Skip to content

Jak wzmocnić swoje doświadczenie SABnzbd dzięki poprawkom, dodatkom i aplikacjom mobilnym?

15 de lipiec de 2021
headerimage3

W zeszłym miesiącu pokazaliśmy, jak rozpocząć pracę z Usenetem przy użyciu SABnzbd. Teraz wróciliśmy, aby pokazać, jak wzmocnić korzystanie z SABnzbd za pomocą dodatków i dostosowań.

Jeśli jesteś nowy w całym obwodzie Usenet i SABnzbd, będziesz dobrze przygotowany, aby trafić na nasz oryginalny przewodnik, jak zacząć korzystać z Usenetu tutaj. Jeśli interesuje Cię używanie Usenetu i SABnzbd jak TiVo do pobierania wszystkich ulubionych programów telewizyjnych, zapoznaj się z naszym kolejnym przewodnikiem po Usenecie poświęconym SickBeard — aplikacji do zarządzania telewizorem tak magicznej, że musisz ją zobaczyć, aby w to uwierzyć .

Gdy będziesz na bieżąco z SABnzbd i zainstalujesz go, a podstawowa konfiguracja zostanie wyeliminowana, czas zacząć dostosowywać.

Wygeneruj klucz API i skonfiguruj dostęp z zewnątrz

1626349216 548 Jak wzmocnic swoje doswiadczenie SABnzbd dzieki poprawkom dodatkom i aplikacjom

Pierwszą rzeczą, którą chcesz zrobić, to skonfigurować SABnzbd do zdalnego sterowania i dostępu z zewnątrz — większość dodatków i aplikacji zewnętrznych nie będzie działać bez nich. Otwórz konsolę internetową SABnzbd i przejdź do Konfiguracja -> Ogólne. Znajdziesz tam kilka interesujących podmenu. Pierwsze spojrzenie w Serwer WWW SABnzbd podmenu. Na dole podmenu zobaczysz interfejs generowania kluczy. Kliknij Wygeneruj nowy klucz dla kluczy API i NZB. Wytnij i wklej klucze do pliku TXT i odłóż je na chwilę na bok — kilka sztuczek, które tutaj omówimy, będzie dotyczyć jednego lub obu z nich, a wiele aplikacji i dodatków, które możesz znaleźć w swoich eksploracjach, będzie ich wymagać .

Drugą rzeczą, którą chcesz zrobić, to sprawdzić Uwierzytelnianie serwera WWW podmenu. Chociaż żaden login / hasło może być w porządku dla Twojej prywatnej sieci domowej, jeśli zamierzasz uzyskać dostęp do instalacji SABnzbd spoza sieci domowej, hasło jest koniecznością. SABnzbd obsługuje HTTPS, możesz go włączyć w Obsługa HTTPS podmenu. Możesz przeczytać więcej o obsłudze HTTPS w SABnzbd i jak wygenerować niestandardowy certyfikat SSL za pomocą OpenSSL tutaj. Po zakończeniu konfiguracji kliknij przycisk Konfiguracja zakładkę, a następnie kliknij Uruchom ponownie.

Planowanie i ograniczanie szybkości pobierania

1626349217 41 Jak wzmocnic swoje doswiadczenie SABnzbd dzieki poprawkom dodatkom i aplikacjom

SABnzbd zawiera kilka narzędzi, które pomogą Ci zaplanować i ograniczyć prędkość pobierania, aby Twoja aktywność w Usenecie nie przytłaczała Twojej sieci domowej. Jeśli dzielisz sieć ze współlokatorami lub rodziną, drobne poprawki tutaj pomogą im cieszyć się przeglądaniem, bez oskarżania cię o zajmowanie całej przepustowości. Jest to również świetny sposób na skorzystanie z pobierania poza szczytem, ​​jeśli Twój dostawca usług internetowych reguluje takie rzeczy.


Najprostszym sposobem regulowania szybkości pobierania jest odwiedzenie strony Strojenie podmenu zlokalizowane w Konfiguracja -> Ogólne. Tam możesz ustawić sztywny limit prędkości pobierania w KB/s. Jest prosty, ale nie dynamiczny; cokolwiek ustawisz, będzie twardą czapką dla SABnzbd niezależnie od pory dnia.

Gdy jesteś w podmenu Tuning, możesz także ustawić i interwał automatycznego odświeżania dla interfejsu internetowego (jeśli zostawisz otwarte okno podczas oglądania SABnzbd, jest to przydatna funkcja) i wypełnić Lista czyszczenia z rozszerzeniami plików, które chcesz automatycznie usunąć z pobieranych plików. Pozostawiamy listę czyszczenia pustą, ale możesz chcieć automatycznie usunąć pliki, których nie używasz, takie jak pliki .NFO i .SFV. Możesz dodać dowolne rozszerzenie do listy czyszczenia, więc jeśli zauważysz, że usuwasz pliki podczas organizowania pobrań, zaoszczędzisz dużo czasu, aby umieścić je na liście.

