Skip to content

Jak zarządzać uprawnieniami aplikacji w systemie Windows 10?

2 de sierpień de 2021
img 5bb6b7cd393fa

Nowoczesne aplikacje Windows 10 mają uprawnienia, którymi możesz sterować, podobnie jak nowoczesne aplikacje na iPhone’a, iPada i Androida. Możesz kontrolować dostęp do zasobów, takich jak Twoja lokalizacja, kamera, mikrofon i zdjęcia.

Działa to tylko w przypadku nowoczesnych aplikacji ze Sklepu, znanych również jako aplikacje Universal Windows Platform (UWP). Tradycyjne aplikacje komputerowe dla systemu Windows mają dostęp do wszystkiego i nie ma możliwości kontrolowania tego.

Jak zarządzać uprawnieniami poszczególnych aplikacji

Aby zarządzać uprawnieniami pojedynczej aplikacji, otwórz jej stronę szczegółów aplikacji. Jest na to kilka sposobów.

Z menu Start możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy skrót lub kafelek aplikacji i wybrać Więcej > Ustawienia aplikacji.

1627923138 736 Jak zarzadzac uprawnieniami aplikacji w systemie Windows 10

Na ekranie Ustawienia możesz przejść do Ustawienia> Aplikacje> Aplikacje i funkcje, kliknąć aplikację i kliknąć „Opcje zaawansowane”.

1627923139 877 Jak zarzadzac uprawnieniami aplikacji w systemie Windows 10


Przewiń w dół, a zobaczysz uprawnienia, z których może korzystać aplikacja, w sekcji „Uprawnienia aplikacji”. Włącz lub wyłącz uprawnienia aplikacji, aby zezwolić lub zabronić dostępu. Tutaj pojawiają się tylko uprawnienia, o które prosi aplikacja.

Jeśli nie widzisz sekcji Uprawnienia aplikacji, aplikacja nie ma żadnych uprawnień, którymi możesz sterować. Jest to albo nowoczesna aplikacja, która nie wymaga uprawnień, albo klasyczna nowoczesna aplikacja z dostępem do wszystkiego.

1627923139 235 Jak zarzadzac uprawnieniami aplikacji w systemie Windows 10

Jak zarządzać kategoriami uprawnień

Możesz także zarządzać uprawnieniami według kategorii. Na przykład możesz zobaczyć wszystkie aplikacje w systemie, które mają dostęp do kamery internetowej.

Aby to zrobić, wybierz Ustawienia> Prywatność. Przewiń w dół do sekcji „Uprawnienia aplikacji” na lewym pasku bocznym i kliknij typ uprawnień, które chcesz wyświetlić i którymi chcesz zarządzać. Na przykład, aby zobaczyć aplikacje, które mają dostęp do Twojej lokalizacji, kliknij „Lokalizacja”.

Przewiń w dół w prawym okienku, a zobaczysz sekcję „Wybierz, które aplikacje mogą uzyskać dostęp”, która pozwala wybrać, które aplikacje mają dostęp do tego typu danych.

1627923139 988 Jak zarzadzac uprawnieniami aplikacji w systemie Windows 10

Dostępne uprawnienia obejmują obecnie lokalizację, aparat, mikrofon, powiadomienia, informacje o koncie, kontakty, kalendarz, historię połączeń, e-mail, zadania, wiadomości, radia, inne urządzenia, aplikacje działające w tle, diagnostykę aplikacji, automatyczne pobieranie plików, dokumenty, zdjęcia, filmy i System plików.


Każde okienko zawiera informacje o tym, co dokładnie robi to uprawnienie i dlaczego możesz chcieć wyłączyć dostęp do uprawnienia. Na przykład aplikacje z uprawnieniami do powiadomień mogą wysyłać Ci powiadomienia, podczas gdy aplikacje z uprawnieniami do radia mogą włączać i wyłączać radia, takie jak radio Bluetooth.

1627923139 790 Jak zarzadzac uprawnieniami aplikacji w systemie Windows 10

Gdy aplikacja chce użyć uprawnienia po raz pierwszy, wyświetli komunikat z żądaniem, w którym możesz zezwolić lub odmówić uprawnienia w tym czasie. Będziesz musiał zarządzać uprawnieniami aplikacji tylko później, jeśli zmienisz zdanie.

Czy ten post był pomocny?