Skip to content

Jak wymienić gniazdko sterowane włącznikiem światła?

7 de lipiec de 2021
IMG 4140 copy 650x300

W niektórych domach włączniki światła na ścianie mogą sterować poszczególnymi gniazdkami, do których można podłączyć lampy i inne źródła światła. Są naprawdę wygodne, ale jeśli kiedykolwiek będziesz musiał wymienić to gniazdko, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. To nie to samo, co wymiana jakiegokolwiek innego gniazdka.

Ostrzeżenie:To projekt dla pewnego majsterkowicza. Nie ma wstydu, jeśli ktoś inny wykona za Ciebie okablowanie, jeśli brakuje Ci umiejętności lub wiedzy, aby to zrobić. Jeśli przeczytałeś początek tego artykułu i od razu zwizualizowałeśw jaki sposób aby to zrobić w oparciu o wcześniejsze doświadczenia z okablowaniem przełączników i gniazd, prawdopodobnie jesteś dobry. Jeśli otworzyłeś artykuł, nie mając pewności, jak dokładnie zamierzamy wykonać tę sztuczkę, czas wezwać tego znającego się na okablowaniu przyjaciela lub elektryka. Należy również pamiętać, że może to być niezgodne z prawem, kodeksem lub przepisami, aby zrobić to bez zezwolenia lub może spowodować unieważnienie ubezpieczenia lub gwarancji. Przed kontynuowaniem sprawdź lokalne przepisy.

Co będziesz potrzebował

1625675072 966 Jak wymienic gniazdko sterowane wlacznikiem swiatla

Zanim zagłębisz się w wymianę gniazdka, będziesz potrzebować kilku narzędzi do wykonania pracy.

Niezbędne narzędzia to płaski śrubokręt, śrubokręt krzyżakowy i szczypce. Niektóre opcjonalne, ale bardzo przydatne narzędzia zawierają kombinerki (do skręcania drutu w razie potrzeby), narzędzie do zdejmowania izolacji (na wypadek, gdyby trzeba było przeciąć drut lub zdjąć osłony z drutu) oraz tester napięciaaby upewnić się, że okablowanie nie jest nadal pod napięciem.

Potrzebujesz również nowego gniazdka. Nie musisz być tutaj super fantazyjny, a każdy podstawowy punkt sprzedaży załatwi sprawę – po prostu upewnij się, że ma certyfikat UL, szukając tego logo na wylocie, gdy idziesz go kupić. Ten od Levitona to świetna opcja i jest również odporna na manipulacje, dzięki czemu doskonale nadaje się do gospodarstw domowych z dziećmi.

Krok pierwszy: wyłącz zasilanie w skrzynce wyłącznika

1625675072 664 Jak wymienic gniazdko sterowane wlacznikiem swiatla

Zanim zaczniesz rozbierać rzeczy i bawić się przewodami, musisz wyłączyć zasilanie gniazdka, wyłączając odpowiedni wyłącznik w skrzynce z wyłącznikami.


W większości przypadków wystarczy wyłączyć tylko jeden wyłącznik, ale czasami domy mają unikalne konfiguracje okablowania, w których niektóre gniazda są połączone z dwoma wyłącznikami (jak mój dom). W rzeczywistości nie jest to zbyt rzadkie, ponieważ puszki połączeniowe czasami służą jako skrzynki połączeniowe dla innych przechodzących obwodów.

Twój wyłącznik powinien mieć schemat pokazujący, które wyłączniki kontrolują które obszary twojego domu, ale aby mieć pewność, że wyłączyłeś właściwy wyłącznik, dobrą sztuczką jest podłączenie stereo i podkręcenie muzyki, abyś mógł ją usłyszeć z łamacza. Odrzuć wyłącznik, a jeśli muzyka się zatrzyma, trafisz we właściwy. Ponownie, może być drugi wyłącznik, który będziesz musiał odwrócić, więc dobrym pomysłem jest przetestowanie okablowania wewnątrz skrzynki wyjściowej, zanim zaczniesz się nim bawić, jak opisano poniżej.

Krok drugi: Usuń istniejący wylot

Zacznij od wzięcia płaskiego śrubokręta i wykręcenia małej śruby pomiędzy dwoma gniazdami.

1625675072 788 Jak wymienic gniazdko sterowane wlacznikiem swiatla

Stamtąd możesz zdjąć panel czołowy.

1625675072 73 Jak wymienic gniazdko sterowane wlacznikiem swiatla

Następnie, zanim zaczniesz usuwać właściwe gniazdko, weź tester napięcia i włóż go do skrzynki przyłączeniowej, aby sprawdzić, czy którykolwiek z przewodów jest nadal pod napięciem. Jeśli tak, musisz wyłączyć inny wyłącznik, aby całkowicie odciąć zasilanie tego gniazdka.

1625675072 1 Jak wymienic gniazdko sterowane wlacznikiem swiatla

Następnie weź śrubokręt krzyżakowy i wykręć dwie śruby mocujące gniazdo do skrzynki przyłączeniowej.

1625675072 620 Jak wymienic gniazdko sterowane wlacznikiem swiatla


Po wyjęciu chwyć palce i wyciągnij gniazdo ze skrzynki połączeniowej, aby odsłonić więcej przewodów.

1625675072 627 Jak wymienic gniazdko sterowane wlacznikiem swiatla

Spójrz na sposób podłączenia gniazdka. Zauważysz, że są dwa czarne przewody podłączone do gniazdka z jednej strony i dwa białe przewody z drugiej strony, a także goły przewód miedziany połączony z zieloną śrubą. Czarne przewody to przewody zasilające (lub „gorące”), białe przewody to przewody neutralne (lub „powrotne”), a goły przewód miedziany to przewód uziemiający. Elektryczność przepływa przez gorący przewód, wchodzi do gniazdka, a następnie do tego, co jest do niego podłączone, a następnie wraca przez przewód neutralny. Jednak dodatkowe czarne i białe przewody służą do kontynuowania obwodu do innych obszarów domu, więc gniazdko pełni również rolę pewnego rodzaju skrzyżowania.

