Skip to content

Jak wyświetlić metadane EXIF ​​​​dla zdjęć na iPhonie lub iPadzie?

27 de lipiec de 2021
metadata

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o zrobionym zdjęciu, możesz to zrobić w prosty sposób na iPhonie lub iPadzie. Bezpłatna aplikacja na iOS umożliwia szybkie i łatwe przeglądanie metadanych zdjęć.

Co to są metadane?

Każde zdjęcie zrobione telefonem komórkowym lub aparatem cyfrowym zawiera mnóstwo dodatkowych metadanych osadzonych w pliku obrazu. Wyświetlenie tych informacji pozwala zobaczyć, gdzie zdjęcie zostało zrobione (jeśli masz włączony GPS), jakie ustawienia aparatu zostały użyte, datę i godzinę wykonania zdjęcia oraz rozmiar i format pliku obrazu.Większość aparatów cyfrowych automatycznie rejestruje te dane, chyba że specjalnie je wyłączysz.

Metadane mogą być przydatne do wyszukiwania zdjęć z niedawnych wakacji lub wyszukiwania, kiedy zrobiono Twoje ulubione zdjęcie zachodu słońca. Jednak te dane mogą również wiele powiedzieć o Twoich osobistych nawykach i miejscu zamieszkania. Dobrym pomysłem jest edytowanie lub usuwanie poufnych metadanych przed udostępnieniem zdjęć online.

Obecnie iOS nie ma wbudowanej funkcji przeglądania metadanych, więc musisz pobrać aplikację innej firmy.

Jak wyświetlić metadane zdjęć na iPhonie lub iPadzie?

Dostępnych jest kilka aplikacji do przeglądania metadanych, ale lubimy Photo Investigator. Jest bezpłatny i łatwy w użyciu, a twórcy aplikacji stale go aktualizują i ulepszają. Pamiętaj, że darmowa wersja pozwala tylko pogląd Twoje metadane zdjęć. Aby edytować lub usunąć metadane ze swoich zdjęć, musisz zaktualizować do wersji płatnej za 2,99 USD.


Najpierw pobierz Zdjęcie Badacza aplikację ze sklepu App Store.

1627379281 888 Jak wyswietlic metadane EXIF ​​​​dla zdjec na iPhonie lub iPadzie

Po zainstalowaniu aplikacji otwórz ją, a zobaczysz ten ekran. Kliknij ikonę w lewym dolnym rogu.

1627379281 758 Jak wyswietlic metadane EXIF ​​​​dla zdjec na iPhonie lub iPadzie

Zobaczysz wyskakujące okienko z prośbą o zezwolenie Photo Investigatorowi na dostęp do Twoich zdjęć. Dotknij przycisku „OK”.

1627379281 292 Jak wyswietlic metadane EXIF ​​​​dla zdjec na iPhonie lub iPadzie

Po autoryzacji aplikacji do przeglądania zdjęć zobaczysz listę wszystkich swoich albumów. Stuknij album, aby wyświetlić jego zawartość, a następnie wybierz zdjęcie, którego metadane chcesz wyświetlić. Zdjęcia ze współrzędnymi GPS mają ikonę kuli ziemskiej wyświetlaną w prawym górnym rogu obrazu.

1627379281 616 Jak wyswietlic metadane EXIF ​​​​dla zdjec na iPhonie lub iPadzie1627379282 181 Jak wyswietlic metadane EXIF ​​​​dla zdjec na iPhonie lub iPadzie

Stuknij zielone ikony u dołu zdjęcia, aby zobaczyć każdą kategorię metadanych. Karta „i” wyświetla ogólne informacje o obrazie, w tym rozmiar pliku, format i nazwę. Karta kuli ziemskiej pokazuje na mapie lokalizację, w której zrobiono zdjęcie, a karta zegara pokazuje sygnaturę czasową zdjęcia. Zakładka aparatu pokazuje ustawienia aparatu użyte do wykonania zdjęcia, w tym czas otwarcia migawki, czułość ISO, przysłonę i model aparatu. A zakładka dymka pokazuje podpis do zdjęcia, jeśli taki ma.

1627379282 989 Jak wyswietlic metadane EXIF ​​​​dla zdjec na iPhonie lub iPadzie

Aby wyświetlić pełną listę metadanych zdjęcia, wybierz Metadane > Wyświetl wszystko u dołu ekranu aplikacji.

1627379282 884 Jak wyswietlic metadane EXIF ​​​​dla zdjec na iPhonie lub iPadzie1627379282 796 Jak wyswietlic metadane EXIF ​​​​dla zdjec na iPhonie lub iPadzie


Ten ekran pozwala zobaczyć wszystkie metadane w jednym miejscu.

1627379282 870 Jak wyswietlic metadane EXIF ​​​​dla zdjec na iPhonie lub iPadzie

Możesz także sortować i przeglądać zdjęcia według lokalizacji. Stuknij ikonę mapy u dołu ekranu głównego aplikacji.

1627379282 595 Jak wyswietlic metadane EXIF ​​​​dla zdjec na iPhonie lub iPadzie

Zobaczysz mapę wszystkich odwiedzonych miejsc i liczbę zrobionych tam zdjęć (pod warunkiem, że w urządzeniu włączono tagowanie lokalizacji GPS). Dotknij numerowanej ikony dymka, aby wyświetlić swoje zdjęcia z tego regionu.

1627379283 859 Jak wyswietlic metadane EXIF ​​​​dla zdjec na iPhonie lub iPadzie1627379283 765 Jak wyswietlic metadane EXIF ​​​​dla zdjec na iPhonie lub iPadzie

Jak wyświetlić metadane zdjęć w systemie MacOS lub Windows

Jeśli nie chcesz pobierać aplikacji innej firmy lub wolisz wyświetlać zdjęcia na komputerze, możesz również wyświetlić metadane zdjęć, importując je na komputer z telefonu iPhone lub telefonu z systemem Android. Zarówno MacOS, jak i Windows mają wbudowane funkcje przeglądania metadanych.

Źródło obrazu: Imilian/Shutterstock

Czy ten post był pomocny?