Skip to content

Jak zaktualizować pakiet szyfrowania Windows Server w celu zwiększenia bezpieczeństwa?

25 de lipiec de 2021
paper enigma

Prowadzisz szanowaną witrynę, której mogą ufać Twoi użytkownicy. Dobrze? Możesz to sprawdzić jeszcze raz. Jeśli Twoja witryna działa w Internetowych usługach informacyjnych (IIS) firmy Microsoft, może Cię zaskoczyć. Gdy Twoi użytkownicy próbują połączyć się z Twoim serwerem przez bezpieczne połączenie (SSL/TLS), możesz nie zapewniać im bezpiecznej opcji.

Zapewnienie lepszego zestawu szyfrów jest bezpłatne i dość łatwe w konfiguracji. Wystarczy postępować zgodnie z tym przewodnikiem krok po kroku, aby chronić swoich użytkowników i serwer. Dowiesz się również, jak testować usługi, z których korzystasz, aby zobaczyć, jak naprawdę są bezpieczne.

Dlaczego Twoje zestawy szyfrów są ważne

Microsoft IIS jest całkiem niezły. Jest łatwy w konfiguracji i utrzymaniu. Posiada przyjazny dla użytkownika interfejs graficzny, który sprawia, że ​​konfiguracja jest dziecinnie prosta. Działa w systemie Windows. IIS naprawdę ma wiele do zrobienia, ale naprawdę spada, jeśli chodzi o domyślne zabezpieczenia.

1627228953 38 Jak zaktualizowac pakiet szyfrowania Windows Server w celu zwiekszenia bezpieczenstwa

Oto jak działa bezpieczne połączenie. Twoja przeglądarka inicjuje bezpieczne połączenie z witryną. Najłatwiej jest to zidentyfikować po adresie URL zaczynającym się od „HTTPS://”. Firefox oferuje małą ikonę kłódki, aby lepiej zilustrować ten punkt. Chrome, Internet Explorer i Safari mają podobne metody powiadamiania o szyfrowaniu połączenia. Serwer, z którym się łączysz, odpowiada w przeglądarce z listą opcji szyfrowania do wyboru w kolejności od najkorzystniejszej do najmniejszej. Twoja przeglądarka przechodzi w dół listy, dopóki nie znajdzie opcji szyfrowania, która jej się podoba, a my jesteśmy gotowi. Reszta, jak mówią, to matematyka. (Nikt tak nie mówi.)

Fatalną wadą jest to, że nie wszystkie opcje szyfrowania są tworzone jednakowo. Niektóre używają naprawdę świetnych algorytmów szyfrowania (ECDH), inne są mniej świetne (RSA), a niektóre są po prostu źle doradzane (DES). Przeglądarka może połączyć się z serwerem za pomocą dowolnej z opcji udostępnianych przez serwer. Jeśli Twoja witryna oferuje niektóre opcje ECDH, ale także niektóre opcje DES, Twój serwer połączy się z jednym z nich. Prosta czynność oferowania tych złych opcji szyfrowania naraża Twoją witrynę, serwer i użytkowników na potencjalne zagrożenie. Niestety, domyślnie IIS zapewnia dość słabe opcje. Nie katastrofalne, ale zdecydowanie nie dobre.

Jak zobaczyć, gdzie stoisz?

Zanim zaczniemy, możesz chcieć wiedzieć, gdzie znajduje się Twoja witryna. Na szczęście dobrzy ludzie z Qualys udostępniają nam wszystkim bezpłatnie SSL Labs. Jeśli pójdziesz do https://www.ssllabs.com/ssltest/, możesz dokładnie zobaczyć, jak Twój serwer odpowiada na żądania HTTPS. Możesz także zobaczyć, jak usługi, z których regularnie korzystasz, stosują się.

Strona testowa Qualys SSL Labs


Jedna uwaga tutaj. Tylko dlatego, że witryna nie otrzymuje oceny A, nie oznacza, że ​​prowadzący ją ludzie wykonują złą robotę. SSL Labs uważa RC4 za słaby algorytm szyfrowania, mimo że nie są znane żadne ataki na niego. To prawda, że ​​jest mniej odporny na próby brutalnej siły niż coś takiego jak RSA czy ECDH, ale niekoniecznie jest zły. Witryna może oferować opcję połączenia RC4 z konieczności kompatybilności z niektórymi przeglądarkami, więc używaj rankingów witryn jako wytycznych, a nie żelaznej deklaracji bezpieczeństwa lub jego braku.

