Skip to content

Jak zaplanować skanowanie w programie Windows Defender

21 de lipiec de 2021
sds top 650x293 1024x458 1

Program Windows Defender automatycznie wykonuje skanowanie w tle w chwilach bezczynności komputera, ale nie umożliwia łatwego zaplanowania pełnego skanowania. Jest jednak na to sposób.

Począwszy od Windows 8, Windows Defender pojawił się jako wbudowana aplikacja antywirusowa, zastępując samodzielny Microsoft Security Essentials, który pojawił się wcześniej. Security Essentials zapewnił łatwy sposób na zaplanowanie skanowania za pomocą interfejsu aplikacji, ale ta możliwość zniknęła w Windows Defender. Zamiast tego program Windows Defender wykonuje częściowe skanowanie w czasie, gdy komputer jest bezczynny. Jeśli wyłączysz komputer, gdy go nie używasz — lub uśpisz go i ustawisz tak, aby nie wybudzał się w celu regularnej konserwacji — nadal możesz zaplanować skanowanie za pomocą Harmonogramu zadań systemu Windows. I możesz sprawić, że zaplanowane skanowanie będzie jednorazowe lub regularne.

W systemie Windows 10 naciśnij Start, wpisz „harmonogram zadań”, a następnie kliknij wynik lub naciśnij Enter. W systemie Windows 8 zamiast tego musisz wpisać „zaplanuj zadania”.

1626834308 883 Jak zaplanowac skanowanie w programie Windows Defender

W lewym okienku nawigacyjnym okna Harmonogram zadań przejdź do następującej lokalizacji:

Task Scheduler (Local) > Task Scheduler Library > Microsoft > Windows > Windows Defender

W środkowym okienku na liście zadań kliknij dwukrotnie zadanie „Zaplanowane skanowanie programu Windows Defender”, aby otworzyć jego okno właściwości.

1626834308 850 Jak zaplanowac skanowanie w programie Windows Defender


W oknie właściwości przejdź do zakładki „Wyzwalacze”. Zauważ, że domyślnie nie ma wyzwalaczy, ponieważ system Windows obsługuje skanowanie w tle w ramach swoich procedur konserwacyjnych. Utwórz nowy wyzwalacz, klikając przycisk „Nowy”.

1626834308 594 Jak zaplanowac skanowanie w programie Windows Defender

W oknie „Nowy wyzwalacz” upewnij się, że w menu rozwijanym „Rozpocznij zadanie” wybrano opcję „Zgodnie z harmonogramem”. Skanowanie można ustawić tak, aby było uruchamiane raz lub powtarzane codziennie, co tydzień lub co miesiąc. Po skonfigurowaniu harmonogramu, który Ci się podoba, upewnij się, że opcja „Włączone” u dołu jest zaznaczona, a następnie kliknij „OK”.

1626834309 471 Jak zaplanowac skanowanie w programie Windows Defender

Istnieje również kilka innych przydatnych opcji w zakładce „Warunki”. Jeśli korzystasz z laptopa, możesz chcieć wybrać opcje „Uruchom zadanie tylko wtedy, gdy komputer jest zasilany prądem zmiennym” i „Zatrzymaj, jeśli komputer przełączy się na zasilanie z baterii”, aby zapobiec nieoczekiwanemu rozładowaniu baterii przez zadanie. Wybierz także „Obudź komputer, aby uruchomić to zadanie”, jeśli zwykle usypiasz komputer, gdy go nie używasz. Po włączeniu tej opcji system Windows może obudzić komputer, uruchomić skanowanie, a następnie ponownie uśpić komputer. Po zakończeniu ustawiania żądanych opcji kliknij przycisk OK.

1626834309 101 Jak zaplanowac skanowanie w programie Windows Defender

Możesz teraz wyjść z Harmonogramu zadań i polegać na programie Windows Defender, aby uruchomić swoje skanowanie zgodnie z ustawionym harmonogramem.

Czy ten post był pomocny?