Skip to content

Jak zabezpieczyć Gmaila i konto Google

31 de lipiec de 2021
2016 11 03 11h28 38 650x300

Jest duża szansa, że ​​ze wszystkich Twoich kont online Google przechowuje większość Twoich informacji. Pomyśl o tym: jeśli używasz Gmaila do poczty e-mail, przeglądarki Chrome do przeglądania stron internetowych i Androida do mobilnego systemu operacyjnego, to korzystasz już z Google prawie do wszystkiego, co robisz.

Teraz, gdy zastanawiasz się, ile Twoich danych jest przechowywanych i zapisywanych przez Google, pomyśl o tym, jak bezpieczne jest to konto. Co się stanie, jeśli ktoś uzyska dostęp do Twojego konta Google? Obejmuje to wyciągi bankowe w Gmailu, osobiste pliki na Dysku, zdjęcia zapisane w Zdjęciach Google, dzienniki czatów z Hangouts idużo jeszcze. Przerażająca myśl, prawda? Porozmawiajmy o tym, jak upewnić się, że Twoje konto jest tak bezpieczne, jak to tylko możliwe.

Zacznij od sprawdzenia bezpieczeństwa

Google sprawdza bezpieczeństwo Twojego kontabardzo łatwe: po prostu użyj wbudowanego narzędzia do sprawdzania bezpieczeństwa twoje kontoZaloguj się i bezpieczeństwo” strona.

Kiedy klikniesz opcję „Sprawdzanie bezpieczeństwa”, zostaniesz przeniesiony do wieloczęściowego formularza, który po prostu poprosi Cię o przejrzenie i potwierdzenie niektórych informacji – nie powinno to zająć tak długo, ale na pewno będziesz chciał to zrobić. swój czas i dokładnie przejrzyj informacje, które tutaj znajdziesz.

Ustaw telefon pomocniczy i e-mail

Pierwsza opcja jest bardzo prosta: potwierdź swój pomocniczy numer telefonu i adres e-mail. Zasadniczo, jeśli zostaniesz zablokowany z konta Google, będziesz chciał się upewnić, że te rzeczy są poprawne. Otrzymasz też wiadomość e-mail na swoje konto odzyskiwania, gdy Twoje konto podstawowe zostanie zalogowane w nowej lokalizacji.

1627760697 363 Jak zabezpieczyc Gmaila i konto Google

Zobacz ostatnie wydarzenia związane z bezpieczeństwem

Po potwierdzeniu tych informacji kliknij „Gotowe”. Spowoduje to przejście do menu Ostatnie zdarzenia związane z bezpieczeństwem — jeśli ostatnio nie wprowadziłeś żadnych zmian związanych z bezpieczeństwem, prawdopodobnie nic tu nie będzie. Jezeli tamjest coś i nie wprowadziłeś żadnych zmian, zdecydowanie przyjrzyj się bliżej — może to wskazywać na jakąś podejrzaną aktywność na Twoim koncie. Jeśli coś jest tutaj wymienione (tak jak na moim zrzucie ekranu), możesz dowiedzieć się, co to jest, klikając strzałkę w dół obok daty i godziny. Jak widać poniżej, moim konkretnym wydarzeniem było cofnięcie uprawnień do poczty na moim iPadzie. Nie mam już tego tabletu, więc nie muszę mieć pozwolenia. Ponownie, jeśli wszystko wygląda dobrze, kliknij przycisk „Wygląda dobrze”.

1627760697 287 Jak zabezpieczyc Gmaila i konto Google

Zobacz, jakie inne urządzenia są zalogowane na Twoje konto

Następna sekcja może zająć trochę czasu, ale nie musi, w zależności od liczby podłączonych urządzeń. To jestZdecydowanie coś, na co warto zwrócić uwagę: jeśli nie masz już lub nie używasz konkretnego urządzenia, nie ma powodu, aby miało ono dostęp do Twojego konta! Warto również zauważyć, że jeśli korzystałeś z urządzenia od niedawna, godzina, data i lokalizacja będą wyświetlane obok nazwy. Aby uzyskać więcej informacji o poszczególnych urządzeniach, kliknij strzałkę w dół na końcu wiersza.

1627760697 301 Jak zabezpieczyc Gmaila i konto Google


Tutaj również zostaną podświetlone nowe urządzenia wraz z ostrzeżeniem, że jeśli ich nie rozpoznasz, ktoś może mieć dostęp do Twojego konta.

