Skip to content

Jak wyłączyć wszystkie wbudowane reklamy systemu Windows 10?

8 de lipiec de 2021
img 57c4d873d5ed3 1024x469 1

Windows 10 ma wiele wbudowanych reklam. Nie chodzi tylko o ofertę bezpłatnej aktualizacji: nawet jeśli kupisz nowy komputer z licencją na system Windows 10 lub wydasz 200 USD na kopię systemu Windows 10 Professional, w swoim systemie operacyjnym będą wyświetlane reklamy. Możesz jednak wiele z nich wyłączyć.

Wyłącz reklamy na ekranie blokady

System Windows 10 wyświetla teraz reklamy na ekranie blokady za pośrednictwem funkcji Windows Spotlight. Czasami WindowsSpotlight po prostu pokazuje fajne tapety, ale także wkrada się do gier takich jak Rise of the Tomb Raider i Przerwa kwantowa w Sklepie Windows.

Aby pozbyć się tych reklam na ekranie blokady, wybierz Ustawienia> Personalizacja> Ekran blokady i ustaw tło na „Obraz” lub „Pokaz slajdów” zamiast Windows Spotlight.

Prawdopodobnie zechcesz również wyłączyć opcję „Uzyskaj zabawne fakty, wskazówki i więcej z systemu Windows i Cortany na ekranie blokady”.

1625750475 189 Jak wylaczyc wszystkie wbudowane reklamy systemu Windows 10

Zatrzymaj sugerowane aplikacje przed pojawianiem się w menu Start

System Windows 10 od czasu do czasu wyświetla „sugerowane aplikacje” w menu Start. Sugerowane aplikacje niekoniecznie są bezpłatne i widzieliśmy, jak Microsoft używa tej funkcji do reklamowania gier komputerowych za 60 USD ze Sklepu Windows (których, nawiasem mówiąc, nie powinieneś kupować). Ale przede wszystkim zajmują cenne miejsce w menu Start.

Aby sugerowane aplikacje nie pojawiały się w menu Start, wybierz Ustawienia> Personalizacja> Start i ustaw opcję „Od czasu do czasu pokazuj sugestie w menu Start” na „Wyłączone”.

1625750476 408 Jak wylaczyc wszystkie wbudowane reklamy systemu Windows 10

Pozbądź się dokuczliwych wyskakujących okienek paska zadań

Windows 10 wyświetla wyskakujące reklamy na pasku zadań, które Microsoft nazywa „wskazówkami, sztuczkami i sugestiami”. Te wskazówki zawierają zalecenia dotyczące korzystania z przeglądarki Microsoft Edge w celu wydłużenia czasu pracy baterii oraz zachętę do korzystania z przeglądarki Microsoft Edge, aby można było zdobywać punkty MicrosoftRewards.

Jeśli chcesz po prostu korzystać z własnych preferowanych aplikacji bez nękania Cię przez firmę Microsoft, musisz wyłączyć te wskazówki. Aby to zrobić, wybierz Ustawienia> System> Powiadomienia i akcje i wyłącz opcję „Uzyskaj wskazówki, porady i sugestie podczas korzystania z systemu Windows”.

1625750476 771 Jak wylaczyc wszystkie wbudowane reklamy systemu Windows 10

Zapobiegaj wyświetlaniu reklam z powiadomieniami

W Aktualizacji twórców Microsoft dodał nowe „sugestie”, które pojawiają się jako powiadomienia. Te reklamy informują o różnych funkcjach systemu Windows i pojawiają się jako zwykłe powiadomienia na pulpicie. Na przykład możesz zobaczyć powiadomienie informujące o skonfigurowaniu Cortany. Podobnie jak inne powiadomienia, są one również przechowywane w Centrum akcji, dzięki czemu możesz je później zobaczyć.

Aby wyłączyć te „sugestie”, które pojawiają się jako powiadomienia, wybierz Ustawienia> System> Powiadomienia i ustaw „Pokaż mi powitanie systemu Windows po aktualizacjach i od czasu do czasu, gdy się loguję, aby podświetlić nowości i sugestie” na „Wyłączone”.

1625750476 835 Jak wylaczyc wszystkie wbudowane reklamy systemu Windows 10

Zatrzymaj Cortanę przed odbijaniem się na pasku zadań

Cortana nie tylko siedzi na pasku zadań i czeka, aż zaczniesz z nią rozmawiać. Cortana będzie regularnie odbijać się w miejscu, zachęcając do spróbowania jej użycia.