Zanim odłączysz przewody od gniazdka, upewnij się, że wiesz, który przewód był podłączony do której śruby. Albo zapamiętaj to w swojej głowie, albo oznacz przewody taśmą elektryczną. Następnie weź śrubokręt krzyżakowy i odkręć śruby zacisków wszystkich przewodów – w tym przewodu uziemiającego – i wyjmij je z gniazdka.

1625675072 569 Jak wymienic gniazdko sterowane wlacznikiem swiatla

Następnie możesz odłożyć stare gniazdko na bok, a pozostanie ci pięć przewodów: dwa czarne, dwa białe i jeden przewód uziemiający. Jeśli gniazdko, które wymieniasz, znajduje się na końcu obwodu, nie będzie w nim dodatkowej pary czarno-białych przewodów, ponieważ nie ma potrzeby kontynuowania obwodu, więc będziesz miał tylko jeden czarny przewód, jeden biały przewód i jeden przewód uziemiający w tym przypadku.

1625675072 64 Jak wymienic gniazdko sterowane wlacznikiem swiatla

Krok trzeci: oderwij element mostka łączącego w nowym gniazdku

Chwyć nowe gniazdko i znajdź element łączący, który łączy górną śrubę w kolorze mosiądzu z dolną śrubą w kolorze mosiądzu.

1625675072 903 Jak wymienic gniazdko sterowane wlacznikiem swiatla

Musisz odłamać ten kawałek, aby dwie śruby były od siebie niezależne. Jeśli nie, przełącznik światła po prostu wyłączy całe gniazdko, a także cały obwód za tym gniazdem. Usunięcie tego elementu oznacza, że ​​tylko jeden z gniazd będzie zasilany przez włącznik światła, pozostawiając drugie gniazdo zawsze włączone dla innych urządzeń.


Wyjątkiem jest sytuacja, gdy gniazdko sterowane włącznikiem światła jest podłączone tylko do tego włącznika światła i nie ma żadnych innych przewodów. Jeśli tak jest, będziesz miał tylko jeden czarny przewód, jeden biały przewód i przewód uziemienia podłączony do gniazdka.

Aby oderwać element łączący, po prostu chwyć szczypce z ostrymi końcówkami, chwyć element łączący i zginaj go tam iz powrotem, delikatnie ciągnąc. W końcu osłabnie i pęknie. To wszystko!

1625675073 378 Jak wymienic gniazdko sterowane wlacznikiem swiatla

Krok czwarty: zainstaluj nowe gniazdko

Weź gniazdko i zacznij od podłączenia przewodu uziemiającego do zielonej śruby. Możesz to zrobić, zwijając drut wokół samej śruby i dokręcając go. Zrobisz to dla wszystkich przewodów. Czasami wyloty mają z tyłu małe otwory, w które można włożyć koniec przewodu i dokręcić śrubę, ale nie zawsze tak jest. Ta druga metoda jest łatwiejsza, ale nie jest tak solidna, jak pierwsza. Mimo to powinno wystarczyć.

1625675073 636 Jak wymienic gniazdko sterowane wlacznikiem swiatla

Po podłączeniu uziemienia przejdź do podłączenia dwóch białych przewodów do srebrnych śrub. Tak naprawdę nie ma znaczenia, który biały przewód idzie do której srebrnej śruby, ponieważ i tak obie i tak będą ze sobą połączone.

1625675073 619 Jak wymienic gniazdko sterowane wlacznikiem swiatla

Jednak ma znaczenie, które czarne przewody łączą się z jakimi mosiężnymi śrubami, dlatego powinieneś je zaznaczyć w poprzednich krokach. Zapewni to, że jeśli górne gniazdko było gniazdem przełączanym, to w nowym gniazdku pozostanie takie samo. Nie jest to wielka sprawa, jeśli je pomieszasz, ponieważ po prostu przełączy się na dolny pojemnik, który jest przełączany – zawsze możesz je przełączyć z powrotem.

1625675073 753 Jak wymienic gniazdko sterowane wlacznikiem swiatla

Następnie musisz wepchnąć przewody i wylot z powrotem do skrzynki przyłączeniowej. Nie bój się szorstkować przewodów i zagiąć je z powrotem do puszki tak daleko, jak się da, a także wepchnąć wylot do puszki przyłączeniowej z niewielką siłą.

1625675073 829 Jak wymienic gniazdko sterowane wlacznikiem swiatla


Gdy wylot jest na swoim miejscu, użyj dwóch dołączonych śrub, aby przymocować wylot do skrzynki połączeniowej.

1625675073 508 Jak wymienic gniazdko sterowane wlacznikiem swiatla

Następnie zamontuj płytę czołową nad gniazdem i zabezpiecz ją małą śrubą z płaskim łbem.

1625675072 788 Jak wymienic gniazdko sterowane wlacznikiem swiatla

Włącz ponownie zasilanie i upewnij się, że gniazdko działa prawidłowo, podłączając lampę i sprawdzając, czy włącznik światła włącza i wyłącza lampę. Jeśli nie, wypróbuj inne gniazdo, ponieważ prawdopodobnie zamieniłeś czarne przewody. Tak czy inaczej, jedno gniazdo będzie sterowane przez włącznik światła, a drugie gniazdo będzie zawsze włączone bez względu na wszystko.

Czy ten post był pomocny?