Skip to content

Jak wyłączyć skanowanie Wi-Fi lokalizacji Google w systemie Android?

1 de sierpień de 2021
img 54f7bfb65f3f0

Istnieje kilka ważnych zaawansowanych opcji ukrytych w ustawieniach Wi-Fi Androida. Najważniejszym z nich jest możliwość wyłączenia skanowania Wi-Fi dla usługi lokalizacyjnej Google.

Krótko mówiąc, po włączeniu skanowania Wi-Fi oznacza, że ​​lokalizacja i inne aplikacje będą mogły skanować w poszukiwaniu sieci Wi-Fi, nawet gdy radio Wi-Fi urządzenia jest wyłączone. W ten sposób Twój telefon lub tablet może nadal zbierać dane o lokalizacji i gromadzić ogólne wyobrażenie o twoich przyjściach i wyjściach. W poprzednim artykule szczerze zbadaliśmy historię śledzenia lokalizacji, na wypadek gdybyś chciał dowiedzieć się więcej.

Celem skanowania Wi-Fi jest umożliwienie Google dokładniejszego zlokalizowania Twojego telefonu lub tabletu niż w przypadku korzystania z sieci komórkowej. Jeśli włączysz śledzenie lokalizacji GPS, wszystko jest dość sporne, ale GPS zużywa bardzo dużo baterii, a włączenie radia Wi-Fi, gdy jesteś poza domem, również jest.

Skanowanie Wi-Fi ma zatem być alternatywą o niskim poborze mocy pomiędzy wszystkim a niczym.

Jak wylaczyc skanowanie Wi Fi lokalizacji Google w systemie Android

Faktem jest jednak, że niektórzy z was mogą nie chcieć tej funkcji, więc możesz ją wyłączyć, otwierając ustawienia Wi-Fi Androida i dotykając opcji „Zaawansowane”.

1627804543 976 Jak wylaczyc skanowanie Wi Fi lokalizacji Google w systemie Android


Teraz w zaawansowanych opcjach Wi-Fi wyłącz „skanowanie zawsze dostępne”.

1627804543 953 Jak wylaczyc skanowanie Wi Fi lokalizacji Google w systemie Android

Chcemy podkreślić, że nie wyłącza to raportowania lokalizacji Google. Co więcej, niekoniecznie chcesz całkowicie wyłączyć funkcję lokalizacji, ponieważ tracisz wiele funkcji.

Najlepszym kompromisem jest wtedy pozostawienie lokalizacji na „oszczędzanie baterii”, wyłączenie skanowania Wi-Fi i wyłączenie raportowania lokalizacji. Ponownie powinieneś przeczytać nasz artykuł, jak to zrobić.

Skupmy się teraz na innych opcjach w zaawansowanych ustawieniach Wi-Fi.

Inne zaawansowane ustawienia Wi-Fi

Zwróć uwagę, że pierwsza opcja zaawansowana pozwala wyłączyć powiadomienia, gdy urządzenie znajdzie otwartą sieć. Nie ma tu wiele do wyjaśnienia. Zasadniczo, jeśli denerwujesz się, gdy urządzenie ogłasza otwartą sieć Wi-Fi, wyłączenie tej opcji zapobiegnie temu.

Jeśli interesuje Cię oszczędzanie baterii, ale chcesz pozostawić Wi-Fi (nie skanowanie Wi-Fi) włączone, możesz dotknąć opcji „Zachowaj Wi-Fi podczas uśpienia” i wybrać „nigdy” lub „tylko po podłączeniu w.”

1627804543 65 Jak wylaczyc skanowanie Wi Fi lokalizacji Google w systemie Android


Jeśli wybierzesz „nigdy”, Wi-Fi włączy się ponownie po wybudzeniu urządzenia. Zachęcamy do przeczytania tego artykułu, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak przedłużyć żywotność baterii, gdy nie korzystasz z urządzenia.

Jeśli chcesz ograniczyć urządzenie do skanowania tylko w poszukiwaniu sieci Wi-Fi 2,4 GHz lub sieci Wi-Fi 5 GHz, opcja „Pasmo częstotliwości Wi-Fi” daje taką opcję.

1627804543 591 Jak wylaczyc skanowanie Wi Fi lokalizacji Google w systemie Android

Na przykład wybranie opcji „Tylko 5 Ghz” spowoduje wyświetlenie sieci w Twojej okolicy nadających na częstotliwości 5 Ghz.

1627804543 710 Jak wylaczyc skanowanie Wi Fi lokalizacji Google w systemie Android.

Sprawdźmy pozostałe opcje w zaawansowanych ustawieniach Wi-Fi.

1627804544 813 Jak wylaczyc skanowanie Wi Fi lokalizacji Google w systemie Android

Najpierw jest opcja „zainstaluj certyfikaty”, która: według strony pomocy Google: „Certyfikatów cyfrowych można używać do identyfikowania urządzenia do różnych celów, w tym dostępu do sieci VPN lub Wi-Fi, a także uwierzytelniania na serwerach przez aplikacje takie jak e-mail lub Chrome”. Podsumowując, prawdopodobnie nigdy nie użyjesz tej funkcji.

Wi-Fi Direct to także kolejna niezapowiedziana funkcja, której możesz nigdy nie używać. Wi-Fi Direct jest zbliżone do konfiguracji ad-hoc, która umożliwia podłączenie urządzenia do innych urządzeń Wi-Fi Direct bez połączenia z Internetem. Na przykład, jeśli chcesz coś wydrukować na drukarce Wi-Fi Direct, możesz to zrobić bez wcześniejszego łączenia się z siecią Wi-Fi.


Ostatnie dwie opcje dotyczą konfiguracji Wi-Fi Protected Setup lub WPS. WPS umożliwia podłączenie urządzenia do routera bez wprowadzania hasła. Włącz tę funkcję, dotykając jej, a następnie naciśnij przycisk WPS na routerze.

1627804544 832 Jak wylaczyc skanowanie Wi Fi lokalizacji Google w systemie Android

Alternatywnie, jeśli router na to pozwala, możesz wprowadzić kod PIN WPS w interfejsie administracyjnym routera i połączyć się w ten sposób, podobnie jak parowanie niektórych urządzeń Bluetooth.

1627804544 847 Jak wylaczyc skanowanie Wi Fi lokalizacji Google w systemie Android

Ostatnią pozycją, którą możesz znaleźć w zaawansowanych opcjach Wi-Fi, jest adres MAC i adres IP urządzenia. Jeśli zastanawiasz się, co to jest i gdzie je znaleźć, teraz już wiesz.

1627804544 815 Jak wylaczyc skanowanie Wi Fi lokalizacji Google w systemie Android

Podczas gdy celem tego artykułu jest wyjaśnienie, jak wyłączyć skanowanie Wi-Fi, system Android zawiera wiele innych opcji w tym obszarze. Tak więc, jeśli kiedykolwiek chcesz, aby te powiadomienia o otwartej sieci Wi-Fi zniknęły lub zobaczyć, które punkty dostępu nadają z częstotliwością 5 Ghz, możesz to zrobić z opcji zaawansowanych.

W tym momencie otworzymy rzeczy na Twoje komentarze i pytania. Nasze forum dyskusyjne jest otwarte i czekamy na Twoją opinię.

Czy ten post był pomocny?