1627760697 960 Jak zabezpieczyc Gmaila i konto Google

Oczyść aplikacje, które mają pozwolenie na dostęp do Twojego konta

Następna sekcja to kolejna ważna: Uprawnienia do konta. Zasadniczo jest to wszystko, co ma dostęp do Twojego konta Google — wszystko, do czego zalogowałeś się za pomocą Gmaila lub w inny sposób przyznałeś uprawnienia na swoim koncie. Lista pokaże nie tylko, czym jest aplikacja lub urządzenie, ale dokładnie do czego ma dostęp. Jeśli nie pamiętasz przyznania dostępu do czegoś (lub po prostu nie korzystasz już z danej aplikacji/urządzenia), kliknij przycisk „usuń”, aby cofnąć dostęp do konta. Jeśli jest to konto, którego faktycznie używasz i przypadkowo usuniesz, będziesz musiał ponownie przyznać mu dostęp przy następnym logowaniu.

1627760697 593 Jak zabezpieczyc Gmaila i konto Google

Na koniec omówisz ustawienia weryfikacji dwuetapowej. Jeśli nie masz tej konfiguracji, zrobimy to poniżej.

Jeśli jednak to zrobisz, upewnij się, że wszystko jest aktualne — sprawdź dokładnie swój numer telefonu lub inną metodę uwierzytelniania i potwierdź, że ilość kodu zapasowego jest prawidłowa — jeśli nigdy nie używałeś kodu zapasowego do niczego, ale pozostało mniej niż 10 dostępne, coś jest nie tak!

1627760698 781 Jak zabezpieczyc Gmaila i konto Google

Jeśli w dowolnym momencie procesu sprawdzania zauważysz, że coś jest nie tak, nie wahaj się nacisnąć przycisku „Coś wygląda nie tak” — nie bez powodu! Gdy klikniesz, automatycznie zasugeruje zmianę hasła. Jeśli coś jest naprawdę nie tak, będziesz chciał to zrobić.

1627760698 825 Jak zabezpieczyc Gmaila i konto Google


Chociaż sam proces sprawdzania jest bardzo przydatny, musisz również wiedzieć, jak samodzielnie uzyskać dostęp i zmienić ustawienia. Przyjrzyjmy się teraz najczęstszym.

Użyj silnego hasła i weryfikacji dwuetapowej

Jeśli byłeś w Internecie przez jakiś rozsądny czas, to już znasz spiel:użyj silnego hasła. Nazwisko lub data urodzenia dziecka, data urodzenia lub cokolwiek innego, co można łatwo odgadnąć, nie są przykładami silnych haseł — to rodzaje haseł, których używasz, gdy zasadniczo chcesz, aby Twoje dane zostały skradzione. Ciężka prawda, wiem, ale tak właśnie jest.

Wysoko, wysoko zalecamy użycie jakiegoś generatora haseł i menedżera, aby uzyskać najsilniejsze możliwe hasła — taki, który jest częścią skarbca haseł, jest jeszcze lepszy. Moim osobistym faworytem tej grupy jest LastPass, z którego korzystam od kilku lat. Jeśli chodzi o nowe hasła, to jest mój cel: po prostu pozwalam LastPassowi wygenerować nowe hasło i zapisać je i nigdy więcej o tym nie myślę. Dopóki pamiętam moje hasło główne, to jest jedyne, którego będę potrzebować. Powinieneś zrobić to samo — nie tylko dla swojego konta Google, ale dlawszystko Twoje rachunki! Mamy tutaj pełny przewodnik, jak to zrobić.

Gdy już masz silne hasło, nadszedł czas na skonfigurowanie uwierzytelniania dwuetapowego (często nazywanego uwierzytelnianiem dwuskładnikowym lub „2FA”). Zasadniczo oznacza to, że potrzebujesz dwóch rzeczy, aby uzyskać dostęp do swojego konta: hasła i drugiej formy uwierzytelniania – na ogół czegoś, co jest dostępne tylko dla Ciebie. Na przykład możesz otrzymać wiadomość tekstową z unikalnym kodem, użyć aplikacji uwierzytelniającej w telefonie (np. Google Authenticator lub Authy), a nawet korzystać z nowego bezkodowego systemu uwierzytelniania Google, który jest moim ulubionym.

W ten sposób Twoje urządzenie jest zabezpieczone czymś, co wiedzieći coś, co ty mieć. Jeśli ktoś zdobędzie Twoje hasło, nie będzie mógł uzyskać dostępu do Twojego konta, chyba że ukradnie też Twój telefon.

Aby zmienić hasło lub skonfigurować weryfikację dwuetapową, musisz najpierw przejść do swojego Ustawienia konta Google, a następnie wybierz „Logowanie i zabezpieczenia”.

1627760698 926 Jak zabezpieczyc Gmaila i konto Google


Stamtąd przewiń w dół do sekcji „Zaloguj się w Google”, w której zobaczysz zestawienie istotnych informacji, takich jak data ostatniej zmiany hasła, konfiguracja weryfikacji dwuetapowej itp.

