Skip to content

Jak zarządzać, dostosowywać i blokować powiadomienia w Androidzie Lollipop i Marshmallow

31 de lipiec de 2021
IMG 9700 650x300

Android zawsze robił powiadomienia konsekwentnie dobrze w różnych iteracjach. W Android Lollipop i Marshmallow powiadomienia stały się jeszcze lepsze, dając użytkownikom konkretną, szczegółową kontrolę nad powiadomieniami dla każdej aplikacji zainstalowanej na Twoim urządzeniu.

Chociaż ten post koncentruje się w szczególności na Lollipop (Android 5.x) i Marshmallow (Android 6.x), Nougat (Android 7.x) jeszcze bardziej przejmuje kontrolę nad powiadomieniami. Aby uzyskać szczegółowe informacje o tym, jak lepiej kontrolować powiadomienia w Nougat, przejdź tutaj.

Zarządzaj powiadomieniami z ekranu blokady

Począwszy od Lollipop, powiadomienia są nadal dostępne z paska stanu, ale przeniesiono je również z przodu i na środek ekranu blokady. Możesz dwukrotnie dotknąć określonego powiadomienia, aby otworzyć aplikację (musisz najpierw odblokować urządzenie) lub przesunąć je z ekranu blokady, tak jak w starej szufladzie rozwijanej.

1627726952 709 Jak zarzadzac dostosowywac i blokowac powiadomienia w Androidzie Lollipop i

Możesz także rozwinąć swoje powiadomienia, naciskając i przeciągając w dół. W niektórych aplikacjach umożliwia to bardziej szczegółowe spojrzenie na powiadomienie, podczas gdy inne (takie jak aplikacje muzyczne lub wideo) zapewniają sterowanie odtwarzaniem.

Jak zarzadzac dostosowywac i blokowac powiadomienia w Androidzie Lollipop i

Naciśnięcie przycisku „Wyczyść powiadomienia” w prawym dolnym rogu nadal powoduje, że wszystko znika.

Dostosuj powiadomienia w ustawieniach Androida

Oprócz tej nowej funkcji Lollipop zawiera kilka naprawdę solidnych, nowych opcji powiadomień. Jeśli przesuniesz palcem w dół od paska stanu, a następnie naciśniesz ikonę koła zębatego u góry, możesz szybko otworzyć ustawienia ogólne.

1627726953 934 Jak zarzadzac dostosowywac i blokowac powiadomienia w Androidzie Lollipop i

Po otwarciu ustawień dotknij „Dźwięk i powiadomienia”.

1627726953 632 Jak zarzadzac dostosowywac i blokowac powiadomienia w Androidzie Lollipop i


Strona wynikowa ma cztery opcje pod nagłówkiem „Powiadomienie”. ThePulse Notification Lights Setting jest oczywisty: będzie migać diodą LED na telefonie, gdy otrzymasz powiadomienie. Ponadto nie musisz się martwić o ustawienia dostępu do powiadomień – aplikacja wyświetli monit, jeśli kiedykolwiek będzie ich potrzebować.

1627726953 143 Jak zarzadzac dostosowywac i blokowac powiadomienia w Androidzie Lollipop i

Jeśli jednak dotkniesz „Gdy urządzenie jest zablokowane”, zobaczysz trzy opcje. Domyślnie zarówno Lollipop, jak i Marshmallow wyświetlają całą treść powiadomień na ekranie blokady.

Możesz całkowicie wyłączyć powiadomienia na ekranie blokady, dotykając „Nie pokazuj w ogóle powiadomień”. Pozwala to zachować odrobinę prywatności przed pełzającą technologią – nikt nie może zobaczyć Twoich e-maili i wiadomości tekstowych, patrząc tylko na ekran blokady.

1627726953 319 Jak zarzadzac dostosowywac i blokowac powiadomienia w Androidzie Lollipop i

Dotknij „Ukryj poufne treści powiadomień”, a nie będziesz już widzieć, co gra na Pandorze, co ludzie mówią w wiadomościach błyskawicznych i SMS-ach, kto wysyła Ci e-maile i nie tylko. Jest to przezroczysta funkcja prywatności, która pozwala urządzeniu powiadamiać Cię o rzeczach, które wymagają Twojej uwagi, bez ujawniania, co mówi lub kto to napisał.

