządzenia. Każda sieć, z którą się łączysz, otrzymała z urządzenia ten sam adres MAC. Na niektórych urządzeniach możesz ręcznie zmienić swój adres MAC, ale niewiele osób to zrobiło.

Łatwo zobaczyć, jak ta funkcja może prowadzić do śledzenia: jeśli poruszasz się po mieście, łącząc się z różnymi publicznymi punktami dostępu Wi-Fi w kawiarniach, na lotniskach i w bibliotekach, Twoje urządzenie używa tego samego adresu MAC do łączenia się z każdym z nich, umożliwiając organizacja obsługująca hotspoty Wi-Fi w celu śledzenia ruchów Twojej lokalizacji i aktywności sieciowej w czasie.

Dzięki prywatnym adresom Wi-Fi iPhone, iPad i Apple Watch będą teraz udostępniać inny adres MAC dla każdej sieci Wi-Fi, z którą się łączą. Każda sieć Wi-Fi, z którą się łączysz, otrzymuje z urządzenia inny własny adres MAC. Sesje Wi-Fi z różnych sieci Wi-Fi nie mogą być już tak łatwo połączone ze sobą.

Jak prywatne Wi-Fi może powodować problemy?

W większości przypadków nie zauważysz problemu z prywatnymi adresami Wi-Fi. Ta opcja jest domyślnie włączona i „po prostu działa”. W niektórych przypadkach spowoduje to problemy z niektórymi sieciami.


Na przykład ktoś mógł skonfigurować sieć Wi-Fi, aby korzystać z filtrowania adresów MAC, zezwalając na połączenie tylko niektórym urządzeniom. W takiej sytuacji Twoja organizacja może poprosić Cię o wyłączenie prywatnych adresów Wi-Fi. W domu mogłeś skonfigurować kontrolę rodzicielską dla każdego urządzenia w sieci Wi-Fi — funkcję, która wykorzystuje adresy MAC do identyfikowania i nakładania ograniczeń na urządzenia.

Jeśli kiedykolwiek będziesz mieć problemy z nawiązaniem połączenia lub uzyskaniem dostępu do Internetu w sieci Wi-Fi, wyłączenie tej opcji jest dobrym krokiem do rozwiązania problemu w niektórych sytuacjach.

Jak wyłączyć adresy prywatne dla sieci Wi-Fi?

Opcja „Adres prywatny” jest kontrolowana osobno dla każdej sieci Wi-Fi. Nie zalecamy wyłączania go dla sieci, chyba że jest to konieczne (lub rozwiązujesz problem).

Aby znaleźć tę opcję, wybierz Ustawienia> Wi-Fi na iPhonie lub iPadzie. Znajdź sieć Wi-Fi, dla której chcesz zmienić tę opcję — będzie ona znajdować się u góry ekranu, jeśli jesteś z nią aktualnie połączony. Stuknij ikonę „i” po prawej stronie nazwy sieci Wi-Fi.

Stuknij przycisk „i” po prawej stronie sieci Wi-Fi.

Wyłącz opcję „Adres prywatny”, dotykając przełącznika po jego prawej stronie.


Opcja „Adres Wi-Fi” tutaj pokazuje prywatny adres MAC używany w tej konkretnej sieci, na wypadek, gdyby był potrzebny – na przykład do skonfigurowania czegoś na routerze.

Stuknij przełącznik „Adres prywatny”

Zostaniesz poproszony o ponowne dołączenie do sieci, jeśli masz już połączenie. Dotknij „Ponownie dołącz”, a Twój iPhone lub iPad połączy się z normalnym adresem MAC.

Dotknij „Ponownie dołącz”, aby ponownie dołączyć do sieci

Na zegarku Apple Watch proces jest taki sam – przejdź do Ustawienia> Wi-Fi, dotknij nazwy sieci, do której się przyłączyłeś (lub przesuń palcem w lewo w sieci i dotknij przycisku „…”, jeśli nie masz jeszcze połączenia do niego) i wyłącz suwak „Adres prywatny”.

Czy ten post był pomocny?