Skip to content

Jak zablokować koparki kryptowalut w przeglądarce internetowej?

31 de lipiec de 2021
img 5a148559b73a3

Kopacze kryptowalut to nowa plaga w sieci. Strony internetowe mogą teraz osadzać kod JavaScript, który działa w przeglądarce internetowej, aby samodzielnie wydobywać bitcoiny lub inne kryptowaluty za pomocą komputera. Witryna utrzymuje kryptowalutę, a Ty otrzymujesz wyższe rachunki za energię elektryczną, 100% wykorzystanie procesora, co powoduje spowolnienie komputera i skrócony czas pracy na baterii.

Ten problem po raz pierwszy zwrócił uwagę na MonetaHive skrypt, który był uruchamiany podczas odwiedzania The Pirate Bay, ale istnieją inne skrypty górnicze i inne strony internetowe, które z nich korzystają. W rzeczywistości naukowcy odkryli nawet metodę, która: umożliwia witrynie wydobywanie kryptowaluty po zamknięciu karty przeglądarki. Więc co możesz zrobić? Na szczęście istnieje oprogramowanie, które może pomóc.

Dlaczego moja przeglądarka ich nie blokuje?

Twórcy przeglądarek internetowych debatują nad sposobami powstrzymania kopaczy kryptowalut. Na przykład programiści Google Chrome dyskutują, jak rozwiązać problem w ten wątek do śledzenia błędów.

Twórcy Chrome nie chcą po prostu utrzymywać czarnej listy górników kryptowalut, więc rozważają dodanie pozwolenia, które uniemożliwia stronom internetowym ciągłe używanie wszystkich zasobów procesora bez Twojej zgody.


Niektóre adblockery blokują również koparki kryptowalut, ale nie zalecamy ich używania, ponieważ sieć działa na reklamach. Blokowanie wszystkich reklam zachęci więcej witryn do korzystania z koparek kryptowalut i innych okropnych rzeczy przeciwko użytkownikom bez adblocka.

Mamy nadzieję, że twórcy przeglądarek zdecydują się na rozwiązanie, które w przyszłości pomoże chronić wszystkich przed górnikami kryptowalut.

Opcja pierwsza: użyj oprogramowania antymalware, które blokuje górników

Jak zablokowac koparki kryptowalut w przegladarce internetowej

Chociaż same przeglądarki internetowe nie blokują jeszcze koparek kryptowalut, niektóre programy antymalware i antywirusowe już to robią. Na przykład wersja Premium Malwarebytes, wysoce zalecane narzędzie do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, teraz automatycznie blokuje górników kryptowalut na odwiedzanych stronach internetowych.

Zintegrowane oprogramowanie antywirusowe Windows Defender nie blokuje CoinHive ani innych koparek kryptowalut na stronach internetowych. Jeśli używasz innego programu antywirusowego, może on blokować lub nie skrypty do wydobywania kryptowalut, takie jak CoinHive — sprawdź u swojego dostawcy oprogramowania antywirusowego, czy tak.

Opcja druga: zainstaluj rozszerzenie przeglądarki „Bez monet”

1627715368 10 Jak zablokowac koparki kryptowalut w przegladarce internetowej

Alternatywnie, istnieją teraz rozszerzenia przeglądarki, które automatycznie blokują koparki kryptowalut i są regularnie aktualizowane o nowe skrypty górnicze, które się pojawiają.

Nie lubimy polecać rozszerzeń przeglądarki, ponieważ widzieliśmy, jak dobre rozszerzenia zbyt wiele razy psują się i zamieniają się w oprogramowanie reklamowe, ale w tym przypadku naprawdę nie da się tego uniknąć — jeśli odmówisz uruchomienia oprogramowania antywirusowego lub chroniącego przed złośliwym oprogramowaniem, które blokuje koparki walut, będę potrzebować jakiegoś rozszerzenia przeglądarki.

Polecamy rozszerzenie No Coin, dostępne dla Google Chrome, Mozilla Firefox, oraz Opera. Jego otwarte źródło, jest najpopularniejszym rozszerzeniem tego typu i świetnie sprawdza się w blokowaniu Coin Hive i innych podobnych koparek kryptowalut. Możesz nawet umieścić określonego górnika na białej liście i zezwolić mu na działanie, jeśli chcesz.


Rozszerzenie No Coin nie jest dostępne w przeglądarkach Microsoft Edge, Apple Safari ani Internet Explorer. Jeśli używasz jednej z tych przeglądarek, będziesz potrzebować innego rozwiązania — na przykład programu antymalware, który blokuje koparki kryptowalut.

Istnieją również inne sposoby blokowania tych skryptów, takie jak edytowanie pliku hosts w celu ich przekierowania i uniemożliwienia stronom internetowym ładowania skryptów. Musisz jednak samodzielnie aktualizować listę zablokowanych górników, więc lepiej jest korzystać z automatycznie aktualizującego się oprogramowania, które może utrzymywać tę listę za Ciebie, takiego jak rozszerzenie przeglądarki lub program zabezpieczający.

Korzystanie z koparki kryptowalut w celu uzyskania przychodów na stronie internetowej może być interesującym kompromisem – przynajmniej może być tak, że strony, które wykorzystywały górników, informowały Cię, że górnik działa i pozwalały na podjęcie świadomej decyzji. Ale prawdopodobnie nie zauważysz, chyba że zobaczysz, że strona internetowa wyczerpuje twój procesor, i to jest tutaj problem. Większość stron internetowych, które korzystają z górników, nie wskazuje, że korzystają z Twojego procesora.

Źródło obrazu: Brelok BTC na Flickr (zmodyfikowany)

Czy ten post był pomocny?