1626349217 763 Jak wzmocnic swoje doswiadczenie SABnzbd dzieki poprawkom dodatkom i aplikacjom

Wracając do tematu ograniczania prędkości, limit pobierania w podmenu Tuning jest dość ograniczony. Jeśli chcesz bardziej elastyczny limit, możesz przejść do head Konfiguracja -> Harmonogram. Sposób działania harmonogramu SABnzbd polega na podłączeniu określonych zdarzeń. Jeśli chcesz, aby system wstrzymywał pobieranie każdego ranka o 8 rano, podłączaj 8 na godzinę, codziennie na częstotliwość, pauzuj na akcję i zostawiaj puste argumenty. Menu akcji ma sporo parametrów do wyboru. Możesz ograniczać prędkość, włączać i wyłączać określone serwery Usenet, wstrzymywać i wznawiać, wyłączać SABnzbd i nie tylko. Pamiętaj tylko, że musisz ustawić czas za pomocą notacji 24-godzinnej i utworzyć punkt początkowy/stop dla większości czynności, takich jak pauza/wznowienie, ograniczenie prędkości/brak ograniczenia itp. Możesz przeczytać więcej o funkcjach planowania tutaj.

Chociaż jest to poza zakresem SABnzbd, jeśli naprawdę chcesz uzyskać szczegółowe informacje o wykorzystaniu sieci i sprawić, by router wykonywał ciężkie prace polegające na aktywnym kształtowaniu ruchu i przepustowości, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym korzystania z reguł DD-WRT i QOS priorytetyzować ruch sieciowy.

Włącz kategoryzację w folderach pobierania i obserwowanych

1626349217 152 Jak wzmocnic swoje doswiadczenie SABnzbd dzieki poprawkom dodatkom i aplikacjom

Jeśli często pobierasz pliki, szybko przekonasz się, że folder SABnzbd rozpakowuje Twoje pliki do pobrania i staje się gigantycznym bałaganem. Może radykalnie uporządkować rzeczy, aby zacząć używać kategorii. SABnzbd obsługuje kategoryzację na dwóch frontach. Możesz kategoryzować elementy, gdy znajdą się w kolejce, a także możesz skonfigurować kategorie w obserwowanym folderze upuszczania NZB – użycie tego ostatniego automatycznie dodaje pliki upuszczone do niego do określonej kategorii. Jak to działa w praktyce?


Możesz tworzyć kategorie, przechodząc do Konfiguracja -> Kategorie. Możesz tam stworzyć tyle kategorii, ile chcesz. Po prostu podłącz nazwę kategorii, taką jak „TV” i folder/ścieżkę, np. „Programy telewizyjne”. Wszelkie elementy w kolejce, które przełączysz do kategorii telewizyjnej, zostaną teraz zrzucone do podkatalogu / Programy telewizyjne / w domyślnym folderze pobierania SABnzbd. Możesz umyć i powtórzyć dla aplikacji, książek, filmów lub innych pobieranych plików. Możesz przeczytać więcej o konfigurowaniu kategorii zdefiniowanych przez użytkownika tutaj.

Alternatywnie, jeśli nie chcesz mieszać się z przełączaniem kategorii w kolejce i używasz folderu obserwowanego do ładowania plików NZB do SABnzbd, możesz używać zarówno folderów, jak i nazw plików, aby przełączać kategorie. Na przykład możesz utworzyć folder w swoim folderze oglądania SABnzbd o tej samej nazwie co kategoria, na przykład / TV /, a wszystkie zapisane tam pliki NZB zostaną automatycznie skategoryzowane jako programy telewizyjne. Ta sztuczka działa również z nazwami plików. Jeśli dodasz nazwę kategorii w podwójnych nawiasach, takich jak {{tv}}sometvshow.nzb, do programu, SABnzbd usunie nazwę kategorii i odpowiednio ją posortuje.

Kategoryzacja jest bardzo przydatna, aby utrzymać porządek w folderze pobierania. Chociaż jako przykład użyliśmy programów telewizyjnych, telewizja jest jednym z obszarów, w których pominięcie podstawowej kategoryzacji i korzystanie z aplikacji pomocniczej innej firmy SickBeard pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Dodatki do przeglądarek Usprawnij korzystanie z SABnzbd

1626349217 226 Jak wzmocnic swoje doswiadczenie SABnzbd dzieki poprawkom dodatkom i aplikacjom

Chociaż SABnzbd jest dostarczany ze spartańską, ale w pełni sprawną konsolą internetową, dodatki do przeglądarki naprawdę usprawniają proces zarządzania – zwłaszcza jeśli masz zainstalowany SABnzbd na zdalnym komputerze. Ponieważ korzystasz już z przeglądarki do interakcji z SABnzbd, nie ma większego problemu, aby przestać całkowicie polegać na konsoli internetowej i zacząć czerpać korzyści z dodatku do przeglądarki.