1627760698 982 Jak zabezpieczyc Gmaila i konto Google

Aby zmienić hasło (którym najwyraźniej jestem)długo zaległy za), kliknij pole „Hasło”. Najpierw zostaniesz poproszony o wprowadzenie aktualnego hasła, a następnie pojawi się nowe pole do wpisania hasła. Wystarczająco łatwe.

Aby skonfigurować lub zmienić ustawienia weryfikacji dwuetapowej, kliknij ten link na głównej stronie „Logowanie i zabezpieczenia”. Ponownie zostaniesz poproszony o podanie hasła. Jeśli nigdy nie skonfigurowałeś weryfikacji dwuetapowej na swoim koncie Google, możesz kliknąć pole „Rozpocznij”, aby, hm, zacząć. Poprosi Cię o ponowne zalogowanie się, a następnie wysłanie kodu SMS-em lub telefonicznie.

1627760698 829 Jak zabezpieczyc Gmaila i konto Google

Gdy otrzymasz kod i wpiszesz go w polu weryfikacji, pojawi się pytanie, czy chcesz włączyć weryfikację dwuetapową. Śmiało i kliknij „włącz”. Od tej chwili za każdym razem, gdy spróbujesz zalogować się na swoje konto Google z nowego urządzenia, otrzymasz kod.

1627760698 403 Jak zabezpieczyc Gmaila i konto Google

Po skonfigurowaniu weryfikacji dwuetapowej (lub jeśli ją skonfigurowałeś w pierwszej kolejności), możesz dokładnie kontrolować, jaki jest drugi krok — tutaj możesz przejść na bezkodową metodę „Komunikat Google”, przełącz się na korzystanie z aplikacji uwierzytelniającej i upewnij się, że kody zapasowe są aktualne.

1627760698 937 Jak zabezpieczyc Gmaila i konto Google

Aby skonfigurować nową metodę drugiego kroku, po prostu skorzystaj z sekcji „Ustaw alternatywny drugi krok”.

1627760699 774 Jak zabezpieczyc Gmaila i konto Google


Boom, gotowe: Twoje konto jest terazdużo bezpieczniejsze. Dobrze dla ciebie!

Miej oko na połączone aplikacje, aktywność urządzenia i powiadomienia

Reszta strony bezpieczeństwa jest dość prosta (a także część kontroli bezpieczeństwa, o której mówiliśmy wcześniej), ponieważ obejmuje podłączone urządzenia, aplikacje i ustawienia powiadomień. Więcej niż coś, co możesz robić aktywnie, wszystko w „Aktywność i powiadomienia na urządzeniu” oraz „Połączone aplikacje i witryny” to coś, na co musisz pasywnie patrzeć.

Tutaj możesz monitorować aktywność na koncie – na przykład urządzenia, które zostały niedawno zalogowane na Twoje konto Google – wraz z aktualnie zalogowanymi urządzeniami. Ponownie, jeśli nie używasz już urządzenia, cofnij jego dostęp! Możesz uzyskać więcej informacji o zdarzeniach i urządzeniach, klikając odpowiedni link „Przejrzyj…”.

1627760699 474 Jak zabezpieczyc Gmaila i konto Google

Aby usunąć urządzenie, po prostu kliknij urządzenie i wybierz „usuń”. Poprosi Cię o potwierdzenie usunięcia i to wszystko. Tak, to takie proste.

1627760699 84 Jak zabezpieczyc Gmaila i konto Google

Możesz także kontrolować swoje alerty bezpieczeństwa tutaj – jest to prosta sekcja, która zasadniczo pozwala ustawić, kiedy i gdzie otrzymujesz powiadomienia o określonych zdarzeniach, takich jak „Kluczowe zagrożenia bezpieczeństwa” i „Inna aktywność na koncie”.

1627760699 121 Jak zabezpieczyc Gmaila i konto Google

Zarządzanie połączonymi aplikacjami, witrynami internetowymi i zapisanymi hasłami jest równie proste: kliknij link „Zarządzaj…”, aby uzyskać więcej informacji i usuń wszystko, czego już nie używasz lub chcesz zapisać.

1627760699 345 Jak zabezpieczyc Gmaila i konto Google


Od czasu do czasu sprawdzaj te strony i usuwaj wszystko, co nie wymaga dostępu. Będziesz dzięki temu szczęśliwszy i bezpieczniejszy.

Zabezpieczanie konta Google nie jest trudne ani czasochłonne i jest to coś, co powinien zrobić każdy, kto ma konto Google. Google wykonało świetną robotę, umieszczając wszystko w jednym miejscu i czyniąc je niezwykle łatwym do analizowania, kontrolowania i edytowania.

Czy ten post był pomocny?