Aktualizacja pakietu szyfrów

Zakryliśmy tło, teraz ubrudźmy sobie ręce. Aktualizacja zestawu opcji udostępnianych przez serwer Windows niekoniecznie jest prosta, ale na pewno też nie jest trudna.

1627228953 851 Jak zaktualizowac pakiet szyfrowania Windows Server w celu zwiekszenia bezpieczenstwa

Aby rozpocząć, naciśnij Klawisz Windows + R, aby wyświetlić okno dialogowe „Uruchom”. Wpisz „gpedit.msc” i kliknij „OK”, aby uruchomić Edytor zasad grupy. Tutaj wprowadzimy nasze zmiany.

1627228953 567 Jak zaktualizowac pakiet szyfrowania Windows Server w celu zwiekszenia bezpieczenstwa

Po lewej stronie rozwiń Konfiguracja komputera, Szablony administracyjne, Sieć, a następnie kliknij Ustawienia konfiguracji SSL.

1627228953 469 Jak zaktualizowac pakiet szyfrowania Windows Server w celu zwiekszenia bezpieczenstwa

Po prawej stronie kliknij dwukrotnie SSL Cipher Suite Order.

1627228953 725 Jak zaktualizowac pakiet szyfrowania Windows Server w celu zwiekszenia bezpieczenstwa


Domyślnie wybrany jest przycisk „Nie skonfigurowano”. Kliknij przycisk „Włączone”, aby edytować zestawy szyfrów na serwerze.

1627228953 364 Jak zaktualizowac pakiet szyfrowania Windows Server w celu zwiekszenia bezpieczenstwa

Pole SSL Cipher Suites zostanie wypełnione tekstem po kliknięciu przycisku. Jeśli chcesz zobaczyć, jakie pakiety szyfrowania oferuje obecnie Twój serwer, skopiuj tekst z pola SSL Cipher Suites i wklej go do Notatnika. Tekst będzie jednym długim, nieprzerwanym ciągiem. Każda z opcji szyfrowania jest oddzielona przecinkiem. Umieszczenie każdej opcji w osobnym wierszu sprawi, że lista będzie łatwiejsza do odczytania.

Możesz przeglądać listę i dodawać lub usuwać do woli z jednym ograniczeniem; lista nie może mieć więcej niż 1023 znaków. Jest to szczególnie denerwujące, ponieważ zestawy szyfrów mają długie nazwy, takie jak „TLS_ECDHE_ECDSA_WITH_AES_256_GCM_SHA384_P384”, więc wybieraj ostrożnie. Polecam skorzystać z listy sporządzonej przez Steve’a Gibsona na GRC.com: https://www.grc.com/miscfiles/SChannel_Cipher_Suites.txt.

Po przygotowaniu listy musisz ją sformatować do użytku. Podobnie jak oryginalna lista, nowa lista musi być jednym nieprzerwanym ciągiem znaków, z każdym szyfrem oddzielonym przecinkiem. Skopiuj sformatowany tekst i wklej go w polu SSL Cipher Suites i kliknij OK. Wreszcie, aby wprowadzić zmianę, musisz ponownie uruchomić komputer.

Po skonfigurowaniu i uruchomieniu kopii zapasowej serwera udaj się do laboratorium SSL i przetestuj go. Jeśli wszystko poszło dobrze, wyniki powinny dać ci ocenę A.

1627228953 711 Jak zaktualizowac pakiet szyfrowania Windows Server w celu zwiekszenia bezpieczenstwa

Jeśli chcesz czegoś bardziej wizualnego, możesz zainstalować IIS Crypto firmy Nartac (https://www.nartac.com/Products/IISCrypto/Default.aspx). Ta aplikacja pozwoli ci wprowadzić te same zmiany, co powyższe kroki. Pozwala także włączać i wyłączać szyfry na podstawie różnych kryteriów, dzięki czemu nie trzeba przechodzić przez nie ręcznie.


Bez względu na to, jak to zrobisz, aktualizacja zestawów szyfrów jest łatwym sposobem na poprawę bezpieczeństwa dla Ciebie i Twoich użytkowników końcowych.

Czy ten post był pomocny?