Dla porównania, oto normalny zestaw powiadomień na ekranie blokady:

1627726954 274 Jak zarzadzac dostosowywac i blokowac powiadomienia w Androidzie Lollipop i

… a oto te same powiadomienia z włączoną opcją „Ukryj poufną treść powiadomień”:

1627726954 188 Jak zarzadzac dostosowywac i blokowac powiadomienia w Androidzie Lollipop i

Wyłącz powiadomienia, aplikacja według aplikacji

Jeśli aplikacja regularnie wysyła powiadomienia, których nie chcesz widzieć, przejdź do ustawień tej aplikacji i sprawdź, czy istnieje możliwość ich wyłączenia. Zwykle jest to najlepszy sposób, aby uniemożliwić aplikacji wysyłanie powiadomień.


Niestety, niektóre aplikacje nalegają, aby zwrócić Twoją uwagę. Na przykład powiadomień Facebook Messenger nie można wyłączyć – można je wyciszyć tylko na 24 godziny.

1627726954 587 Jak zarzadzac dostosowywac i blokowac powiadomienia w Androidzie Lollipop i

Android Lollipop wniósł trochę rozsądku i otuchy w tej dziedzinie, wprowadzając możliwość blokowania powiadomień z dowolnej aplikacji. To ustawienie jest również dostępne w Marshmallow.

Po dotknięciu „Powiadomienia aplikacji” na ekranie Ustawienia powiadomień wyświetlana jest przewijana lista wszystkich zainstalowanych aplikacji. Jeśli przewiniemy do wspomnianej wcześniej aplikacji Messenger, możemy pokazać, jak to działa. Warto wspomnieć, że podczas gdy Lollipop dzieli listę na sekcje alfabetyczne, Marshmallow eliminuje podtytuły zamiast prostej listy alfabetycznej.

1627726954 874 Jak zarzadzac dostosowywac i blokowac powiadomienia w Androidzie Lollipop i

Możesz precyzyjnie dostosować sposób, w jaki aplikacja Cię denerwuje. Możesz całkowicie zablokować powiadomienia, dzięki czemu istnieje na naszym urządzeniu bez ciągłego przypominania o tym fakcie. Możesz też oznaczyć te powiadomienia jako „poufne” i/lub „priorytetowe”.

1627726954 392 Jak zarzadzac dostosowywac i blokowac powiadomienia w Androidzie Lollipop i

Ustawienia czułości pozwalają nam zmusić niektóre aplikacje do ukrywania zawartości na ekranie blokady, więc jeśli rzeczywiście chcesz zobaczyć, kto wysyła e-maile, możesz, ale jeśli nie chcesz widzieć podglądu tekstu lub Messengera, możesz specjalnie przypisać im ukrywanie swoich treść.

Przerwy priorytetowe dotyczą tego, które aplikacje mogą powiadamiać Cię, gdy tryb Nie przeszkadzać jest włączony. Jeśli aplikacja jest oznaczona jako priorytetowa, zostanie aktywowana, jeśli w trybie Nie przeszkadzać ustawiono „Tylko priorytet”.


W Marshmallow ta sekcja zawiera również opcję „Zezwalaj na podglądanie”. Ta funkcja została wprowadzona w systemie Android 6.0 i umożliwia wyświetlanie powiadomień nad innymi aplikacjami, dzięki czemu można je szybko sprawdzić bez opuszczania aplikacji na pierwszym planie.

1627726954 183 Jak zarzadzac dostosowywac i blokowac powiadomienia w Androidzie Lollipop i

Wreszcie, niektóre aplikacje mogą mieć koło zębate ustawień w prawym górnym rogu okna powiadomień aplikacji. Spowoduje to przejście do ustawień powiadomień w tej aplikacji.

1627726955 538 Jak zarzadzac dostosowywac i blokowac powiadomienia w Androidzie Lollipop i

As Marshmallow w dołku

Marshmallow ma też jedną sztuczkę w rękawie, której nie znajdziesz na Lollipop, jeśli chodzi o powiadomienia.

1627726955 315 Jak zarzadzac dostosowywac i blokowac powiadomienia w Androidzie Lollipop i

Gdy pojawi się irytująca lub w inny sposób uciążliwa aplikacja i musisz ją szybko wyciszyć, po prostu naciśnij ją i dotknij bańki „i”. Boom: natychmiast przejdziesz do ustawień powiadomień tej aplikacji, gdzie możesz ją zablokować na stałe.

Obecne ustawienia powiadomień systemu Android zapewniają dużą elastyczność w sposobie, w jaki ostrzegają w całym systemie. Nie musisz już otwierać każdej aplikacji, a następnie otwierać jej preferencji w ustawieniach powiadomień. Nadal możesz to zrobić, ale włączenie przez Lollipop ustawień powiadomień aplikacji oznacza, że ​​masz systematyczną kontrolę nad wszystkim.

Czy ten post był pomocny?