Skip to content

Jak zainstalować i używać środowiska graficznego Window Maker na Ubuntu?

17 de lipiec de 2021
image231 1024x390 1

Window Maker to środowisko graficzne Linux zaprojektowane do emulacji NeXTSTEP, które ostatecznie przekształciło się w Mac OS X. Koncentrując się na emulacji NeXTSTEP, unika pasków zadań i przycisków menu aplikacji, które można znaleźć w wielu innych lekkich środowiskach graficznych.

Window Maker jest teraz ponownie aktywnie rozwijany po siedmiu latach bez oficjalnego wydania. Wiele zmieniło się na froncie pulpitu Linuksa od czasu, gdy program Window Maker był ostatnio aktywnie rozwijany, ale Window Maker nadal zapewnia unikalne, minimalne środowisko – dla użytkowników szukających tego typu rzeczy.

Sposoby na zdobycie programu Window Maker

Najnowsze wersje programu Window Maker nie są jeszcze dostępne w oficjalnych repozytoriach oprogramowania Ubuntu. Aby to uzyskać, możesz użyć nieoficjalnego osobistego archiwum pakietów, które zawiera kompilacje Window Maker dla Ubuntu. Możesz także spróbować samodzielnie skompilować i zainstalować.

Aby wypróbować Window Makera bez instalowania czegokolwiek, pobierz a Kreator okien na żywo ISO. Window Maker Live to live CD, które pierwotnie było oparte na Ubuntu, ale teraz jest oparte na Debianie.

Instalacja na Ubuntu

Najpierw uruchom następujące polecenie, aby dodać osobiste archiwum pakietów do swojego systemu:

sudo add-apt-repository ppa:profzoom/wmaker

1626526580 895 Jak zainstalowac i uzywac srodowiska graficznego Window Maker na Ubuntu


Następnie uruchom następujące polecenie, aby pobrać informacje o pakietach dostępnych w PPA i innych repozytoriach pakietów skonfigurowanych w twoim systemie:

aktualizacja sudo apt-get

można pobrać aktualizację

Uruchom następujące polecenie, aby zainstalować program Window Maker w swoim systemie.

sudo apt-get install wmaker

apt pobierz zainstaluj

Gdy w Ubuntu dostępne są bardziej aktualne pakiety, konieczne będzie tylko polecenie „sudo apt-get install wmaker”.

Uruchamianie programu Window Maker

Po zainstalowaniu programu Window Maker możesz go wybrać na ekranie logowania. Aby przełączyć się na Window Makera, musisz się najpierw wylogować.

1626526580 734 Jak zainstalowac i uzywac srodowiska graficznego Window Maker na Ubuntu

Następnie wybierz Window Maker z menu sesji i zaloguj się.

1626526581 742 Jak zainstalowac i uzywac srodowiska graficznego Window Maker na Ubuntu

Pierwsze kroki

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z programu Window Maker, możesz być nieco zdezorientowany brakiem widocznego menu aplikacji lub paska zadań podczas logowania.

1626526581 488 Jak zainstalowac i uzywac srodowiska graficznego Window Maker na Ubuntu


Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie lub naciśnij klawisz F12, aby uzyskać dostęp do menu programu Window Maker. Z menu możesz uruchamiać aplikacje i wykonywać inne czynności. To menu jest w pełni konfigurowalne z okna dialogowego preferencji graficznych programu Window Maker.

1626526581 65 Jak zainstalowac i uzywac srodowiska graficznego Window Maker na Ubuntu

Otwarte aplikacje pojawią się w doku u dołu ekranu. Możesz także kliknąć środkowym przyciskiem pulpit lub nacisnąć klawisz F11, aby wyświetlić listę otwartych okien.

1626526581 296 Jak zainstalowac i uzywac srodowiska graficznego Window Maker na Ubuntu

Domyślnie na ekranie znajdują się trzy ikony. Możesz kliknąć dwukrotnie ikonę monitora komputera, aby uruchomić terminal, kliknąć dwukrotnie ikonę w prawym górnym rogu, aby uruchomić okno preferencji lub użyć ikony spinacza do papieru, aby zarządzać obszarami roboczymi. Okno preferencji zawiera różne panele, które pozwalają dostosować każdy szczegół programu Window Maker, w tym jego menu, obszary robocze, skróty klawiaturowe, wygląd i czcionki.

1626526582 983 Jak zainstalowac i uzywac srodowiska graficznego Window Maker na Ubuntu

Przeciągnij ikony aplikacji z doku u dołu ekranu, aby stały się trwałe. Na przykład przeciągnij ikonę Firefoksa do prawego górnego rogu ekranu, a zostanie ona zadokowana wraz z preferencjami i ikonami terminala. Ikona pojawi się tutaj, nawet gdy Firefox nie jest uruchomiony, więc możesz szybko uruchomić Firefoksa (lub inną ulubioną aplikację).

1626526582 765 Jak zainstalowac i uzywac srodowiska graficznego Window Maker na Ubuntu

Aby się wylogować, kliknij prawym przyciskiem myszy pulpit i wybierz opcję Wyjdź w podmenu Sesja.

1626526582 904 Jak zainstalowac i uzywac srodowiska graficznego Window Maker na Ubuntu

Czy używałeś Window Makera? Zostaw komentarz i podziel się wskazówkami lub sztuczkami.

Czy ten post był pomocny?