Jeśli nie chcesz, aby Cortana cię dokuczała, kliknij pasek wyszukiwania Cortany, kliknij ikonę Ustawienia, przewiń w dół i wyłącz opcję „Ciekawostki na pasku zadań” w obszarze „Niech Cortana przesyła od czasu do czasu myśli, pozdrowienia i powiadomienia Pole wyszukiwania”. Od tego momentu Cortana będzie siedzieć cicho, dopóki nie zechcesz jej użyć.

Jeśli nie chcesz, aby Cortana w ogóle działała, możesz wyłączyć Cortanę za pomocą ustawienia rejestru lub zasad grupy. Microsoft usunął stary, łatwy do przełączania, który pozwala wyłączyć Cortanę za pomocą aktualizacji rocznicowej, ale sztuczki dotyczące rejestru i zasad grupy nadal działają.

1625750476 165 Jak wylaczyc wszystkie wbudowane reklamy systemu Windows 10

Usuń s z Eksploratora plików

Począwszy od Aktualizacji twórców, Microsoft wyświetla teraz reklamy przesuwające OneDrive i Office 365 z banerem u góry okna Eksploratora plików. Banery te można wyłączyć w oknie opcji Eksploratora plików.

Aby wyłączyć te opcje, otwórz okno opcji Eksploratora plików, klikając kartę „Widok” u góry okna Eksploratora plików i klikając przycisk „Opcje” na wstążce. Kliknij kartę „Widok” u góry okna Opcje folderów, które się pojawi, przewiń w dół listę ustawień zaawansowanych i odznacz opcję „Pokaż powiadomienia dostawcy synchronizacji”.

1625750476 893 Jak wylaczyc wszystkie wbudowane reklamy systemu Windows 10

Pozbądź się powiadomień „Uzyskaj biuro”

System Windows 10 zawiera aplikację „Get Office”, która znajduje się tam, dostarczając powiadomienia sugerujące pobranie usługi Office 365 i cieszenie się miesięcznym bezpłatnym okresem próbnym.

Aby zatrzymać te powiadomienia Pobierz Office, wybierz Ustawienia> System> Powiadomienia i akcje, przewiń w dół i ustaw powiadomienia dla aplikacji „Pobierz pakiet Office” na „Wyłączone”. Możesz także po prostu znaleźć aplikację Pobierz pakiet Office w menu Start, kliknąć ją prawym przyciskiem myszy i wybrać „Odinstaluj”. Może jednak wrócić, gdy w przyszłości zaktualizujesz system Windows 10.

1625750476 778 Jak wylaczyc wszystkie wbudowane reklamy systemu Windows 10

Odinstaluj Candy Crush Saga i inne automatycznie instalowane aplikacje

Windows 10 „automatycznie pobiera” aplikacje, takie jak Candy Crush Soda Saga, Flipboard, Twitter iMinecraft: Edycja Windows 10kiedy zalogujesz się po raz pierwszy. Producenci komputerów PC mogą również dodawać własne aplikacje i kafelki na żywo, które są domyślnie instalowane.


Te aplikacje są instalowane w ramach „Microsoft Consumer Experience”. Było ustawienie zasad grupy, aby to wyłączyć, ale zostało usunięte z konsumenckich wersji systemu Windows 10 w rocznicowej aktualizacji. Tylko użytkownicy systemu Windows 10 Enterprise – nawet użytkownicy systemu Windows 10 Professional – mogą to wyłączyć.

Możesz jednak usunąć te aplikacje i kafelki. Aby to zrobić, po prostu otwórz menu Start, zlokalizuj aplikacje, których nie chcesz używać, kliknij je prawym przyciskiem myszy i wybierz „Odinstaluj”. Aplikacje takie jak Candy Crush Soda Saga i FarmVille 2: Ucieczka z kraju domyślnie będą wyświetlane jako kafelki, ale możesz je również znaleźć na liście wszystkich aplikacji.

Niektóre aplikacje otrzymują po prostu kafelek, ale nie zostały jeszcze pobrane. Aby usunąć te kafelki, po prostu kliknij kafelek prawym przyciskiem myszy i wybierz „Odepnij od początku”. Nie zobaczysz opcji „Odinstaluj”, ponieważ kafelki to tylko linki prowadzące do Sklepu Windows, z którego możesz pobrać aplikację.