Użytkownicy Chrome mogą skorzystać z doskonałej SABconnect++— widać na powyższym zrzucie ekranu. SABconnect++ zapewnia dostęp do kolejki, ograniczenie prędkości, przełączanie pauzy/wznawiania oraz powiadomienia na pulpicie. Oprócz zapewnienia szybkiego łącza do SABnzbd i powiadomień SABconnect++ zapewnia również bezpośredni interfejs dla prawie tuzina wyszukiwarek NZB. Bezpośredni interfejs umożliwia pobieranie plików NZB jednym kliknięciem bezpośrednio z interfejsu wyszukiwania indeksu. W przypadku tych wyszukiwarek, które nie są obsługiwane, nadal możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy łącza do plików NZB i wysłać do SABnzbd.

Użytkownicy Firefoksa będą chcieli to sprawdzić nzbdStatus. Nie jest tak bogaty w funkcje jak SABconnect+, ale wciąż jest całkiem zdolny. Możesz wysyłać linki NZB bezpośrednio do SABnzbd, istnieje widżet paska stanu dla jednego kliknięcia pauzy / wznowienia, a najechanie kursorem na widżet daje status bieżącego pobierania.


Jeśli skonfigurowałeś SABnzbd do dostępu z zewnątrz i poprawnie skonfigurowałeś zaporę domową, możesz korzystać z powyższych dodatków do przeglądarki, gdziekolwiek jesteś, aby otrzymywać powiadomienia i monitorować kolejkę SABnzbd.

Aplikacje mobilne do kontroli SABnzbd opartej na smartfonie

1626349217 532 Jak wzmocnic swoje doswiadczenie SABnzbd dzieki poprawkom dodatkom i aplikacjom

Jeśli zdalny dostęp do interfejsu internetowego i/lub dodatków do przeglądarki nie jest dla Ciebie wystarczającym mikrozarządzaniem, możesz wybrać spośród kilku opcji aplikacji mobilnych.

Użytkownicy Androida mają różnorodność aplikacji do wyboru. Do ogólnego użytku dwie najlepsze aplikacje do zarządzania SABnzbd to SABcontrol (Bezpłatne / 1,40 USD za wersję Plus bez reklam) i SABMobile (2,83 USD, widoczne na powyższych zrzutach ekranu). SABControl umożliwia monitorowanie kolejki, wstrzymywanie i wznawianie pobierania oraz zdalne dodawanie plików NZB do instalacji SABnzbd. SABMobile zawiera te same funkcje, ale dodaje także obsługę SSH dla bezpiecznych połączeń zdalnych z siecią domową i ma wbudowany czytnik RSS, przeglądarkę internetową i wyszukiwanie indeksu, dzięki czemu możesz łatwo znaleźć pliki NZB w podróży. Jeśli szukasz aplikacji na Androida o ściślejszej integracji z popularnymi witrynami, takimi jak NZB Matrix, sprawdź SAB Sheep, aby łatwo przeglądać NZB Matrix, a nawet przesyłać strumieniowo częściowo ukończone pliki do pobrania na VLC mobile.

Użytkownicy iOS mają również przyzwoitą liczbę aplikacji do wyboru. Jedna z najpopularniejszych aplikacji SABNzbd na iOS jest, nic dziwnego, jedną z najpopularniejszych na Androida. SABMobile (2,99 USD) oferuje te same wspaniałe funkcje, które opisaliśmy powyżej. Inną popularną aplikacją na iOS jest myNZB (2,99 USD). Możesz przeglądać kolejkę, wstrzymywać i wznawiać całą kolejkę lub poszczególne elementy, zdalnie dostosowywać ograniczenia prędkości, zdalnie zmieniać kategorie i priorytety, sprawdzać dziennik ostrzeżeń, uzyskiwać dostęp do prawie tuzina witryn indeksowych NZB i ręcznie dodawać pliki NZB. Jeśli korzystasz z mobilnego przeglądania na iPadzie, koniecznie sprawdź SABCommand (2,99 USD). W pełni wykorzystuje duży ekran iPada, aby zapewnić dobry przegląd kolejki i znajdujących się w niej plików — ma lekkie funkcje w porównaniu do innych ofert na iOS, ale wygląda znacznie ładniej na dużym ekranie.

Wszystkie powyższe aplikacje można łatwo skonfigurować, tylko upewnij się, że nie pominiesz pierwszej sekcji tego przewodnika dotyczącej konfigurowania klucza API i konfigurowania SABnzbd do zdalnego dostępu.

Uważasz się za zaawansowanego użytkownika SABnzbd? Dźwięk w komentarzach z ulubionymi poprawkami i aplikacjami. Nie zapomnij wyjaśnić, dlaczego to ulepszenie ci pomaga lub dlaczego wybrałeś określoną aplikację zamiast innej (świat aplikacji SABnzbd jest bardzo niszowy, a pojedyncza zabójcza funkcja może spowodować lub zepsuć, czy aplikacja działa dla określonej osoby w taki sposób oni tego chcą).

Czy ten post był pomocny?