Skip to content

Jak zarządzać wszystkimi zapisanymi hasłami komputera Mac za pomocą dostępu do pęku kluczy?

17 de lipiec de 2021
keychain access featured 2 1024x469 1

Twój Mac przechowuje wszystkie rodzaje haseł. Zapisuje hasła do sieci Wi-Fi, używane przez aplikacje, a nawet te, które zapisujesz w Safari. Być może zastanawiasz się, gdzie są przechowywane te hasła i czy możesz je przeglądać.

Jak się okazuje, możesz! Twój Mac używa programu o nazwie Dostęp do pęku kluczy, aby bezpiecznie przechowywać te hasła wraz z różnymi cyfrowymi certyfikatami i kluczami używanymi do weryfikacji i szyfrowania. Dostęp do pęku kluczy można znaleźć w Aplikacje > Narzędzia lub otwierając Spotlight i wyszukując „Pęk kluczy”.

Ta aplikacja nie jest zbyt przyjazna dla użytkownika, więc zalecamy korzystanie z menedżera haseł, jeśli poważnie myślisz o tworzeniu niestandardowych haseł dla każdej witryny, z której korzystasz. Ale domyślne narzędzia Apple oferują różne zalety, w tym synchronizację iCloud z iPhone’ami i iPadami. Niektóre rzeczy, takie jak hasła Wi-Fi, są przechowywane przez Dostęp do pęku kluczy bez względu na wszystko. Warto więc wiedzieć, czym jest Dostęp do pęku kluczy i jak z niego korzystać.

Interfejs

Uruchom dostęp do pęku kluczy, a zobaczysz główny interfejs, który na początku może być trochę mylący.

1626519207 296 Jak zarzadzac wszystkimi zapisanymi haslami komputera Mac za pomoca dostepu

Wcale nie jest jasne, na co patrzysz, prawda? Cóż, w górnej części lewego panelu znajdują się różne breloki w twoim systemie. Pomyśl o nich jako o folderach, w których przechowywane są Twoje hasła i certyfikaty.


Poniżej znajdziesz kategorie rzeczy, które Dostęp do pęku kluczy może przechowywać. Działają one zasadniczo jak filtr: kliknij na przykład „Hasła”, a zobaczysz tylko hasła przechowywane w pęku kluczy, który właśnie przeglądasz.

Wreszcie w prawym panelu znajdziesz rzeczy, których naprawdę szukasz. Kliknij je dwukrotnie, aby zobaczyć więcej szczegółów.

Przeglądanie haseł na komputerze Mac

Większość użytkowników otwierających dostęp do pęku kluczy szuka określonego hasła zapisanego wcześniej, takiego jak zapisane hasło do sieci Wi-Fi lub hasło używane przez określoną witrynę internetową. Przeglądanie haseł jest najprostsze, jeśli klikniesz kategorię „Hasła”, a następnie posortujesz według „Rodzaj”.

1626519207 979 Jak zarzadzac wszystkimi zapisanymi haslami komputera Mac za pomoca dostepu

Możesz także wyszukać konkretną rzecz, której szukasz, ale pamiętaj, aby sprawdzić wiele pęków kluczy, jeśli nie znajdziesz od razu tego, czego szukasz. Gdy znajdziesz to, czego szukasz, po prostu kliknij je dwukrotnie, aby otworzyć nowe okno.

1626519207 410 Jak zarzadzac wszystkimi zapisanymi haslami komputera Mac za pomoca dostepu

Stąd możesz zobaczyć hasło, zaznaczając pole „Pokaż hasło” u dołu, ale musisz podać swoje hasło systemowe, aby to zrobić (lub, jeśli jest to pęk kluczy utworzony ręcznie, niestandardowe hasło, które do niego zastosowałeś ).

Kliknij kartę „Kontrola dostępu” i możesz zmienić aplikacje na komputerze, które mogą używać tych haseł.

1626519207 834 Jak zarzadzac wszystkimi zapisanymi haslami komputera Mac za pomoca dostepu


Większość użytkowników nigdy nie będzie musiała tego konfigurować, ale może to być przydatne, jeśli istnieją hasła, do których aplikacje nie mają dostępu.

iCloud synchronizuje Twoje hasła

Jeśli jesteś użytkownikiem iCloud, możesz synchronizować swoje hasła między komputerem Mac a urządzeniami z systemem iOS. Oznacza to, że hasło zapisane na komputerze Mac pojawi się na iPhonie i na odwrót. Aby upewnić się, że jest to włączone, przejdź do Preferencje systemowe> iCloud.

1626519207 966 Jak zarzadzac wszystkimi zapisanymi haslami komputera Mac za pomoca dostepu

Jeśli opcja jest zaznaczona, twoje hasła powinny zsynchronizować się z iPhonem i iPadem.

Inne rzeczy przechowywane przez dostęp do pęku kluczy

Hasła to nie wszystko, co jest przechowywane w Dostępie do pęku kluczy: Twój system używa tej przestrzeni do przechowywania kilku innych elementów związanych z bezpieczeństwem. Oto krótkie podsumowanie.

  • Certyfikaty są używane przez Safari i inne programy w celu sprawdzenia, czy witryny i aplikacje są oryginalne. HTTPS używa tych certyfikatów na przykład do szyfrowania stron internetowych.
  • Bezpieczne notatki są czymś, co możesz tutaj zostawić. Pomysł polega na tym, że możesz zostawić sobie bezpieczne notatki, ale większość ludzi prawdopodobnie z tego nie skorzysta.
  • Klucze są używane przez różne programy do szyfrowania. Przeglądając to, prawdopodobnie zobaczysz wiele kluczy używanych przez Messengera i iCloud.

Większość użytkowników nigdy nie będzie musiała myśleć o tych narzędziach, a hasłami w iOS zarządza się w ich własnym interfejsie. Apple może w pewnym momencie zbudować dedykowanego menedżera haseł dla systemu macOS, ale do tego czasu Dostęp do pęku kluczy łączy w sobie różne rzeczy w jednym zagraconym interfejsie. Mimo to lepsze to niż nic i dobrze jest wiedzieć, gdzie to jest.

Czy ten post był pomocny?