Jak wylaczyc wszystkie wbudowane reklamy systemu Windows 10

Wyłącz dynamiczne kafelki i odepnij aplikacje systemu Windows

Chociaż możesz usunąć aplikacje zainstalowane w ramach programu Microsoft Consumer Experience, system Windows 10 zawiera również sporo aplikacji, których nie można odinstalować, a które reklamują. Na przykład kafelki Sklepu i Xbox często korzystają z funkcji „kafelka na żywo”, aby reklamować aplikacje i gry, które firma Microsoft chce pobrać.

Aby wyłączyć kafelki na żywo, które Ci się reklamują, kliknij kafelek prawym przyciskiem myszy i wybierz Więcej > Wyłącz kafelek na żywo. Możesz także kliknąć kafelek prawym przyciskiem myszy i wybrać „Odepnij od początku”, aby całkowicie pozbyć się kafelka. Możesz nawet odpiąć wszystkie kafelki i używać tylko listy Wszystkie aplikacje do uruchamiania aplikacji, jeśli chcesz.

1625750476 518 Jak wylaczyc wszystkie wbudowane reklamy systemu Windows 10

Unikaj wbudowanej gry w pasjans

Trzymaj się z dala od gry „Microsoft Solitaire Collection” preinstalowanej w systemie Windows 10. Ta aplikacja zawiera nie tylko reklamy — zawiera reklamy wideo, które trwają 30 sekund. Możesz uniknąć reklam, płacąc 10 USD rocznie. Gra Minesweeper firmy Microsoft nie jest instalowana domyślnie, ale również ma własną opłatę subskrypcyjną w wysokości 10 USD rocznie. Są to wysokie ceny za gry, które kiedyś były bezpłatne.


Zamiast tego zagraj w inną darmową grę w pasjansa. Google oferuje teraz grę w pasjansa – wystarczy wyszukać „pasjans”, a możesz grać w pasjansa bez reklam w wynikach wyszukiwania Google.

1625750476 190 Jak wylaczyc wszystkie wbudowane reklamy systemu Windows 10

Opublikowaliśmy również nasze własne, całkowicie darmowe gry Solitaire i Minesweeper pod adresami URL, do których każdy może uzyskać dostęp w przeglądarce na komputerze. Nie umieściliśmy żadnych reklam w tych grach, więc możesz grać bez reklam:

pasjansforfree.com

saperforfree.com

Usuń reklamy z obszaru roboczego Windows Ink

Obszar roboczy Windows Ink zawiera własną sekcję „Sugerowane aplikacje”, która reklamuje aplikacje obsługujące pióro dostępne w Sklepie Windows. Możesz je wyłączyć i po prostu odwiedzić Sklep Windows, jeśli chcesz znaleźć więcej aplikacji obsługujących pióro.

Przejdź do Ustawienia> Urządzenia> Pióro i Windows Ink i ustaw opcję „Pokaż zalecane sugestie aplikacji” na „Wyłącz”, aby pozbyć się tych sugerowanych reklam aplikacji.

Zobaczysz sekcję „Pióro i atrament systemu Windows” w aplikacji Ustawienia, jeśli komputer obsługuje wprowadzanie piórem.

1625750477 924 Jak wylaczyc wszystkie wbudowane reklamy systemu Windows 10

Ukryj sugestie aplikacji w okienku udostępniania

Aktualizacja twórców systemu Windows 10 dodała nowe okienko udostępniania do Eksploratora plików. Kliknij kartę „Udostępnij” na wstążce i kliknij przycisk „Udostępnij”, aby ją otworzyć i udostępnić plik zainstalowanej aplikacji.


Domyślnie to okno dialogowe zawiera nie tylko listę zainstalowanych aplikacji, ale także „sugerowane” aplikacje, które system Windows chce zainstalować ze Sklepu. Aby ukryć te sugerowane aplikacje, kliknij prawym przyciskiem myszy w oknie dialogowym Udostępnij i odznacz „Pokaż sugestie aplikacji”.

1625750477 560 Jak wylaczyc wszystkie wbudowane reklamy systemu Windows 10

Spodziewaj się, że Microsoft doda więcej reklam do systemu Windows 10 w przyszłych głównych aktualizacjach. Rocznicowa aktualizacja systemu Windows 10 zmieniła na przykład więcej domyślnych kafelków w menu Start w „kafelki sponsorowane”.

Czy ten post był pomocny?